AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Tahkim Kurulu bağımsız değil, TFF'nin baskısı altında"

İlk Yayınlanma : 28 Oca 2020 - 19:02 / Son Güncelleme : 28 Oca 2020 - 16:12

"Tahkim Kurulu bağımsız değil, TFF'nin baskısı altında"

Trabzonsporlu eski futbolcu Ömer Rıza'nın yaptığı başvuruyu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'de futbol yargılamasını ve TFF'nin statüsünü değiştirecek tarihi bir karara imza attı. AİHM, TFF Tahkim Kurulu'nun bağımsız yargılama yapmadığına hükmetti.

AJANSSPOR / KENAN BAŞARAN 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu’nun bağımsız karar veremediğine hükmetti. AİHM, yargılama sorununun yapısal ve sistematik olmasından ötürü Türkiye’yi gerekli önlemleri almaya çağırdı. Buna göre ilgili kanun ve TFF statüsünün değişmesi gerekiyor.

Eski Trabzonsporlu futbolcu Ömer Kerim Ali Rıza ve eski hakem Serkan Akal’ın yaptığı başvuruları karara bağladı. AİHM, başta Tahkim Kurulu olmak üzere TFF hukuk kurulları önündeki hukuki süreçlerin adil yargılanma hakkına aykırı olduğuna hükmetti.

Bu kararla birlikte TFF hukuk kurullarının bundan böyle alacağı kararlarda insan haklarını gözeten bir hukuki süreç yürütmesi gerekecek. Üyelerin de artık bu konuda yetkin olması gerekiyor.
Ve çıkan AİHM kararıyla birlikte TFF’nin acilen gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Zira Ömer Rıza kararı artık bir çok kişi için emsal niteliğinde.

Başvurular içinde öne çıkan Ömer Kerim Ali Rıza, Trabzonspor ile olan sözleşmesi devam ederken İngiltere’ye dönmüş ve ilgili uyuşmazlık, TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na (UÇK) taşınmıştı UÇK futbolcunun sözleşmesini haksız feshettiğine karar vermiş ve bu nedenle Trabzonspor’a tazminat ödemesine hükmedip 4 ay süreli sportif ceza vermişti. Rıza’nı başvurusu üzerine Tahkim Kurulu, tazminat miktarını azaltırken, sportif cezayı kaldırdı.
Rıza, savcılık ve PFDK başvurularındansa sonuç alamamıştı.
Konuyu AİHM’e taşıyan Ömer Kerim Ali Rıza, Tahkim Kurulu üyelerini belirleyen TFF Yönetim Kurulunun ağırlıklı olarak profesyonel futbol kulüplerinin temsilcilerinden müteşekkil olduğunu ve bu nedenle Tahkim Kurulu’nun oyuncularla kulüpler arasındaki uyuşmazlıklarda önyargılı tasarrufta bulunduğundan şikâyetçi olmuş; bağımsız ve tarafsız bir yargı tarafından adil şekilde yargılanmadığını ileri sürmüştü.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU STATÜSÜ DEĞİŞMELİ

İngiliz vatandaşlığı da bulunan Ömer Kerim Ali Rıza, FIFA Uyuşmazlık Çözüm Dairesine ve Spor Tahkim Mahkemesine (CAS)’a da başvuruda bulunmuştu. FIFA Uyuşmazlık Çözüm Dairesi  Rıza, Türkiye’de Türk vatandaşı olarak oynadığı için ve uyuşmazlığın tarafları aynı vatandaşlığa tabi olduğunda meseleye dahil olamayacağı gerekçesiyle başvuruyu TFF kurullarına havale etmişti.  Rıza, Tahkim Kurulu’nun aleyhine verdiği  kararı sonrası 11 Kasım 2009’da CAS’a gitti. CAS ise Rıza’nın Trabzonspor’da Türk olarak oynadığını belirterek kendisini yetkisiz addetmişti.
İsviçre Federal Mahkemesi de CAS’a destek verdi. Rıza, bu kez İsviçre’ye karşı AİHM’e ayrıca başvurdu. AİHM ise bu ve Türkiye’ye karşı yapılan başvuruyu tek dosyada birleştirip ele aldı.
AİHM’de TFF’nin verdiği kararlarda adil yargılanma yanında, ifade özgürlüğü, masumiyet karinesi, suçta ve cezada kanunilik ve hukuka aykırı deliller gibi spor hukukunun özgün meselelerinin insan haklarıyla kesişen konuları içeren başka başvurular da bulunuyor.

ÖMER RIZA KİMDİR?

8 Kasım 1979 Londra doğumlu olan Türk asıllı Ömer Rıza, futbola Arsenal altyapısında başladı. 2003'te Denizlispor'a transfer olan futbolcu, 2006'da Trabzonspor'a imza attı. 2 yıl burada kalan oyuncu, 2008'de Shrewsbury Town'a gitti. Ömer Rıza, 2015'te Harlow formasıyla futbolu bıraktı. Rıza, bordo mavili formayla 39 maçta 6 gol kaydetti.

SERKAN AKAL KİMDİR?

1998'de yardımcı hakem olan Serkan Akal, 2015 yılına kadar yeşil sahalarda yer aldı. Zonguldak doğumlu olan ve ticaretle uğraşan Akal,
2015-16 sezonunda üst klasman listesinden çıkınca TFF Merkez Hakem Kurulu'na itirazda bulunmuştu. Yargılama haklarının ihlal edildiğini belirterek, Tahkim Kurulu'na giden Akal'ın duruşmalı yargılama kararı reddedilmişti.