AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Tokyo Olimpiyatları'nda Doping İddiasıyla Gündem Olan Tandara 4 Yıl Men Edildi

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 24 May 2022 - 17:11 / Son Güncelleme : 24 May 2022 - 17:16

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Güney Kore ile yarı final öncesi doping yaptığı gerekçesiyle gönderilen Brezilyalı Tandara Caixeta 4 yıl men edildi.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Güney Kore’ye karşı oynanacak Yarı Final öncesi Brezilya takımında Tandara Caixeta gündem olmuştu. Tokyo Oyunlar Komitesi yaptığı açıklama ile Tandara Caixeta’dan alınan numunenin “potansiyel anti-doping” içeren madde bulgusu ile oyuncunun karşılaşmada yer alamayacağını bildirmişti.

4 yıl men edildi

Temmuz 2021 tarihinden beri sahalardan ayrı kalan 33 yaşındaki Brezilyalı oyuncu Tandara Caixeta doping yaptığı gerekçesiyle 2025 yılına kadar men edildi. 4 yıl fileden uzaklaştırılan Tandara, 2025 yılında tekrardan voleybola dönebilecek.

Dopingle Mücadele Mahkemesi'nde sekiz saatlik yargılanan oyuncu Tandara Caixeta, Ostarina'yı kullanmaktan doping yapmaktan suçlu bulundu ve en yüksek ceza olan dört yıl süreyle uzaklaştırıldı. 1988 doğumlu 184 cm boyundaki pasör çaprazı en son Brezilya’nın Osasco/São Cristóvão Saúde ekibinde forma giydi.

"Masumiyetimi kanıtlamak için savaşacağım."

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Tandara Caixeta, “Kirlendiğimi gösterecek yeterli kanıtımız olmasına rağmen, haksız, orantısız bir inancım vardı ve öncesinde gizli olması gereken bir sürecin garip bir sızıntısı vardı. Her halükarda, adaletin yeniden tesis edilmesi için Genel Kurul'a başvuracağız. Saygı duyuyorum ama bugün bu karara katılmıyorum. Her zaman yaptığım gibi, masumiyetimi kanıtlamak için savaşacağım.” ifadelerini kullandı.

Bir anabolik steroid sınıfına ait olan Ostarin, metabolizmayı düzenler ve kas kütlesi kazanımına yardımcı olabilir. Brezilya Doping Kontrol Kurumu'na (ABCD) göre, maddenin varlığını ortaya çıkaran toplama, sporcu 7 Temmuz 2021'de Rio de Janeiro'da Tokyo'daki Olimpiyat Oyunlarına başlamadan önce gerçekleştirildi.