AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Tarihin en büyük kaosu kapıda! TFF derhal karar almalı

İlk Yayınlanma : 23 Kas 2020 - 13:20 / Son Güncelleme : 23 Kas 2020 - 13:32

Süper Lig'de Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi kulüpler şampiyonluk mücadelesi veriyor. Koronavirüs vakaları sebebiyle ertelenen maçlar ise Türkiye Futbol Federasyonu'nu yeni arayışlara gitti. Türk futbolu için kaos kapıda! Hükmen yenilgi kararı için Süper Lig kulüpleri onay veriyor mu? Hüseyin Özkök, TFF'nin kararını ve çözüm önerilerini kaleme aldı.

Tarihin en büyük kaosu kapıda! TFF derhal karar almalı

Hüseyin Özkök-AJANSSPOR

Nihat Özdemir başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu’nun tarihteki en tartışmalı federasyonlardan biri olduğu büyük bir çoğunluk tarafından kabul edilen bir gerçek. Göreve geldiğinden bu yana çok sayıda tartışılan karara imza atan ve daha sonra bunların çoğundan geriye dönen TFF, 2019/20 sezonu sonunda hiçbir gerekçe yokken oynanmış bitmiş oyunun kuralını değiştirerek ligden düşmeyi kaldırmış ve muhtemel bir kaos için zemini hazırlamıştı. 21 takımlı ligin normalinden 17 takımlı ligden 8 hafta daha uzun sürecek olması, ligin de bir önceki sezonun geç bitmesi nedeniyle 1 ay geç başlayacak olması futbol takvimine toplamda 3 aylık bir yük getirdi.

Öngörüsüz bir şekilde 21 takımlı lig kararını alan TFF’nin takvimin ne derece sıkıştığını görmesi fazla gecikmedi. Yeni sezon fikstürünü güçlükle hafta içi maçlarını da devreye sokarak açıklayabilen federasyon, uzun süre kupa statüsünü belirleyemedi. Sonunda başka çare kalmadığı için tek maç eleme sistemine dönülerek kupa fikstürü de ilan edildi. Kupa maçlarına çıkamayan takımların ise hükmen yenik sayılacağı da yeni statüye eklendi.

Pandeminin giderek etkisini artırdığı bu dönemde takımlarda çok sık Covid-19 vakası görülmeye başlanmasıyla bazı maçların ertelenmesi Avrupa kupaları, FIFA’nın belirlediği milli maç araları da göz önüne alındığında yeni bir tehlikeye işaret etti. Erteleme maçlarına yer bulamamak.

Vaka sayısının sürekli artması ve çok sayıda maçın ertelenme ihtimalinin de ciddi şekilde ortaya çıkmasıyla TFF önce yaptığı talimat değişikliği ile ligin ilk yarısında 30 kişilik kadro kontenjanını kullanma mecburiyeti getirirken ligin ikinci yarısı için bu sayıyı 35 olarak belirledi.

Ancak salgın öyle ciddi boyutlara ulaşmış durumda ki, bu çerçevede devlet de yeni önlemler alma yoluna gitmek durumunda kaldı. TFF ise ertelenecek maçlara yer bulma imkanının kalmadığını görerek Süper Lig’de de statü değişikliğine giderek maçlara çıkmayan takımların hükmen yenik sayılması için kulüpleri yoklamaya başladı.

Bütün bunların ışığında Türkiye Futbol Federasyonu’nun acil olarak yapması gereken olmaz olmaz iki şey var. Hükmen yenilgi için, eğer gerçekten bu isteniyorsa, 21 kulüpten de imzalı kağıt almak ve daha sonra ortaya çıkabilecek itirazların önüne geçmek.

Diğer yandan pandemi nedeniyle lig durdurulur ve devam etme imkanı kalmazsa ligin tescilinin nasıl olacağı konusunda kulüplerden yine imzalı bir belge almak. Örneğin ilk yarıda lig durdurulursa ne olacak, ikinci yarıda durdurulursa ne yapılacak? Bunların hepsinin mutlaka belirlenmesi şart.

TFF eğer kulüplerle oturup bu iki çok önemli sorunu çözmezse, Türk futbolu tarihinin en büyük kaosuna sürüklenir ve mahkeme kapısından kurtulamaz.