Tahkim Kurulu, derbideki cezalarla ilgili indirim yapacak mı? Alpay Köse açıkladı!

09.11.2018 - 16:55 | Son Güncellenme: 09.11.2018 - 19:55

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan ve olaylı geçen derbinin faturası açıklandı. Verilen cezalar tartışma yarattı. Spor Hukuku Uzmanı Avukat Alpay Köse, PFDK’nın verdiği cezalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Alpay Köse’nin değerlendirmelerinden Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

Terim'e ek bir ceza verilmesi söz konusu mu?

Fatih Terim’in sevkinde iki ayrı unsur vardı. Maç sonu açıklamaları ve hakeme yönelik ifadeleri sebebiyle sevk edilmişti. 7 maç, minimum verilecek cezaydı. Dolayısıyla Terim’e verilen ceza normal. Schalke maçında yaptığı açıklama sonrası da sevk edildi. Buradan da ceza alması bir ihtimal. Ama ceza çıkmayabilir de. PFDK’nın kararını ek ceza ile ilgili tavrını hep birlikte göreceğiz.

Hasan Şaş'a verilen ceza...

Hasan Şaş’a üst sınıra yakın bir ceza verilmiş. Bunun sebebi de; Hasan Şaş’ın eylemini devam ettirme düşüncesi. Böyle bir teşebbüsü vardı. Bir de toplumda da ciddi bir tesirde bulundu. 8 maç verildi. Benim beklediğim bir cezaydı. Şaş’a verilen cezaları da normal karşıladığımı söyleyebilirim.

Futbolculara verilen cezaları nasıl karşıladı?

Ryan Donk ile Garry Rodrigues’in durumu farklı. Diğer oyunculara verilen cezalar bence yüksek. Jailson’a üst sınırdan bir ceza verilmiş. 5-10 maç arası durum söz konusuydu. Neden alt sınırdan uzaklaşıldığının açıklanması lazım. Jailson, Belhanda ve Soldado arasındaki gerginlik sonrası tepki göstermişti. İlk defa böyle bir ceza aldı. 8 maç yüksek. Bence en fazla 5-6 maç olması gerekiyordu. Soldado’ya verilmesi beklenen 5 maçlık ceza neden yukarıya çıktı bilmiyorum. 5 maçın üstüne çıkması bence garip. Hukuken bu cezaların artırılmasının nedeninin bir açıklanması gerek. Tekerrür var mı? Suçu devam ettirdi mi? Bunlar Soldado açısından yok. Onun da cezasının 5 maç olması gerekiyordu. Ndiaye’ye verilen ceza da yüksek. Haksız tahrik var. Bunun bir miktar indirilmesi gerekiyordu.

"Ortada usulen yapılmış bir hata var"

Donk ve Rodrigues’in sevk edilmemesi gerekiyordu. Bilindiği gibi VAR sistemi uygulandı. Yarım saat boyunca Fırat Aydınus, her kareyi VAR’daki hakemlerle incelediler. Bütün görüntüler inceledikten sonra hakem incelemelere istinaden kartlar verdi. Hakemin görüp de verdiği, ya da görüp de vermediği kararları değiştiremezsiniz. Bu futbol hukukunun en temel kuralıdır. UEFA ve TFF düzenlemelerinde de var. Fırat Aydınus’un Donk ve Rodrigues’e kart vermemiş olma durumu varken, saldırıdan ceza veriyorsunuz. Hak ediyor ya da hak etmiyor demiyorum. Böyle bir yorum yapmıyorum. Daha fazlasını da hak ediyor olabilirler. Ama ortada usulen yapılmış bir hata var. Çünkü; hakemin görüp de değerlendirmediği bir pozisyonda hiç kimse buna ceza veremez.

Verilen cezaların zamanlamasında bir gariplik var mı?

TFF’nin genel uygulaması belli. Sevkler Salı günü yapılır, Perşembe günü de cezalar açıklanır. 48 saatlik bir savunma süresi tanınması gerekiyor. Normal uygulamanın dışına çıkılmış bir durum yok. Ama normal uygulamanın durumuna çıkabilir miydi? Evet. Örneği var. Daha önce Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi maçı vardı. Salı değil Çarşamba günü açıklamışlardı. Kararını Cuma verebilirlerdi. Perşembe normal toplantı vardı. Cuma olabilir miydi? Olabilirdi. Rutin bir uygulama olurdu. Bu sefer TFF, Galatasaray için böyle bir uygulama yapmadı.

Cezalarda indirim olur mu? Belhanda neden ceza almadı?

Belhanda’ya neden ceza verilmedi? Hakemin sarı kart verdiği bir kişiye PFDK ceza veremez. O açıdan hiç kart bile verilmeyen Donk ve Rodrigues sevk edilmemeliydi. Tahkim Kurulu’nda bu konu değerlendirilecektir. Ama değişeceğini çok düşünmüyorum. Galatasaraylı futbolcularda bazı indirimler olabilir. Fakat; cezaların 1-2 maç dışında ineceğini düşünmüyorum. Bu TFF’nin tasarrufu. Bence Tahkim Kurulu çok fazla bir indirim yapmaz cezalarda.

Senin için hazırladığımız haberler