AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 1 yıl aradan sonra dönüyor

Ajansspor Editör
Deniz ŞEN
İlk Yayınlanma : 08 Tem 2021 - 23:17 / Son Güncelleme : 09 Tem 2021 - 06:42

Güreş haberleri... Kırkpınar Yağlı Güreşleri, ne zaman başlayacak? Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne kaç pehlivan katılacak ve ödül ne?

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 1 yıl aradan sonra dönüyor

AJANSSPOR - HABER

660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri yarın Edirne'de başlayacak. Sarayiçi'ndeki Kırkpınar Er Meydanı'nda düzenlenecek güreşlere 3 bine yakın pehlivan katılacak.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde pehlivanlar; minik 1, minik 2, minik 3, teşvik, tozkoparan, ayak, deste küçük boy, deste orta boy, deste büyük boy, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde mücadele verecek.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim'i temsili olarak şehre girişinde karşılamasıyla başlayacak etkinlikler kapsamında, Pehlivanlar Mezarlığı ziyaret edilip, "Cihan Pehlivanı" Adalı Halil ve Çömlekköylü Kara Emin'in kabirlerinde dua edilecek.

Kırkpınar Güreşleri'nde program nasıl?

Sarayiçi Kırkpınar Er Meydanı'nda güreşler, yarınki ilk gününde minik boyda başlayacak. Organizasyonun ilk gününde minikler, teşvik, tozkoparan, ayak, deste, küçük orta boylarda güreşler yapılacak. Güreşlerde 10 Temmuz Cumartesi günü ise bu boylara başaltı ve baş kategorisi eklenecek. Başpehlivanlık güreşlerinin ilk üç turu, organizasyonun ikinci gününde gerçekleştirilecek. Organizasyonun son gününde, başpehlivanlık çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları yapılacak.

Altın kemer son dönemde Antalya'ya gitti

Son 10 yıldaki başpehlivanlık unvanlarına bakıldığında, 2014 ve 2016 yılı hariç altın kemer hep Antalya'ya gitti. 2014'te Samsunlu Fatih Atlı'nın ve 2016'da Ordulu Recep Kara'nın başpehlivanlığı haricinde, Serikli Mehmet Yeşil Yeşil, Korkutelili Ali Gürbüz, Elmalılı İsmail Balaban, Kumlucalı Orhan Okulu altın kemeri Antalya'ya taşıdı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde son 10 organizasyonun şampiyonları:

 • 2009: Mehmet Yeşil Yeşil
 • 2010: Mehmet Yeşil Yeşil
 • 2011: Ali Gürbüz
 • 2012: Ali Gürbüz
 • 2013: İsmail Balaban
 • 2014: Fatih Atlı
 • 2015: Orhan Okulu
 • 2016: Recep Kara
 • 2017: İsmail Balaban
 • 2018: Orhan Okulu
 • 2019: Ali Gürbüz
 • 2020: Salgın nedeniyle yapılamadı.

Survivor şampiyonu İsmail Balaban Kırkpınar'da yok

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin 2013 ve 2017 başpehlivanı İsmail Balaban, Survivor’dan yeni geldiğini ve kendisini formda hissetmediği için bu yıl seyirci olacağını açıkladı. Başpehlivan İsmail Balaban açıklamasında, '' Edirne’nin yeri bende çok ayrı. Hem Edirne halkının hem de Edirne’nin yeri çok ayrı. Bu yıl da tekrar Edirne’deyiz. İkiz kardeşim de er meydanında olacak. Başta gönlüm ondan yanadır. Kemerin Antalya'ya gelmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde ödül ne olacak?

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan olan güreşçiye belediye 60 bin lira ödül verecek. Edirne Belediyesi, bu yıl boylarında dereceye girecek pehlivanlara toplamda 352 bin 850 TL para ödülü dağıtacak.