AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Takımlarımız Avrupa'yı ciddiye almak durumundalar"

İlk Yayınlanma : 16 Nis 2021 - 17:03 / Son Güncelleme : 16 Nis 2021 - 17:40

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, Radyospor'da gündeme dair konuştu. Yardımcı, Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finali ve Şampiyonlar Ligi'nin yeni statüsünü değerlendirdi.

"Takımlarımız Avrupa'yı ciddiye almak durumundalar"

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yardımcı, Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin seyircili oynanıp oynanaması durumu, seçim süreci, Şampiyonlar Ligi'nin yeni statüsü, Ozan Kabak, Yusuf Yazıcı ve Çağlar Söyüncü ve birçok konu hakkında konuştu. 

"PSG-Bayern Münih maçı gerçekten şahane bir maçtı"

Radyospor'da Özgür Sancar'ın canlı yayın konuğu olan Yardımcı, "Yarı finale yükselen 4 takımdan önce Chelsea ile başlayalım. Onlar bir kez Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmışlar 2012 yılında ve bu sezon da sadece 1 maç kaybetmişler. Chelsea iyi geliyor. Real Madrid'in rekor sayıda şampiyonlukları var, 13 şampiyonluğu bulunuyor. PSG-Bayern Münih maçı gerçekten şahane bir maçtı, çok heyecanlı bir maçtı. Ben statta olsaydım veya herhangi bir kulüpte yönetici olsaydım bu heyecana kalbim dayanmazdı. Katarlı dostlarımız PSG de milyonlarca Euro yatırım yaptı. Manchester City'de bu kupayı hiç kazanmadı. Sadece 1 yarı final oynadılar. Bu 4 takımdan hangileri bakalım İstanbul'a gelecek.

PSG- Manchester City maçı bence erken final oldu. Manchester City şahane oynuyor. Benim gönlüm PSG'nin finale kalması ve onları İstanbul'da ağırlamak. Real Madrid çok önemli takım, Chelsea'de çok iyi gidiyor. İyi bir final olacak bizim için" dedi. 

Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Şampiyonlar Ligi finaline hazır mı?

Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynanacak Şampiyonlar Ligi finaline değinen Yardımcı, "Geçen sene esasen bu finali oynayacaktık ve koronavirüs sebebiyle 1 yıl erteledik. Her bakıma hazırız. UEFA ile her hafta video konferans aracılığıyla toplantılar yapıyoruz, denetimler yapılıyor. Ayda bir geliyorlar. Stadyum hazır durumda. Biz her bakımdan hazırız. Altyapılar tamamen elden geçti. TFF olarak hazırız, UEFA olarak da hazırız ve heyecanla bekliyoruz. Rüzgar panelleri çok işe yaradı. Biz biliyorsunuz Süper Kupa'yı oynadık ocak ayında, kar yağıyordu... Tribünde biraz hissettik ama sahada hissedilmedi" şeklinde konuştu. 

Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul'da taraftarla oynanma ihtimali var mı?

Şampiyonlar Ligi finalinin seyircili-seyircisiz oynama durumunu da değerlendiren Yardımcı, "Biz zaten geçen sene 1 yıl ertelendik seyircili oynayalım diye. TFF ve UEFA olarak bu maçın seyircili oynanması için 1 yıl erteledik geçen sene. Bu yıl ümitliyiz, bekliyoruz ve inşallah seyircili oynanacak. Maksimum seyirci sayısı yüzde 50 olur.  

"Euro 2020 yüzde 25 ve yüzde 50 arası seyirci ile oynanacak"

Biliyorsunuz Euro 2020 için 12 şehir var ve bize de bilgiler geldi. Yüzde 25 ve yüzde 50 arası seyirci kapasiteyle Euro 2020 oynanacak. Bazı şehirler mesela Roma açılış maçında yüzde 25 teyit etti, Bakü yüzde 50, Danimarka yüzde 50, St. Petersburg yüzde 50, Londra yüzde 50, İskoçya galiba yüzde 25 civarında. Tarih yaklaştığı zaman bu koronavirüs'ün gidişatına göre bu rakam tabii yükselebilir. Şu anda minimum bu sayıda seyirci alınacak. Bizim pazartesi UEFA kongresi toplantımız var. O gün netleşecek bütün şehirlerin son durumu. Dublin ve Bilbao da henüz karar veremedi. Onların da kararı pazartesi gününe kadar kesinleşmiş olur. Pazar günü gidiyoruz. Salı günü de benim de seçimim var biliyorsunuz" diye konuştu. 

Seçimle ilgili ne dedi?

Salı günü kendisinin seçimi olduğunu söyleyen Yardımcı, "Bir 4 yıl daha ülkemi temsil etmek için kazanacağım diye ümit ediyorum. Hakkımızda hayırlısı" açıklamasını yaptı. 

Azerbaycan'ın yüzde 50 seyircili açıklaması hakkında...

Azerbaycan'ın maçlara yüzde 50 seyirci alınacak açıklaması hakkında Yardımcı, "Çok önemli tabii. Orada biz ev sahibi gibi olacağız. Yüzde 50 olması bizim için çok önemli. Belki daha fazla olabilir. Daha fazla olmasını bekliyorlar. 2 maçımızı orada oynayacağız. Bakalım artık. 

Bizim çocuklar gerçekten çok iyi bir jenerasyon yakaladı. Hepsi Avrupa'nın çok önemli liglerinde ve takımlarında oynuyorlar. Ve çocukların oynadığı takımlar da şampiyonluğa oynayan takımlar. Juventus, Lille, Liverpool, Milan... Bu çok önemli ve özgüven veriyor futbolculara. Biraz da şans bizim yanımızda olursa neden olmasın. Letonya maçını biraz hafife aldık diye düşünüyorum. Bir de çocuklar hastalandı. 16 oyuncumuz pozitif çıktı biliyorsunuz. Onun da tesiri olmuş olabilir son maçta. Biraz durgun oynadık, biraz güçsüzdük ama gerçekten şahane bir takımımız var. İnşallah bu sene sürpriz bir çıkış yakalayacağız" ifadelerini kullandı. 

Yusuf, Merih Ozan ve Çağlar hakkında...

Milli futbolculardan Ozan Kabak, Yusuf Yazıcı, Çağlar Söyüncü ve Merih Demiral ile sözlerine devam eden Yardımcı, "Ozan Kabak da çok önemli bir oyuncumuz ve önü çok açık. Çok önemli bir stoper. Ben ondan çok ümitliyim. Çağlar ve Yusuf da öyle. Hepsinin maşallahı var. Liverpool inşallah alacak bonservisini. Ozan Kabak daha da güçlenecek ve önemli bir oyuncu olacak. Ozan, Çağlar, Merih... Hakikaten çok önemli bir jenerasyon yakaladık. Milli Takım ve ülkemiz için çok büyük kazanç" dedi. 

Türk Konseyi ülkelerinin Federasyonları arasında iş birliği anlaşması ile ilgili ne dedi?

Türk Konseyi ülkelerinin Federasyonları arasında iş birliği anlaşması ile ilgili ne konusuna da değinen Yardımcı, "Biz uzun zamandır konuşuyorduk, hatta 2018 Dünya Kupası Moskova'da bir araya gelmiştik bu ülkelerle. Koronavirüsten dolayı toplanamamıştık. Bu sene video yöntemi ile yaptık. Tamamen bir dayanışma var ülkeler arası. Macaristan'da katıldı. Onlar da bizim için önemli. Özel maçlar planlıyoruz, turnuvalar planlıyoruz, hakem eğitimi olsun, federasyonların yönetimsel konuları olsun her türlü işbirliği içine girme kararı aldık. Bu video toplantısı yapıldı ama durumlar düzelince biz ilk görüşmeyi yüz yüze İstanbul'da yapacağız. Önemli bir adım bence. Macaristan başkanı da 'bizim köklerimiz Asya'dan geliyor' dedi. Osmanlı İmparatorluğu 150 yıl Macaristan'da kaldı. Onlar da sıcak bakıyorlar Hatta federasyon başkanı Türkçe olarak "hayırlı olsun" dedi ve toplantıyı kapattık" şeklinde konuştu. 

Şampiyonlar Ligi statüsü değişecek mi?

Yeni Şampiyonlar Ligi statüsü hakkında Yardımcı, "Pazartesi günü yönetimde son şeklini veriyoruz. Yeni format onaylanacak. Bugün Avrupa Kulüpler Birliği'nin son toplantısı yapılıyor. Oradan gelen cevaba göre pazartesi günü UEFA yönetimi yeni formatı onaylayacak. Yeni formatla 36 takıma çıkılıyor. Şu ana kadar 32 takımla oynanıyordu. 36 takım ve tek lig usulü olacak. Yani 36 takım arasında her takım kendi ayarındaki takımlarla oynama şansına sahip olacak. 1. ve 9. takım ligde 6'nın ilk 8'i oluşacak. Sonra 9'la 24 arası ikinci 8. takım play-off sistemiyle son 16'yı oluşturacak. Bizim ülkemizi ilgilendiren herhangi bir durum yok. 10. sıradaki federasyonun şampiyonu direkt gidebiliyor zaten. Biz maalesef çok aşağılara düştük. İlk 10 takım katılabilecek. İlk 10 ülkenin şampiyon takımları katılabilecek. İlk 4 ülkenin 4 takımı var, sonra sırayla 2, 3, 3 ve 10. ülkenin bir takımı direkt katılabiliyor.  

"Bizim için zaten son olurdu, facia olurdu"

Süper Lig kurulma durumu vardı. Biliyorsunuz 20 takım ayrılıp kendi ligini kuracaktı. O bizim için zaten son olurdu, facia olurdu. Bunun yanında bu 36 takımlı forma bana göre çok daha dengeli, çok daha adil olacak diye düşünüyorum.

"Takımlarımız gerçekten Avrupa'da kötü performans gösterdiler"

Bizden bir takım gidecek. Bu sene bir takımımız direkt olarak katılabiliyor ama bundan sonra artık play-off'lar veya eleme maçlarıyla katılma durumumuz olacak. Bizim takımlarımız da artık puan almak durumundalar, Avrupa'yı ciddiye almak durumundalar gerçekten. Son 5 yılı çok kötü geçirdik Beşiktaş hariç. Ama takımlarımız gerçekten Avrupa'da kötü performans gösterdiler. Biz bu arayı kapatabiliriz, tekrar yükselebiliriz. Bunları kulüplerimize anlattık. Hayırlısı bakalım" diyerek sözlerini tamamladı.