AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Süleyman Hurma'dan ilginç Öneri: 1 Düşsün, 1 Çıksın

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 04 May 2022 - 13:29 / Son Güncelleme : 04 May 2022 - 15:09

TFF Süper Lig takımlarından Fatih Karagümrük başkanı Süleyman Hurma'dan ilginç Süper Lig önerisi geldi. Hurma, "1 takım düşsün, 1 çıksın formülünü getirelim" dedi.

TFF Süper Lig ekiplerinden VavaCars Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma, “Alttaki takımlar düşmemek için, 1.Lig'dekiler de çıkmak için aşırı para harcıyor. Kulüpleri baskıdan ve gereksiz harcamalardan kurtarmak için önlem alalım. 1 takım düşsün, 1 çıksın formülünü getirelim” dedi. 

Akşam'da yer alan habere göre; Kulüpler Birliği, Türk futbolundaki ekonomik krizi çözmek için bazı projeler üretmeye çalışıyor. Bu konuda Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma, ilginç bir öneriyi gündeme getirdi.

"Gelecek sezon bir takım düşsün bir takım çıksın"

Kulüpler Birliği toplantısında Hurma'dan bazı başkanlara "Gelecek sezon bir takım düşsün bir takım çıksın. Türk futbolundaki mali durum düzelene kadar bu uygulama devam etsin. Çünkü Süper Lig 'in ikinci yarısında ligde kalmak isteyen takımlar çok para harcıyorlar. Alt ligde de Süper Lig'e çıkmak isteyen takımlar aynı yolu izliyor. Bu projeyi yaparsak bu zorlu dönemde harcamaların önüne geçeriz" önerisi geldi.

TFF'nin kararı merak konusu

Başkan Hurma'nın önerisine destek veren başkanlar da oldu. Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma'nın bu fikrinin önümüzdeki günlerde Kulüpler Birliği toplantısının gündem maddesine alınarak tartışılması bekleniyor. Önümüzdeki sezon TFF 1. Lig'de mücadele edecek kulüplerle yapılacak fikir alışverişi de bu öneriyi şekillendirecek. Böyle bir öneri karşısında Süper Lig ekipleri fikir birliği sağlayıp tavsiye kararı alırsa, gözler Türkiye Futbol Federasyonuna çevrilecek. TFF'nin bu konuda nasıl bir tavır sergileyeceği ise merak konusu.

8+3 yabancı kuralı devam etsin

Süper Lig'de önümüzdeki sezon yabancı sınırı 7+4 olacak. Kulüpler Birliği ise bu sezon uygulanan 8+3 kuralının 1 yıl daha devam etmesini istiyor. TFF'nin bu konu ile ilgili kısa bir süre içinde açıklama yapması bekleniyor. Süper Lig ekipleri Türkiye Futbol Federasyonunun kararına göre transfer politikasını belirleyecek.

Hurma iddiaları yalanladı

Süleyman Hurma, Akşam gazetesinde yer alan haber ile ilgili resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

"Değerli futbol kamuoyu. Medyada ve sosyal medyada "1 takım düşsün, 1 takım çıksın" ifadeleri şahsıma ait değildir. TFF, ne kadar takım düşsün ne kadar takım çıksın derse şahsım ve kulübüm için uygundur. Saygı ile kamuoyuna arz ederim"