Teniste Sezonun İlk WTA Turnuvasını Aryna Sabalenka azandı

İsa Kethüda
08.01.2023 - 11:30 | Son Güncellenme: 08.01.2023 - 11:34

Kadınlar Tenis Birliği (WTA) tarafından düzenlenen sezonun ilk turnuvası Uluslararası Adelaide 1'i, dünya 5 numarası Aryna Sabalenka kazandı. İşte detaylar.

Teniste sezonun ilk WTA turnuvası Uluslararası Adelaide 1, Avustralya'da final maçıyla sona erdi. 

Şampiyon Sabalenka

Dünyanın 5, turnuvanın ise 2 numaralı raketi Sabalenka, 18 yaşındaki Çekyalı rakibi Linda Noskova'yı finalde yenerek şampiyon oldu.

Final 1 saat 43 dakika sürdü

Adelaide kentinde düzenlenen turnuvanın tek kadınlar finalinde Sabalenka, Noskova'yı 1 saat 43 dakika süren karşılaşmanın ardından 6-3 ve 7-6 (4) sonuçlanan setlerle yenerek zafere ulaştı.

Sabalenka'nın 11. WTA şampiyonluğu

Uluslararası Adelaide 1 şampiyonluğu ile dünya 5 numarası Sabalenka, kariyerindeki 11. WTA şampiyonluğunu elde etti.

Kadınlar Tenis Birliği (WTA) hakkında

WTA ya da açılımıyla Kadınlar Tenis Birliği (İngilizce: Women's Tennis Association) 1972 yılında Billie Jean King tarafından kurulan profesyonel kadın tenisçiler birliğidir. Birlik, WTA Tour tarafından yönetilmektedir. Kurumsal kimlik düzeyinde erkekler için düzenlenmekte olan ATP'nın karşılığıdır.

WTA, 1973'te Houston, Texas'ta kurulmuştur. WTA'nın yönetim merkezi St. Petersburg, Florida'da bulunmaktadır. Bununla birlikte, Avrupa merkezi Londra ve Asya-Pasifik merkezi Pekin'de bulunmaktadır.

Tarihçe

1970 yılında kadın tenisinin efsane ismi Billie Jean King'in İtalya Açık turnuvasını kazandı. Bu turnuva sonunda 600 dolar ödül alan tenisçi, aynı turnuvada birinci olan erkek tenisçinin 3500 dolar alması üzerine eşit işe eşit kazanç düşüncesiyle bir oluşum başlattı. Dönemin dokuz önemli kadın raketi bir araya gelerek kadınlar için profesyonel bir tenis birliği kurma fikrinde birleşti. Dokuz kadın tenisçi 1 dolarlık temsili kontrata imza atarak The Virginia Slims Circuit ismini verdikleri turu oluşturdu. Bu tur WTA'nın temeli oldu.

WTA resmî olarak 1973'te kuruldu. Billie Jean King, kadınların yer aldığı tüm serileri bir çatı altına toplayabilme başarısını elde etti. Taleplerini ilk tanıyan ilk Grand Slam Amerika Açık turnuvası oldu, erkekler ve kadınlarda para ödülleri eşitlendi

Turnuvalar

  • Grand Slam turnuvaları (4)
  • WTA Tur Şampiyonası
  • WTA Premier Turnuvaları
  • WTA Şampiyonlar Turnuvası
  • WTA Challenger Turnuvası
Senin için hazırladığımız haberler