EURO 2024 Elemeleri Öncesi Stefan Kuntz: "Salih Uçan benden özür diledi"

Orhan Gülek
20.03.2023 - 14:48 | Son Güncellenme: 20.03.2023 - 17:49

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, EURO 2024 Elemeleri öncesi Salih Uçan, Mert Günok, Arda Güler hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar

AJANSSPOR - HABER

EURO 2024 Elemeleri'nde Ermenistan ve Hırvatistan ile karşılaşacak olan Türkiye A Millî Futbol Takımı'nda teknik direktör Stefan Kuntz, karşılaşma öncesi  TFF’nin Riva’daki tesislerinde basın toplantısı düzendi. Tecrübeli antrenör kadro tercihinin nedenlerini açıkladı.

"Türk Milli Takımı'nı Almanya'da temsil etmek istiyorum"

Kuntz, gelecek sene Almanya'da düzenlenecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası'nın önemine vurgu yaparak; "Kesinlikle gelecek sene Almanya'daki Avrupa Şampiyonası'nda olmalıyız. Bunu bekleyebilirsiniz. Bunu çok istiyorum. Bir Alman olarak Türk Milli Takımı'nı Almanya'da temsil etmek istiyorum. Takım halinde geldiğimizden beri iyi adımlar attık, iyi gelişiyoruz." diye konuştu.

"Takımımız, EURO 2024'e gidebilecek seviyede"

Başarılı teknik adamın Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonası'na katılacak seviyede olduğunu şu sözlerle aktardı:

"Birçok yolculuk var önümüzde. Burada FIFA sıralamasında bizden üstün takımları yenmemiz gerektiğini biliyoruz. Hırvatistan, iki büyük turnuvada son 4'e kalmayı başardı. Takımımız da bulunan oyuncular, kalite ve performans yönünden EURO 2024'e gidebilecek seviyede."

"Milli Takım'ı seçmeleri için büyük çaba sarfettik"

Kuntz, üç ismin Milli Takım'ı seçmeleri için büyük çaba sarfettiklerini anlattı: "Türk Milli Takımı'nı seçmeleri için Salih Özcan ve Mehmet Can'ın yanında Ferdi için de büyük çaba sarf ettik. Kariyerleri adına daha iyi olacağına ikna ettik. Yönetimle ileriye dönük neleri daha iyi yapabiliriz diye konuştuğumuzda bunu da görüştük. Hamit Bey de eski zamanlarından çok iyi bilir. Onların zamanında Avrupa büroları vardı. Gözlemciler vardı. Biz de bu konuda istişare ediyorduk."

"Hamit Bey de eski zamanlarından çok iyi bilir"

"Yeni gurbetçi oyuncular görecek miyiz milli takımda?" sorusunu da cevaplayan Kuntz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Salih'le Mehmet Can'ın yanına Ferdi'yi de ekleyebiliriz. Orada büyük bir çaba sarf ettik A Milli Takım'ı seçmeleri için. Yönetimle görüşmeler yaptığımızda ileriye dönük neleri daha iyi yapabileceğimizi görüştüğümüzde bu konu önemli bir konu. Hamit Bey de eski zamanlarından çok iyi bilir. Onların zamanında Avrupa büroları vardı. Orada gözlemciler oyuncular takip eden yetkili insanlar vardı. Biz de bu konu hakkında istişare ediyoruz."

İrfan Can açıklaması

Kuntz, yıldız isimlerden İrfan Can hakkında ise; "Aile içinde bir birey çok güçlüyse, o aileyi o taşıyordur. Bazen insanların zor zamanları, sıkıntılı dönemleri olabiliyor. Diğer aile üyeleri sizinle birlikte yol kat edebiliyorsa bu çok önemlidir. Farklı oyuncular böyle bir durumla kıyaslanabilir. İrfan Can'ın da zor zamanları diyebiliriz. Bizim için önemli bir oyuncu." diye konuştu.

İlgini Çekebilir
Mehmet Can Aydın'da Milli Takım heyecanı: "Her zaman hayalimdi"
Habere Git

Almanya yerine Türkiye'yi seçen Mehmet Can'a ayrı parantez

A Milli Takımımızın EURO 2024 Elemeleri D Grubu'nda Ermenistan ve Hırvatistan ile oynayacağı maçların aday kadrosuna davet edilen, ilk kez milli heyecan yaşayacak olan futbolcu Mehmet Can Aydın hakkında da Kuntz, şu ifadeleri kullandı:

"Mehmet Can konusunda şöyle de bir özellik var. Mehmet Can bugüne kadar hiç Türk Milli Takımı düzeyinde oynamadı. Böylelikle buradaki ortama alışabilmesi, buraya adapte olabilmesi biraz süre alacaktır. Bu kampa da davet etmemizin nedenlerinden birisi de bu aile ortama katkı sağlayabilmesi, sonuçta Almanya U20'yi de seçip orada da kampa katılabilirdi fakat onun çok net bir pozisyonu vardı A Milli Takımı seçmesiyle ilgili. Bu da bizi sevindiriyor.

"17-18-19 yaşında daha çok yetenekli oyuncular var"

Bu klasman oyuncuya katabileceğimiz 17-18-19 yaşında daha çok yetenekli oyuncular var ve biz bunun üzerinde çalışacağız. Burada aslında 3 tane konu var üzerinde durabileceğimiz. Birincisi, bu oyuncular milli takımda bir süreklilik görüyorlar, yani burada oluşumun yönetimsel taraftan da, teknik ekibe verilen bir zamanın olduğunu görüyorlar. Bu oyuncuları ikna ediyor.

"Mert Günok, bizim dönemimizde ilk defa geliyor"

Alman teknik adam, kendi döneminde ilk kez kadroya çağrılan Mert Günok hakkında gelen soruya şöyle yanıt verdi: Normal şartlarda bir periyotta oynuyorsanız, 1 tane bariz kaleciyle oynamanız avantajlıdır.

Sizden ricam bana birkaç gün verin. Mert, bizim dönemimizde ilk defa geliyor. Onu tanımam gerekiyor. Tek kaleciyle mi, rotasyonla mı oynarız birkaç gün sonra netlik kazanır."

Tayyip Talha'nın yerine yeni oyuncu alınacak mı?

UEFA EURO 2024 Elemeleri'nde Ermenistan ve Hırvatistan ile oynayacağı karşılaşmalar için bugün İstanbul'da kampa giren A Milli Takım'da aday kadroda zorunlu değişikliğe gidildi. Beşiktaşlı oyuncu Tayyip Talha'nın sakatlığı nedeniyle milli takım kadrosundan çıkarıldı.

"Tayyip Talha'nın yerine oyuncu alacak mısınız?" sorusuna ise Kuntz, "Hayır" cevabını verdi.

"Salih Uçan, benden özür diledi"

Kuntz, geçmişte Milli Takım'a çağrılmadığı için kendisini eleştiren Salih Uçan ile alakalı olarak ise; "Salih Uçan konusunda bazı medyaya düşen açıklamalar vardı, çok olumlu olmayan. Salih, burada bir adım attı ve beni aradı, konuştu. Biz burada iki tarafın bakış açısını, olayı görüştük.

Bu görüşmede o da benden bu tarz bir durumdan ötürü özür diledi. Ben ona 'Yaptığın çok doğru. İki kişi arasında herhangi bir anlaşmazlık varsa yine iki kişi arasında çözülmedir' dedim. O da bu adımı attı ve beni aradı. Bu konu benim için kapandı." dedi.

Arda Güler planı

Alman çalıştırıcı, genç yıldız Arda Güler ile ilgili gelen; "Arda Güler ile ilgili planlarınız nelerdir?" şeklinde gelen soruya; "Bugün kadroya kimi kattıysak, önümüzdeki 2 maçta bize yardımcı olacağını düşündüğümüz için kattık." şeklinde yanıt verdi.

"Son oynadığımız uluslararası maçlardan memnun kalmadım"

Kendi görev sürecini de kısaca değerlendiren 60 yaşındaki çalıştırıcı, “Dünya Kupası Elemeleri'ne katıldığımız için memnunduk ama Portekiz'e elendiğimiz için tabii ki hayal kırıklığı yaşadık. Haziran ayındaki maçlarda sergilenen performanstan memnundum. Uluslar Ligi'nde bir üst kademeye yükselmek beni memnun etti tabii ki. Son oynadığımız uluslararası maçlardan memnun kalmadım. Avrupa Şampiyonası ile ilgili tek memnun edecek şey turnuvaya katılmak olacaktır” diyerek sözlerini noktalandırdı.

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop da toplantıda hazır bulundu.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler