Stefan Kuntz'dan Hamit Altıntop Yorumu: Ülke Futbolunu Yapılandıracak

01.03.2022 - 17:49 | Son Güncellenme: 01.03.2022 - 18:09

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Türk futbolunu Hamit Altıntop'un yapılandıracağını, teknik direktör olarak kendisiyle görüşlerini paylaşacağını bildirdi. Detaylar haberimizde...

AJANSSPOR

A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, Türk futbolunun daha iyi olması için akademi sisteminin olması gerektiğini, okul ile futbol işbirliğinin şart olduğunu vurguladı.

Lig Radyo’da Cüneyt Kaşeler ve İlker Duralı'nın sorularını yanıtlayan Kuntz, Türk futbolunun daha iyi olması için akademi sisteminin olması gerektiğini, okul-futbol işbirliğinin şart olduğunu vurguladı.

'En büyük sorun sabır'

Kritik Portekiz maçı öncesi konuşan Stefan Kuntz, "Avrupa ile mücadele etmek için 12 kilometreden az koşamayız. Sıralamada 39’larda olmamızın sebeplerinden biri de bu. Milli takımdaki oyuncular elit seviyedeki dünya kulüplerinin koşu ve sprint mesafesine ulaşmak zorundalar; yoksa forma şansı bulamazlar! Almanya 2000’de yapılanmaya başladı. 14 yıl sonra Dünya şampiyonu oldu. Buradaki en büyük sorun sabır! Bir yapı inşa edilmeli ve onun üzerine devam edilmeli. Türk futbolunu Hamit Altıntop’un yapılandıracak. Ben teknik direktör olarak kendisiyle görüşlerimi paylaşacağım. Türk futbolunun yapılanmasında Hamit Altıntop önemli bir göreve sahip. O bir şovmen değil. Ona hepimiz destek olacağız. Ben de teknik direktör olarak fikirlerimi paylaşacağım.Türk futbolunun daha iyi olması için akademi sistemi şart. Okul-futbol işbirliği şart!" dedi ve ekledi:

'Portekiz'e zorluk çıkaracağız'

"Türkiye’ye Alman modeli getiremezsiniz! Başka bir ülkenin birebir modeli olmaz! Hangi ülke neler yapıyor bakıp senin kendini adapte edebileceğin bir durum üretmen gerekiyor.
Yabancı kuralı Almanya'da da var. Ama orada kulüp yetiştirme ve ülke yetiştirme kuralı var! Sahada Alman oynatma zorunluluğu şeklinde değil. Türk insanının iyi yönlerini anlatmak, onlar hakkındaki ön yargıları ortadan kaldırmak için elimden geleni yapıyorum. Burada çok mutluyum. 24 Mart’taki Portekiz maçı öncesi oyuncularımın form durumundan memnunum. Enes Ünal harika gidiyor. Dorukhan Toköz sağlıklı olursa kadroda olacak. Portekiz maçı ile ilgili şu sözü verebilirim; onlara kesinlikle zorluk çıkartacağız! Dünya Kupası’na gidersek ayrı bir kadro planlaması, elenirsek Euro 2024 için ayrı bir planlama yaptık."

Beşiktaş pişmanlığı

Futbolculuğu döneminde Beşiktaş'tan ayrılığı için pişman olduğunu vurgulayan Kuntz, "Alman Milli Takımı teknik direktörlüğü için teklif olmasa da en azından bir görüşme yapılmasını, fikrimin sorulmasını isterdim. Ancak Flick doğru seçim! Hayattaki en önemli pişmanlıklarımdan biri Beşiktaş’ta bir sezon daha kakmamaktır" diye konuştu.

Senin için hazırladığımız haberler