Avrupa Kupaları'nda Seri Başı Hedefi! Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş...

Orhan Gülek
29.05.2023 - 11:15 | Son Güncellenme: 29.05.2023 - 11:34

Sezon sonuna gelirken, Süper Lig ekiplerinin de gelecek sezon Avrupa kupalarındaki durumu netleşti. İşte takımlarımızın Avrupa kupalarında seri başı olabilme ihtimalleri

Avrupa Kupaları'nda Seri Başı Hedefi! Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş...

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Avrupa’da lig şampiyonları yavaş yavaş belli olurken Süper Lig şampiyonunun gelecek sezon Avrupa kupalarındaki durumu da netleşti. 

İtalya Serie A'da hafta sonu aldığı Atalanta galibiyeti sonrası ligde ilk dört içinde yer alması kesinleşen Inter'in Şampiyonlar Ligi'nde finalist olması nedeniyle Süper Lig şampiyonu Şampiyonlar Ligi 23/24 sezonuna 2. Eleme Turundan başlayacak ve play-off dahil tüm turlarda seri başı olacak.

Adana Demirspor, Konferans Ligi'nde

Diğer yandan yeni sezonda Türkiye Konfernas Ligi'nde 3 takım ile temsil edilecek. Lig ikincisi ve üçüncüsü ile Türkiye Kupası galibi Konferans Ligi 2. Eleme Turundan itibaren Avrupa macerasına başlayacaklar. Ancak Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası'nı kazanması durumunda ligi dördüncü bitirmesi kesin olan Adana Demirspor Konferans Ligi'ne katılma hakkı elde edecek. 

İşte takımlarımızın seri başı ihtimalleri

Konferans Ligi'ne gidecek takımlar Fenerbahçe veya Galatasaray'dan biri, Beşiktaş, Başakşehir olduğunda bu takımların dördü de seri başı olacaklar. Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası'nı alması durumunda ise Konferans Ligi'ne gitme hakkı kazanacak olan lig dördüncüsü Adana Demirspor'un ise puanı çok düşük olduğu için seri başı olma ihtimali yok.

İlgini Çekebilir
Giuseppe Meazza mutlu, Türkiye mutlu! Inter'den Süper Lig şampiyonuna müjde
Habere Git

Peki Avrupa ekiplerinde durum nasıl?

Konferans Ligi Play-off turunda 5 büyük ligin 5.-6. ve bazılarının 7'nci takımları da yer alacak. Şimdilik bir tek İngiltere'den Aston Villa'nın gelmesi kesin. Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya takımları hangilerinin olacağı henüz belli olmadı. Play-off turunda seri başı takımlar ise eleme maçları oynandıktan sonra belli olacak. Çünkü Avrupa Ligi 3. Eleme turundan gelecek takımlar da Konferans Lig play-off turuna katılacak ve play off kura çekimi öncesinde kulüp puanlarına göre seri başı olup olmadıkları ortaya çıkacak.

Bu sonuçlarla şampiyonluğunu ilan ederse Galatasaray, önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi'ne 2. eleme turundan itibaren organizasyona 31.500 puanı ile seribaşı olarak katılacak.

Diğer kulüplerimiz ise şu şekilde;

  • Başakşehir 31.000 seri başı
  • Fenerbahçe 30.000 seri başı
  • Beşiktaş 14.000 seri başı
  • Adana Demirspor 6.420 seri başı değil

2 haftalık bir avantaj

Öte yandan Şampiyonlar Ligi 2. eleme turundan itibaren başlamamız, 2 haftalık bir avantaj sağladı. İki ön eleme ve bir Play-Off oynayacak temsilcimiz seri başı olacağı bu turlarda ilk maça 25 ya da 26 Temmuz tarihinde çıkacak. Aksi halde Süper Lig şampiyonu 1. eleme turunda ilk maçını 11-12 Temmuz’da oynayacaktı.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler