AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Yayın İhalesi Teklifleri Belli Oldu! Süper Lig TV Nedir? Hangi Kanalda Yayınlanacak?

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 19 Şub 2022 - 13:04 / Son Güncelleme : 19 Şub 2022 - 19:52

Serdar Ali Çelikler, Süper Lig Yayın İhalesi’ne Saran Group’un çok farklı bir teklif verdiğini, beINSports’un ise klasik bir teklif verdiğini söyledi.

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önümüzdeki 5 yılın yayın ihalesini yaptı. TFF, taraflardan teklifleri Cuma günü itibarıyla aldı. 9 kişilik ihale komisyonu, 21 Şubat Pazartesi sonuçları açıklayacak. Ya tekliflerden birinin kabul edildiği açıklanacak ya da teklifler yeterli bulunmadıysa, ihalenin iptalini ilan edecek.

Maç yayınlarına verilen iki teklif

Cuma günü verilen son tekliflerin ne olduğunu, gazeteci Serdar Ali Çelikler yazdı. Çelikler, Habertürk’teki köşesinde Saran Group’un verdiği teklife dikkat çekti. Çelikler, TFF’nin daha önce ‘alternatif teklif’ dediği teklifin Saran’dan geldiğinin altını çizdi.

İşte Saran Group’un verdiği teklif

Çelikler, Saran Group’un teklifini şöyle anlattı:

  • Bir Süper Lig TV kurayım. Bu kanalın sahibi Kulüpler Birliği olsun.
  • Bu kanal için bu sene (ilk sezon) için 100 milyon dolar garanti ediyorum. Meblağ bu rakamın üstüne çıkarsa kalan kısmın büyük bir kısmını kulüpler aralarında (raitinge ya da şampiyonluk sayılarına ya da puan durumuna göre) paylaşsın. Küçük meblağ benim olsun.
  • Bu TV, kutu falan satmasın. Zaten kutu satan ve bu işi isteyen 2 platform var. beIN ve Tivibu. Ben, Süper Lig TV'nin operatörü olarak beIN'e ve Tivibu'ya diyeyim ki "Maç yayınları için bize bir kanal açarsan bunun için bize ne kadar ödersin? Her ikisi de ödeme yapar ve yayınları ister.

Dijital platformlar da var

Çelikler, teklifin kapsamında dijital platformlar olduğuna da vurgu yaptı:

  • Ayrıca başka dijital platformlar var. Misal Exxen ile yapılan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ortaklığı gibi. Diyelim ki Exxen, Süper Lig yayınlarını da istedi. Bunu da ayrı bir paket olarak izleyicilerine sundu. Diyelim ki kişi başı 90 TL'ye paketi sattı. Gelirlerinin yüzde 80'i Süper Lig TV'ye dolayısıyla kulüplere gider. Exxen yüzde 20'sini alır. Bu gibi teklifler HBO'dan Netflix'e; Turkcell TV'den Vodafone TV'ye kadar her dijital platform için geçerli.
  • beIN 1 milyon aboneye hitap ediyor. Bu sistemle diğer platformlar da işin içine katılacağından erişim sayısı da artacak. En az 3-4 milyon kişiye ulaşılır.
  • Yurtdışı pazarlamasını da Süper Lig TV kendisi yapar.
  • Burada doğru anlatılması gereken konu kulüplerin kutu falan satmayacağı. Zaten kutu satan platformlara (Tivibu-beIN-DSmart) ve kutusuz digital platformlara kanal açma teklifiyle gidileceği. Böylece Süper Lig yayınları en az 5-6 platformda yayında olabilecek.

Çelikler, beINSport’u eleştirdi

Çelikler, geride kalan 5 yıllık süreçte mevcut yayıncının taahhüt ettiği ücreti ödemediğini, gerek kur sabitlemesiyle gerekse tutarın yarısını Türk Lirası’na çevirerek ve gerekse de defalarca indirim yaparak, gelirleri düşürdüğünü hatırlattı. Çelikler, yine Digitürk’ün verdiği 150 milyon dolarlık teminat mektubunu da geri aldığını söyledi.

beINSports 146 milyon dolar verdi ama…

Peki, Digitürk nasıl bir teklif verdi? Çelikler, teklifi de yazdı. İşte Digitürk markası altında maçları yayınlayan beINSports’un verdiği teklif:

"beIN'in 'tatmin etmeyen' teklifi ise standart. Tüm maçlar şifreli olarak pay TV'de.. 146 milyon dolarlık tekliflerini 250 milyon dolara çıkarmalarını bekliyor TFF. Ama beIN bilhassa son dönemlerde daha çok indirim talep etti.”

Paket 4'ü alın hepsine sahip

TFF Yayın İhalesi Sözleşmesi şartnamesine göre Süper Lig’in yurtiçi hakları için ya dolar veya TL teklif verilebiliyordu. Dolar verilen teklifler TL’ye çevrilemeyecek ve kur sabitlemesi de olmayacak. TFF, her ne kadar alt paketlerle birlikte 8 pakete tek tek teklif sunulabildi. Ama Paket 4, tüm paketleri kapsıyor. Yani tüm hakları birleştiren bir paket. Dolayısıyla gelinen noktada yarışta finale kalan iki teklif de tüm yayınlara verilmiş durumda.