• Diğerleri

Tehlikeyi açıkladı: "Koronavirüste başa dönebiliriz"

Profesör Mehmet Murat Tuncer, 12 Haziran'da başlayacağı açıklanan liglerin akıbetiyle ilgili konuştu. Tuncer, ayrıca salgının Türkiye'deki seyri hakkında dikkat çeken sözler söyledi, bir de uyarıda bulundu.
18 Mayıs 2020 11:35- Son Güncelleme - 18 Mayıs 2020 11:42
Google news abonelik

Koronavirüs salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak Profesör Doktor Mehmet Murat Tuncer, bazı uyarılarda bulundu. Tuncer, bayramdan sonraki 10 günün önemine dikkati çekti. Ayrıca Tuncer, Türkiye'de futbolun 12 Haziran'da oynanıp oynanamayacağı yönünde değerlendirmelerde bulundu. Fox'a konuşan Mehmet Murat Tuncer'in açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde: 

Lig maçları 12 Haziran'da başlar mı?

Türkiye'de liglerin 12 Haziran'da başlayıp başlamayacağı konusunda Tuncer, "Ligi kesin oynarız ya da oynayamayız diyemeyiz. Bayramın ardından 10 günlük süre sonrasında istemediğimiz bir patlama olmazsa o dönemde oynayabilirler. Önce seyircisiz oynanabilir. 'Futbolcularda test sonuçları pozitif çıkarsa onları ayıralım, öyle devam edelim' şeklinde bir açıklama yapıldı. Eğer bayramdan sonraki 10 günden sonra rakamlar yükselirse başa dönebiliriz. Bu kötü bir senaryo" dedi.

"1 kişinin, kaç kişiyi enfekte ettiğini unutmamak gerekiyor"

Tuncer, sosyal mesafe ve izolasyonun önemine dikkati çekerken, "İhtimalleri anlatmak gerek. 1 kişinin, kaç kişiyi enfekte ettiğini unutmamak gerekiyor. 1 kişinin düğüne katılması sonrası 36 kişide koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. Mevlide katılan 37 kişinin virüse yakalandığı gerçeği var. Havaların sıcak olması sebebiyle komple rahatlama yaşayan insanlarımız var" diye konuştu.

"Gelişmiş ülkelerde ekonomi ve ilaç satışı öne çıktı"

"Gelişmiş ülkelerde ekonomi ve ilaç satışı öne çıktı"

Salgın ile ilgili bir tespitini de paylaşan bilim insanı, "Dünyada gelişmiş dediğimiz ülkelerde ekonomi, ilaç satışı ve aşı ön plana çıktı. Aşı 1 yılda çıkamayabilir. Yayılma hızı durmadı. Canlı örnekler var. Bulaştırıcılık değeri de açıklandı. 1 kişinin dikkatsizliği başkaların hayatına sebep olabilir. Normalleşme süreci de kontrollü olmalı" yorumunu yaptı.

"Maske takınca bana birşey olmaz düşüncesi yanlış"

Mehmet Murat Tuncer salgınla ilgili olarak şu uyarıları da yaptı: 

"Devlet gereğini yaptı. Halkımız da dikkat etmeli. AVM, berber, kuaför, işyerlerinde rehberler yazılı olarak dağıtıldı. Bundan sonra halkımız uymalı. Eğer uymazsa sonucunu hep birlikte göreceğiz. Maske uygulaması devam etmeli. Buna uyanları gördüm. Fakat; maske takınca hiçbir şey olmayacak diye düşünmemek gerek. Umarım her şey güzel gider."

3. Hafta / Aston Villa - Everton: 2-0 (Özet)