AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Fenerbahçe haberleri: Tahir Karapınar'dan teknik direktörlük açıklaması

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 08 Oca 2022 - 15:27 / Son Güncelleme : 08 Oca 2022 - 15:32

Fenerbahçe Altyapı Koordinatörü Tahir Karapınar, sarı lacivertli ekibin pilot takım kurup kurmayacağı ve altı yapı durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AJANSSPOR - HABER

Fenerbahçe'nin Altyapı koordinatörü Tahir Karapınar, Sansürsüz Futbol Youtube kanalında Ahmet Ercanlar'a konuk oldu. 

Tahir Karapınar: "Alt yapı fedakarlık işidir"

Yapılan programda Fenerbahçe'nin alt yapı durumuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tahir Karapınar, 9 yaş ile 19 yaş arasında olan oyuncularla ilgili bir gelecek planımız var. Belli eğitimleri belli yaşlarda vermeniz gerekiyor. Beni buraya Emre Belözoğlu getirdi. Ben Emre Belözoğlu ve başkan ile konuşarak buraya geldim. Altyapı koordinatörlüğü için anlaştım, A Takım için gelmedim. Bana rica edildi A takımın son 8 maçı kalmıştı. Altyapıda genellikle eski futbolcular hoca olarak görev yaparlar. Onlarda genelde A takım seviyesine yükselmek isterler. Benim böyle bir isteğim yok. Alt yapı fedakarlık işidir, altyapı çok çalışma işidir. Ben bu işi seviyorum" dedi.

Fenerbahçe'nin alt yapıya yatırım amacıyla pilot takım kurup kurmayacağıyla ilgili ise Karapınar, şu ifadeleri kullandı:

"Fenerbahçe'nin geleneksel bir oyun tarzı var"


"Pilot takım için tesis olması gerekiyor. Pilot takım deyince "Hemen 10 oyuncu gönderelim,oynasınlar." böyle bir şey yok. Bunu deneyenler de oldu ancak çoğunlukla başarısız oldular. A takımdaki bir çok oyuncumuz alt yapı konusunda duyarlılar. Mesela krampon gönderiyorlar. Çünkü altyapı oyuncusuna bir menajer kramponla gidip akıl çelebiliyor. Bizden çok hoca ayrıldı. Sadece Serhat Pekmezci ve Gökhan Bozkaya ayrılmadı. Bizim toplamda 7 scoutumuz vardı. Bunlardan beşi ayrıldı. Sadece ayrılan Serhat Pekmezci değil. Daha çok İstanbul'dan oyuncular almaya çalışıyoruz. Dışarıdan aldığımız zaman çok zorlanıyoruz. Fenerbahçe'nin geleneksel bir oyun tarzı var. Biz altyapıda da önde oynayan, pasa dayalı göze hoş bir oyun oynatmaya çalışıyoruz"

"Ben gittiğimde de izler bırakacağımı düşünüyorum"

"Bizler şanslıyız. Doğal ortamda büyüdük. Buraya geldiğimde en büyük sorun çocukların sürekli sakatlanmasıydı. Bu konuda Judo ve Atletizm'in çocuklara büyük katkısı olacağını düşündük. Verilen Judo ve Atletizm eğitimlerinin çok büyük katkısı olduğunu gördük. 18 yaş altı futbolcuların transferleri FIFA kuralları gereği çok zor oluyor. Şu an Kahramanmaraş'tan yapmış olduğumuz bir transfer var, 15 yaşında. Belki kimse bilmiyor. Oyuncu bize geldi,tesisimizde kalıyor ve milli oyuncu da oldu. Fenerbahçe çok büyük bir camia. Ben gittiğimde de izler bırakacağımı düşünüyorum. Hiçbir şekilde bir A takım beklentim yok."