AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Teravih namazı camide kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş...

İlk Yayınlanma : 06 Nis 2021 - 16:01 / Son Güncelleme : 06 Nis 2021 - 16:10

Son dakika haberleri... Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş, Ramazan ayında camide kılınan teravih namazının geleceğiyle ilgili açıklamada bulundu. İşte detaylar...

Teravih namazı camide kılınacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş...

Vaka sayılarının her geçen gün artmasıyla birlikte bir süredir gözler Diyaner İşleri Başkanlığı'na çevriliydi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bugün yaptığı açıklamada teravih namazının camide kılınıp kılınmayacağına dair bilinmezi ortadan kaldırdı. Erbaş, son dönemde yaşanan vaka artışlarından ötürü teravih namazının evde kılınacağını belirtti. 

Teravih namazı camide kılınacak mı?

Bugün, Türkiye Diyanet Vakfı'nın düzenlediği bir çevrim içi toplantıya katılıp Ramazan ayına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ali Erbaş şöyle konuştu;

"Bilindiği üzere, her sene ramazan ayında yüce dinimizin ve İslam ahlakının hayat veren ilkelerinden birini gündeme taşıyoruz. Bu sene de ramazan temasını 'Şifa Ayı Ramazan' olarak belirledik. Mümin gönüllerde 11 ayın sultanı olarak yer eden ramazan, bütün yönleriyle maddi ve manevi hastalıklarımız için bir şifa ayıdır."

Ali Erbaş, "Şifa ayıdır..."

"Ramazan, her türlü günah ve hatadan hicret ederek ruhumuzu esaretten kurtardığımız ve böylece huzur bulduğumuz, halimizi Allah'a arz ederek aczimizi itiraf edip gurur, kibir gibi hastalıklardan kurtulmayı umduğumuz bir şifa ayıdır."

Teravih namazı evde kılınacak...

"Yaptığımız çok yönlü değerlendirmeler ve başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, devletimizin yetkili organlarıyla yaptığımız çok yönlü istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazlarımızı camilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik."

Teravih namazı neden evde kılınacak?

"Elbette gönlümüz istiyordu ki teravih namazlarımızı camilerimizde kılalım, çoluğumuzla çocuğumuzla o coşkuyu camilerimizde yaşayalım. Ancak, salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının uzun süre kapalı bir alanda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı geçen sene olduğu gibi teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Tabii acı ve üzücü. Yani böyle bir duyuruyu yapmak benim için gerçekten çok acı ama sağlık çok önemli."