Taha Akgül, Türkiye şampiyonu oldu

13.01.2019 - 20:19 | Son Güncellenme: 13.01.2019 - 20:19

Türkiye Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası bugün yapılan finallerle sona ererken 125 kiloda Fatih Çakıroğlu’nu yenen Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Taha Akgül, Türkiye şampiyonu oldu. 

Bu yıl Çorum Belediyesi sponsorluğunda Hitit Üniversitesi Spor Salonu’nda düzenlenen Türkiye Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası bugün yapılan finallerle sona ererken 125 kiloda Fatih Çakıroğlu’nu yenen Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Taha Akgül, altın madalyanın sahibi oldu. 4 gün boyunca yaklaşık 450 güreşçinin mindere çıktığı Türkiye şampiyonasının son gününde 57-70-97-125 kilolarda final müsabakaları yapıldı. 

Musa Aydın: “Sporcuların performansları bizi memnun etti” 

Türkiye şampiyonasında sporcuların ortaya koydukları performanstan son derece memnun olduklarını ifade eden Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, “Geçtiğimiz hafta Bursa’da grekoromen, Yalova’da kadınlar şampiyonasının ardından bu haftada Çorum’da serbest güreş şampiyonasını yaptık. Öncelikle Çorum’da bizleri çok iyi bir şekilde ağırlayan Çorum Belediyesi'ne ve salonunu bizlere açan Hitit Üniversitesi'ne çok teşekkür ediyorum. Türkiye şampiyonaları milli takımın oluşması açısından büyük önem taşıyor. Kilolarında Türkiye’nin en iyileri olmak için güreşçilerimiz tüm güçlerini ortaya koydular. Hem milli takım forması giyen güreşçilerimiz hem de milli takıma aday olan isimler performanslarıyla göz doldurdular. Bu sene Türk güreşi için çok önemli bir sene. Tüm hazırlıklarımızı olimpiyatlara kota verecek olan Dünya Şampiyonası için yapıyoruz. İşte o şampiyonanın startını da Türkiye şampiyonalarıyla vermiş olduk. Bundan sonra milli takım kamplarını, turnuvaları ve Avrupa şampiyonasını çok iyi değerlendirip dünya şampiyonasında da istediğimiz kotalarının hepsini almak istiyoruz. 2016 Rio Olimpiyatları'nda olduğu gibi 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda da Türkiye’nin en başarılı branşı ata sporumuz güreşin olması için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Kilolarında dereceye giren güreşçiler şöyle: 

57 kilo 
1-Ahmet Duman (İstanbul B. BLD. SK) 
2-Ahmet Peker (Ankara ASKİ) 
3-Barış Kaya (Ankara İLBANK) 
3-Ali Karaboğa (Ankara TEDAŞ) 

70 kilo: 
1-Mustafa Kaya (Ankara ASKİ) 
2- Serhat Arslan (Ankara İLBANK) 
3-Mehmet Karaca ( Ankara B.B. SK.) 
3-Enes Uslu ( İstanbul B.B. SK.) 

97 kilo: 
1- Fatih Yaşarlı ( Ankara İLBANK ) 
2- Baki Şahin ( Bursa B.B. SK ) 
3- Ali Böceoğlu ( Anakra İLBANK ) 
3- Feyzullah Aktürk (Kahramanmaraş B.B. SK) 

125 kilo: 
1- Taha Akgül (Ankara ASKİ) 
2- Fatih Çakıroğlu (Ankara İLBANK) 
3- Hüseyin Civelek (Ankara İLBANK) 
4- Abdullah Omaç (Ankara ASKİ) 
Takım sıralaması ise şu şekilde gerçekleşti; 
1- ANK ASKİ SK - 185 PUAN 
2- ANK İLBANK SK - 159 PUAN 
3- İSTANBUL B.BLD. SK - 146 PUAN 

Senin için hazırladığımız haberler