AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Süleyman Hurma'dan flaş açıklamalar! Barkley, Benatia, Bruno Fernandes

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 11 Eki 2021 - 19:36 / Son Güncelleme : 11 Eki 2021 - 19:54

Süper Lig takımlarından Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma; RoseBarkley, Benatia, Bruno Fernandes, Benatia, transfer ve birçok konu hakkında konuştu.

Süleyman Hurma'dan flaş açıklamalar! Barkley, Benatia, Bruno Fernandes

AJANSSPOR-HABER

TFF Süper Lig ekiplerinden Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma, gündeme dair birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu. Hurma yapılan transferler, Emre Mor, Ahmed Musa, Benatia, Bruno Fernandes gibi birçok oyuncu hakkında da konuştu. 

"PSG Başkanı aradı bizim yanımızda"

Spor Arena'nın Youtube kanalında Uğur Yapıcı'ya konuşan Hurma, "Mehdi Benatia bize transfer olduğunda PSG kulübünün başkanı Nasser Al-Khelaifi aradı bizim yanımızda. O değerde oyuncu. Önemli bir oyuncu. Juventus'un, Bayern'in, Roma'nın en iyi zamanında oynadı. Ahmed Musa 45-50 milyon Euro bonservis bedeli görmüş bir oyuncu. Bizdeki oyuncuların en az 16-17 tanesi uluslararası seviyede çok yüksek kariyere sahip oyuncular.

"Oyuncular bazen sportif direktör gibi de çalışıyor"

Bizim kulüpte iyi bir atmosfer oluşturduğumuz aşikar. Özellikle bizim içimize kapılan oyuncular bazen sportif direktör gibi de çalışıyor. Bazı oyuncuların gelmesinde de çok önemli rol oynuyorlar. Örneğin Mehdi Benatia'nın gelmesinde en önemli rolü Biglia ile kaleci Viviano oynadı. Onlarla olan ilişkisi onu buraya ve bu imkanlarla getiri. Tabii güzel detaylar ortaya çıkıyor. 

"Bruno Fernandes bize oyuncu baktı"

Hatta Manchester United'daki Bruno Fernandes, bize oyuncu baktığı, bizim için oyuncularla konuştuğu dönemlerimiz bile oldu. Burada güzel aile ortamları var. Benim tarzım hiç kimsenin bilmediği oyuncuları alıp, yıldızlaştırmak. 

"Hedeflerimiz ne?"

Burada gereken şuydu: Karagümrük 50 ve 60'lı yıllarda ülkemizin çok popüler kulüplerinden bir tanesiydi ama ondan sonra ciddi şekilde popüliterisini kaybetti. Amatöre kadar düşmüş bir kulüp. Bizim de kulüp olarak çok ciddi hedeflerimiz var. Hedeflerimiz ne? Kulübü Avrupa'nın en etkin ve saygın markaları arasına sokmak. Bunu yapabilmemiz için de marka değerimizi artırmamız lazım, bilinirliliğimizi artırmamız lazım. 

Transferler hakkında...

O yüzden de Biglia gibi, Viviano gibi, Ahmed Musa, Zukanovic gibi, Borini gibi... Bu tip oyuncuları buraya kazandırıp bizim maçımız oynanırken dünya futbol pazarında merak edilen maç olmasını arzu ettik. Çünkü bunların arkadaşları var ve dünyanın en iyi takımlarında oynayan arkadaşları var. Bazen kendi sosyal medya hesaplarından da paylaşıyorlar. Bu yol bize çok iyi bir ivme kazandırdı. İtalya'da çok sık haber oluyoruz, hatta Venezuela'da bile. Olumlu oyuncularla bir giriş oldu. Bu sezon bunların yanına genç oyuncları da eklemeye başladık. Mesela Adnan diye bir oyuncu aldık Hollanda'dan. Dünyada bildiğiniz ne kadar büyük kulüp varsa onların scout listesinde. Levent'i Schalke'den aldık. Bizde Efe ve Serhat var. Onlarda yavaş yavaş oluşturduğumuz iskeletin kenarına artık bizim yıldızlarımız olarak futbol sahnesine yavaş yavaş çıkacak. Biz de bunu sabırsızlıkla bekliyoruz. 

"Bu sene Rose Barkley ile anlaştık"

Bu sene Rose Barkley ile anlaştık, biliyorsunuz Chelsea'de 10 milyon Euro alıyor. Biz bunun çok küçük kısmını, hatta komik sayılacak kısmını karşılayacaktık. Sözleşme detaylarında Chelsea ile anlaşamadığım için almadım, alamadık. Ama onu almayı çok isterdik, bize lazım bir oyuncuydu. Ücreti makul, karakteri makul bir oyuncuydu... İmkanlarımızdan dolayı alamadığımız için hala üzgünüm. İnşallah bu stadyum ve tesis sorununu çözdüğümüzde Karagümrük istediği oyuncuyu alabilecek ekonomiyi de üretir.

"Emre Mor'a 150 milyon Euro verilse kimse şaşırmaz"

Emre Mor yetenği itibarıyla Messi!den farksız bir oyuncu, hatta güç olarak ondan biraz daha güçlü, hatta topa da iyi vurabilen bir oyuncu. Bir sürü sebepten dolayı arzu edilen noktaya gelmedi. Böyle büyük bir yıldızı, Karagümrük gibi bir kulübün zaten her şey yolunda gitse alması, anlaşması söz konusu bile değil. Yaşı da 24. Emre bize söylediklerinde samimiyse, biz Emre'yi tekrar futbol pazarına yanına yeniden sunabiliriz. Kaliteli bir oyuncu. Rakamı belli olmayan bir oyuncu kazanacağız. Emre bugün çok rahat o çıkışını devam ettirse 150 milyon Euro verse kimse şaşırmaz niye bu çocuğa bu para verildi diye. O da istiorsa denememek bence aptallık olurdu. Ben bunun için bir şey kaybedeceksem ekonomik olarak hiç sorun değil, kaybetmeye hazırım.

"Emre Demir Messi olur, veya olma olasılığı var"

Emre Demir'i Mersin'den Kayseri'ye getirmiştik. Rahmetli başkanımız Recep Mamur Allah rahmet eylsin. Ona dedim 8 yaşında bir çocuk var. Ama bunu ailesiyle getirip biraz para harcamamız lazım dedim. O da 'Ne yapıyorsunuz Süleyman bey, ne olacak bu çocuk.' dedi. Ben de başkanımız bu çocuk Messi olur, veya olma olasılığı var, çok etkilendim, buna senede şu kadar yatırım yapmaya değer. Belki çocuk hem Türk futbolunun hem de Kayserispor'un geleceği olur. Transferi gerçekleştiğinde o günün gelmeyeceğini zannetti. O günün başlangıcı oldu. Emre bence yeterince gelişim kaydedemedi, biz ona Türk futbolu olarak yeterince destek vermedik. İnşallah Barcelona transferi onun gecikmiş gelişiminin tamamlanmasına neden olur. Biz oyuncuyu geliştirmekte çok sıkıntı çekiyoruz çünkü bir oyun oynamadığımız için tek başıan bir oyuncudan maçı almasını bekliyoruz. Dolayısıyla bu baskı altında eziliyorlar. 

Amrabat & Gökhan Gönül & Serdar Kesimal

Herkes beni oyuncu satmayı seviyor diye biliyor. Ben aksine bu oyuncuların hiçbirini satmak istemedim. Ne Amrabat'ı, ne Mehmet Topuz'u, ne Gökhan Ünal'ı ve ne de Serdar Kesimal'ı... Bir kulübe gittiğimde en büyük hayalim Anadolu'da şampiyon olmak. Tabii orada bir takımla şampiyon olmak için bir anda bütçeyi o bütçeyi ve o ekonomiyi bulma imkanınız yok. Yavaş yavaş bir takım yapacaksınız, o takım belli süre sonra oturacak ve şampiyon olacak. Biz ne zaman iyi bir oyuncuşarı getirsek o oyuncular milli takıme gitti ve 3 büyükler onlara talip oldu. Çocukların kafası karıştı, inanılmaz paralar teklif ettiler. Benim amacım örneğin Kayserispor'la şampiyon olmak. Başkanın amacı oyuncuyu satıp Kayserispor'un gelecekte 5 sene daha hiç para kaybetmeden kulübü götürmek. 

"Hepsi 40-50-60 milyon Euro gibi paralara Avrupa'ya satılacaktı"

Ben aslında o satışları bir başarı olarak görmüyorum, bir başarısızlık oalrak görüyorum. Benim arzu ettiğim şeyleri gerçekleştirebilseydik onların hepsi 40-50-60 milyon Euro gibi paralara Avrupa'ya satılacaktı. Biz Kayserispor takımıyla gruplara kalacaktık, ciddi iyi işler yapacaktık ve o oyuncular daha yüksek bedellere gidecekti. Ama ne oldu, bu oyuncular oradan bir fidan gibi koparıldı, ne tatı oldu ne tuzu oldu. Gittikleri yerde yemek oldular, yok oldular. O dönem bu transferlere tabii ki karşı çıktım. 

"Kendi ürettiğim oyuncular bana düşmen oldular"

Kendi ürettiğim oyuncular bana düşmen oldular. Oyuncu diyor ki bırak beni gideyim, orada 3 milyon Euro alacağım, Fenerbahçe'de, Galataaray'da, Beşiktaş'ta, şampiyon olacağım, Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağım diyor. Onu öyle bir fırsat olarak biliyor, birlikte büyümek olarak görmüyor. Bir yere kadar taşıdığınız insanlar size bir müddet sonra size düşman olabilecek seviyeye geliyor. Benim amacım hem onları hem de kulübü daha iyi yerlere getirmekti. Bazı oyuncular kulüpten gitmek için deliye döndüler" dedi. 

"Karagümrük Avrupa’nın en önemli markalarından birisi olur"

Karagümrük’ün şampiyonluk hedefi hakkında ise Hurma, “Net olarak söylüyorum, tesis ve stadyum problemini çözebilirsem Karagümrük Avrupa’nın en önemli markalarından birisi olur. Ama dramatik şekilde tesis ve stadyum problemim var. İstanbul gibi talihsiz bir şehirdeyim, yer yok ve olan yerler ise çok değerli. Bulduğumuz alanlar merkeze çok uzak yerler. Şunu çok net söylüyorum; bu zorluğu aşamazsam bu işten çekileceğim. Çünkü hedeflerime tesis ve stat olmadan gidemem. Ortalıkta Don Kişot gibi dolaşmanın bir anlamı yok” açıklamasında bulundu.