• Diğerleri

Teknik direktörü değişikliği en çok Stuttgart'a yaradı! Tayfun Korkut zirvede...

26 Mart 2018 20:46- Son Güncelleme - 26 Mart 2018 20:46
Google news abonelik

Teknik direktör değişiklikleri futbol dünyasının olmazsa olmazlarından. Üst üste alınan kötü sonuçlarda çare genel olarak teknik direktörü değiştirmekte bulunuyor. Kimisi işe yararken kimisi ise geçmişi mumla aratıyor. Biz de bu sezon teknik adam değişikliklerinin en çok yaradığı ve en kötü etkilediği kulüpleri inceledik.

Sezona Safet Susic’le başlayan Aytemiz Alanyaspor aslında fena bir grafik çizmiyordu. Sadece Vagner Love ve Junior Fernandes’in sakatlıkları nedeniyle bazı maçları kaçırdığı dönemde kötü sonuçlar alınmıştı. Yönetim sabır göstermedi ve ilk devre bitiminde Susic’le yollarını ayırdı. Boşnak teknik adamla 17 maçta 18 puan alınmıştı. Yani maç başına 1.06 puan.

Susic’ten sonra göreve Hikmet Karaman getirildi. Onunla 6 maça çıkan Akdeniz ekibi bunların 5’inde sahadan yenilgiyle ayrıldı ve sadece 3 puan toplayabildi. Maç başına elde edilen puan 0.5. Yani Susic dönemine göre 0.56’lık bir düşüş mevcut. Bu değişikliğin işe yaramadığı görüldü ve Karaman’la da yolla ayrıldı. Onun yerine gelen Mesut Bakkal şu ana kadar oynadığı 3 maçta 7 puan toplayarak iyi bir başlangıç elde etti.

Teknik direktör değişikliğini yaramadığı bir başka takım da West Bromwich Albion oldu. Sezona Tony Pulis’le başlayan Premier Lig ekibi 12 maç sonunda 10 puan toplayınca deneyimli teknik adamın görevine son verdi. Bunda, alınan başarısız sonuçların yanı sıra Pulis’in kısa arayı fırsat bilerek tatile çıkması da büyük rol oynadı.

Fakat onun yerine getirilen Alan Pardew’la işler daha da kötüye gitti. 17 maçta sadece 8 puan elde edebilen İngiliz ekibi, Pulis döneminin oldukça gerisinde kaldı.

Gelelim teknik adam değişikliklerinin oldukça fark yarattığı takımlara. Beşiktaş’tan tanıdığımız Carlos Carvalhal sezon içinde Sheffield Wednesday’deki görevinden ayrılmıştı. Swansea’nin yolunu tutan Portekizli buradaki 10 maçında 18 puan toplayarak küme düşme hattında aldığı takımı 14. sıraya kadar taşıdı.

Ondan önceki Paul Clement döneminde Galler ekibi 18 maçta 12 puan toplayabilmişti. Yani Swansea, maç başına 0.67 puan ortalamasından 1.8’e yükseldi.

Teknik direktör değişikliğinin adeta sihirli bir dokunuş yaptığı takım ise oldukça tanıdık: Stuttgart. Hannes Wolf’un görevine 20 maç sonunda son verilmiş, yerine Tayfun Korkut getirilmişti. Wolf’la 20 maçta 20 puan toplayabilen Alman ekibi Tayfun Korkut’la çıktığı 7 maçta 17 puan alarak dikkatleri üzerine çekti. Yani maç başına 1 puandan 2.43’e çıkıldı.

Korkut gelmeden 14. sırada bulunan Stuttgart şimdi ise 8. sırada ve Avrupa Kupaları'na katılma mücadelesi veriyor. 

Korkut’un gelişi Mario Gomez’e de yaradı. Devre arasında Wolfsburg’dan transfer edilen eski Beşiktaşlı ilk 3 maçında suskun kalmıştı. Ancak Türk teknik adamın gelişiyle birlikte 7 maçta 6 gol 1 asistlik bir performans sergiledi ve takımın en golcü ismi haline geldi.

AJANSSPOR

Kendi kalesine öyle bir gol attı ki...