AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Sualtında inanılmaz iddialar. Fatma Uruk ile federasyon birbirine girdi!

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 04 Eki 2021 - 17:52 / Son Güncelleme : 04 Eki 2021 - 18:03

Serbest dalışçı milli sporcu Fatma Uruk psikolojik şiddet gördüğünü söyledi. Federasyonsa yalanlayıp disipline verdi. İşte detaylar...

Sualtında inanılmaz iddialar. Fatma Uruk ile federasyon birbirine girdi!

AJANSSPOR-HABER

Milli serbest dalışçı Fatma Uruk, milli takım kampında psikolojik şiddet ve Türkiye Sualtı Sporları Federasyonları (TSSF) tarafından ayrımcılığa uğradığını açıkladı. Uruk, dün (Pazar günü) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla adeta şoke edici iddialarda bulundu.

Psikolojik olarak çökmüş durumdayım

Uruk, "Milli takım kampımda, psikolojik şiddet ve federasyon tarafından ayrımcılığa maruz kalmaktayım. Bu olayları daha önce yaşadığım için kampa gelmeme talebimi daha önce kendilerine iletmiştim fakat kabul edilmedi. Şimdi de buradan ayrılmama izin verilmiyor. Yaşadığım cendere bu tweetle kayda geçsin. Üzüntüden ne yazacağımı bile bilmiyorum. Fiziken de psikolojik olarak da çökmüş durumdayım.

Bu tweet'i utanarak atıyorum

Hakkımı kanıtlayabildiğim ölçüde arayacağım. Bana Meksika'da kalmaktan korkmadın mı nasıl dayandın diye soruyordunuz doğru cevabı şimdi vereyim.


O koşullar bile burada yaşadıklarımdan iyiydi ve devam etmek için başka şansım yoktu. Ve ben yine yoluma devam edeceğim hiç merak etmeyin. Evet bu tweeti utanarak atıyorum ama atıyorum" diye yazdı.

'Bira olan fotoğrafı basına gönderin'

Fatma Uruk, kendisine komplo kurulduğunu da iddia ederek, şunları yazdı: "Tweetimden sonra saat 22:21'de herhangi bir toplantı olmamasına rağmen odama otel görevlisi yollanıp TSSF Başkanı (Prof. Dr. Şahin Özen) tarafından görüşülmek için çağrıldığım söylendi. Uyumak üzere olduğumu ilettim. Odamın üst katındaki balkonunda duyduğum görüşmeleri birebir aktarıyorum:


Başkan, diğer sporculardan bazıları ile birlikte hakkımda konuşuyor. Ellerinde olan aleyhimde kullanacakları materyaller toplanıypr. 'Önünde bira olan bir fotoğrafı var basına ve kulubüne gönderin' diyip, federasyon başkanı sporcularla birlikte kahkaha attı.


Kahretsin. Ben bunları hak edecek hiçbir şey yapmadım ve artık susmayacağım.

Federasyondan yalanlama


TSSF: İddialar asılsız

Fatma Uruk'un açıklamalarından sonra TSSF yönetimi bugün internet sitesinden yazılı bir açıklama yaparak, iddiaları yalanladı.


Açıklamada, "Performansı nedeniyle diğer 6 sporcumuz gibi milli takıma seçilen ve kamp hazırlıklarını tamamlayan milli sporcumuz Fatma Uruk’un, 2’si altın olmak üzere 5 madalya kazandığımız Dünya Kupası’nın ardından Dünya Şampiyonası başlamadan hemen önce ortaya attığı suçlama mahiyetindeki asılsız ifadeleri şaşkınlıkla karşılıyoruz" denildi.

'İletişim kurma talebini yanıtsız bıraktı'

İddiaların, milli sporcuların motivasyonunu düşürmesinden ötürü kaygı duyulduğu vurgulanan açıklamada, "30 Eylül-1 Ekim tarihlerindeki 4. 'Kaş Başka' Serbest Dalış Outdoor Dünya Kupası’nda milli ruhumuzu zedeleyen, anlam veremediğimiz bazı fevri ve olumsuz davranışlarda bulunan milli sporcumuz Fatma Uruk’un, iddialar sonrasında federasyonumuzun iletişim kurma taleplerini yanıtsız bıraktığını vurgulamak isteriz" denildi.

Fatma Uruk, disipline sevk edildi

TSSF'nin Türkiye’nin en büyük ve en başarılı spor federasyonlarından biri olduğu kaydedilen açıklama şöyle tamamlandı: "Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonası’nda aldığımız madalyalarla gündeme geldiğimiz bu günlerde, asılsız, çirkin iddiaların muhatabı olarak kamuoyuna yansıtılmanın ve üstelik bu iddiaların milli hedefler için yola çıktığımız milli bir sporcumuz tarafından ortaya atılmasının gerçekten üzüntüsünü yaşıyoruz. Fatma Uruk’un, asılsız iddialar ve uyumsuz davranışları nedeniyle idari tedbirli olarak disiplin kurulu sevk işlemleri başlatılmıştır. Takdiri, sualtı topluluğu üyelerimize, sporseverlere ve Türk halkına bırakıyoruz."

Erkek rekorunu da kırdı

Fatma Uruk, geride bıraktığımız Temmuz ayında tarihi bir rekora imza atmıştı. Uruk, Meksika'da paletsiz değişken ağırlık dalış kategorisinde 77 metreyle erkeklerin dünya rekorunu da geçerek, kariyerinde üçüncü dünya rekoruna imza atmıştı.