A Milli Takım'da Stefan Kuntz ile Cengiz Ünder'den Ermenistan Maçı Yorumu

Orhan Gülek
24.03.2023 - 17:36 | Son Güncellenme: 24.03.2023 - 18:05

EURO 2024 elemelerinde Ermenistan'la deplasmanda karşılaşacak olan A Milli Takım'da Stefan Kuntz ile milli futbolcu Cengiz Ünder, değerlendirmede bulundu.

AJANSSPOR - HABER

2024 Avrupa Şampiyonası için eleme heyecanı start aldı. A Milli Futbol Takımı'mız gruptaki ilk maçında deplasmanda Ermenistan ile karşı karşıya gelecek. 25 Mart Cumartesi günü oynanacak mücadele saat 20.00'de başlayacak. Bu müsabaka öncesi ay-yıldızlı ekibin teknik direktörü Stefan Kuntz ile milli futbolcu Cengiz Ünder, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Açıklamalarına 'Almanya'ya gitmek istiyoruz' sözleriyle başlayan Alman teknik adam şunları söyledi: 

"FIFA sıralamasına baktığınızda, orada bazı durumları görüyorsunuz. Oradan da sorunun cevabı biraz veriliyor. Ama biz sonuçta Almanya'ya gitmek istiyoruz.

Üçlü savunma ya da dörtlü savunma oynamanın dışında, biz biraz daha çok oyuncularımızın anlık durumuna göre hareket ediyoruz.

İlgini Çekebilir
Ermenistan'ın hocası Petrakov'dan Türkiye açıklaması
Habere Git

"Eski analizlerimi bir kenara bırakabilirim"

Korona süresinden öncesini düşünürseniz, Ermeni futboluna biraz da İspanyol tarzı futbol ekleniyordu. Eğer yaptığımız analiz sürecindeki durumları değerlendirmeye kalkarsak, teknik direktörünüz değişti, takım daha genç bir duruma geldi. Farklı oyuncular katıldı. O yüzden eski analizlerimi bir kenara bırakabilirim. Böylelikle biraz daha kendi takımıma odaklanıp, yarınki maçı en iyi şekilde oynamaya çalışacağız."

Cengiz Ünder: "Her şey yolunda"

A Milli Takımı'nın yıldız oyuncularında Cengiz Ünder ise şu ifadeleri kullandı:

"Öncelikle ilk maçlar her zaman zordur. Son Avrupa şampiyonasının etkilerinden eser kalmadı. Almanya'ya gitmek istiyoruz. İyi bir takım olduğumuzu düşünüyorum. Her şey yolunda. Takımımızın ortamı da güzel. Yaşlarımız birbirine yakın. Bu da ortamı etkiliyor. Hırvatistan da zorlu bir rakip.

"Sürprize açık değiliz"

Tecrübeli isimleri var. Önceliğimiz yarınki maç. Sürprize açık değiliz. Sorasında Hırvatistan maçı için hazırlık yapacağız. Umarım bir daha böyle bir deprem felaketi yaşanmaz. Maçı onlar için oynayacağız. Onların yüzünü güldürmek istiyoruz.

"Onun burada olup olmaması bizi ilgilendirmiyor"

Mkhitaryan, Roma'da oynarken iyi bir arkadaşımdı. Sürekli konuştuğum birisiydi. Onun burada olup olmaması bizi ilgilendirmiyor. Sadece kazanmak istiyoruz. Tek istediğim yarın kazanıp Türkiye'ye mutlu bir şekilde dönmek.

"Almanya'da olmayı çok istiyoruz"

Biz futbolcularız. Biz sadece işimizi yapmaya geldik buraya. Maçımızı oynayıp, ülkemize güzel bir şekilde dönmek istiyoruz.

Takım arkadaşlarımla da sürekli konuşuyoruz. Son Avrupa Şampiyonası'ndan sonra bu turnuvanın bizim ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Günden güne daha iyi bir takım haline geliyoruz, tecrübeleniyoruz. Bu turnuvaya katılmayı çok istiyoruz. Hocamızla da sürekli bunu konuştuk, Almanya'da olmayı çok istiyoruz."

Tekrar söz alan A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, "Kaybettiğiniz zaman ülkenize nasıl döneceksiniz?" sorusuna şu cevabı verdi:


"O senaryoyu ben kafamda oynamıyorum."

Eren Elmalı, Tayyip Talha Sanuç ve Abdülkerim Bardakçı açıklaması

Eren Elmalı, Tayyip Talha Sanuç ve Abdülkerim Bardakçı'nın sakatlık durumuna da değinen Kuntz,"Şu elimizdeki mevcut oyuncular oynayabilecek durumda. Sadece Tayyip'in kas ağrısından dolayı kadrodan çıkarılma durumu vardı. Abdülkerim'in baş ağrısından dolayı hastanede tedavi görmesi gerekiyordu. Diğer oyuncuların sağlık durumu iyi." dedi.

"En iyi dönemlerini geçiriyorlar"

Ay-yıldızlı ekibin teknik direktörü Stefan Kuntz, kaleci tercihiyle ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

"Yarın öncelikle sabah kalecilerimizle görüşüp, kararımızı onlara bildirelim. Ondan sonra sizler de haber alırsınız. Şimdi 25 yaş ortalamasıyla da en genç takımlardan biriyiz. Burada önemli olan bazı oyuncularımız önemli yaş gruplarının içinde. Ya en iyi dönemlerini geçiriyorlar, ya da en iyi dönemlerini geçirmek üzereler. Böylelikle bireysel hataların da azalması gerekiyor. Aynı zamanda oyun içinde alışagelmiş şeylerin de daima sahaya yansıması bizim için önemli. Sizlerin de en güzel şekilde anlamanız gereken hissiyat şu, biz yarın 8 adımlık yolculuğa çıkıyoruz. Bunu gerçekten sahaya yansıtmaları gerekiyor."

"Birçok oyuncumuzu birebir ziyaret ettim"

Avrupa'da oynayan milli oyuncuların durumuna da değinen Kuntz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim için A Milli Takım Teknik Direktörü olarak en önemli konu oyuncularımızın kendi kulüplerinde en iyi performanslarını gösterebiliyor olmaları. Bu kamp döneminde birçok oyuncumuzu birebir ziyaret ettim. Hakan'ı örnek olarak verelim. Inter'de oynadığı süreçte onu belki mental olarak çok yormuyor olabilir ama milli takıma geldiğinde farklı yoruyordur. Inter ile Ermeni bir takımla oynadığında oradaki atmosfer de bu kadar gergin olmayabiliyor. Diğer bir konu da kulüp içinde belki 2-3 kişi oruç tutuyor. Fakat bu milli takım düzeyinde takıma etkisi biraz daha farklı olabiliyor. Tabii kulüp düzeyinde şu an çok iyi performans göstermeleri çok olumlu bir şey. Fakat oradaki birebir durumu da direkt milli takıma yansıtıp aynı beklentiyi beklememek lazım.

"Yarın 3 kişiyi kadroya alamayacağız"

"Ama madalyonun diğer tarafı da var. Bazı oyuncularımız şu an mevcut takımlarında çok iyi performans gösteremiyorlar. O yönden moralleri çok iyi değil. Fakat milli takım düzeyinde moral kazanıp, tekrar kulüplerine döndüklerinde daha olumlu duruma geliyorlar.
 
Yarın 3 kişiyi kadroya alamayacağız. 2 kaleci üzgün olacak. Bunlar da takım olma yolunda önemli deneyimler. Avrupa şampiyonalarına gitmek istiyorsak bu durumları da idare etmemiz gerekiyor."

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
İzlemeden Geçmeyin
Senin için hazırladığımız haberler