AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Tatil rezervasyonu olanlar kısıtlama döneminde ne yapacak?

Ramazan Dengiz
İlk Yayınlanma : 26 Nis 2021 - 22:16 / Son Güncelleme : 26 Nis 2021 - 22:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemiyle mücadeleye ilişkin yeni kısıtlama kararlarını açıkladı. Peki, tatil rezervasyonu olan bireyler süreci nasıl geçirecek?

Tatil rezervasyonu olanlar kısıtlama döneminde ne yapacak?

Haftalardır merakla beklenen Kabine Toplantısı sona erdi. Son 1 ay içerisinde vaka sayılarının önce 10 bin sonra 50 bine yaklaşması nedeniyle tedbirler sıkılaştırılıyordu. Bugün Erdoğan, vakaların 5 binin altına düşürülmesinin elzem olduğu vurgusunda bulunarak yeni kısıtlama tedbirlerini açıkladı. Yeni kısıtlama tedbirleri esnafları ve üreticileri etkilediği kadar tatil rezervasyonunda bulunan bireyleri de yakından ilgilendiriyor. Peki, tatil rezervasyonu yapan bireyler ne yapmalı? 

Rezervasyonu olan bireyler kısıtlama sürecinde ne yapacak?

Son 2 haftadır Türkiye'nin Kovid-19'la mücadelesinde yeni tedbirler alınıyor. Bugün, Erdoğan kısıtlama tedbirlerine yenilerini ekledi. Bir önceki kararda, otellerin müşterileriyle çalışabileceği vurgusu esas alınmıştı. Yani, rezervasyon yapan bireylerin otele gitmesi ve kısıtlama saati dışında sokağa çıkabilmesinde herhangi bir mazur görülmüyordu. Ancak, yeni tedbirlerle beraber tam 18 gün boyunca kısıtlama kararlarının uygulanması söz konusu. Bu da doğal olarak gözü bir kez daha otellere çevirdi. 

Oteller kapatılacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seyahat izni olmayan bireylerin il dışına çıkamayacağı telkininde bulundu. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge de kimlerin seyahat iznine tabi tutulacağı beyan edilmişti. Cenaze durumlarında ve diğer acil durumlarda il dışına çıkmanın serbest olacağını söyleyen Erdoğan, şehirlerarası otobüslerin yüzde 50 doluluk oranıyla çalışacağını söyledi. Bu durumda tatil kentlerinin 17 Mayıs'a kadar büyük bir çıkmazın içine düşeceği tahmin edilebilir. Yine de İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanacak yeni genelgeye göre bir hat çizilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması 29 Nisan Perşembe günü saat 19:00'dan itibaren yurt genelinde yürürlüğe girecek. Bu karar, İçişleri Bakanlığı tarafınca denetlenecek.