Teravih namazı nasıl kılınır evde?

Teravih namazı nasıl kılınır? 11 Ayın Sultanı Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Müslüman vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Koronavirüs sebebiyle camilerin kapatılması 'evde teravih namazı nasıl kılınır' sorularını da beraberinde getirdi. İşte, teravih namazı kılınışı
29 Nisan 2020 16:58- Son Güncelleme - 29 Nisan 2020 16:58
Google news abonelik
Teravih namazı nasıl kılınır evde?

Teravih namazı nasıl kılınır? Evde teravih namazı kılınışı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Koronavirüs sebebiyle camilerin kapatılması teravih namazını da etkiledi. Vatandaşlar evlerinde yatsı namazının ardından teravih namazını kılabilecek.

EVDE TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek toplamda yirmi rekât olarak kılınır. Hasta veya yorgun olanlar, yirmi rekâtın tamamını kılmakta zorlanırlarsa, bu fazileti kaçırmamak için teravih namazını sekiz rekât olarak da kılabilirler. Zira Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini (teravih vb.) ibadetlerle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." (Buhari, Teravih, 1 (2008); Müslim, Namaz, 173 (759).

Teravih namazı, yatsı namazının son iki rekât sünneti kılındıktan sonra eda edilir, yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı ise genellikle teravihten sonra kılınır.

Teravih namazı her iki rekâtta bir selamla kılınacaksa sabah namazının sünneti gibi kılınır. Dört rekâtta bir selamla kılınacaksa, ikindinin sünneti gibi kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı sonradan kaza edilmez. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir niyet yeterli ise de aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata daha uygundur.

Ezan okunduktan sonra sırayla:
4 Rekât yatsının ilk sünneti
4 Rekât yatsının farzı
2 Rekât yatsının son sünneti
20 Rekât teravih
3 Rekât vitir namazı kılınır.

Teravihin ikişer rekât olarak kılınması daha uygundur. Bununla birlikte dörder rekât halinde de kılınabilir.
İkişer rekât halinde kılınırken aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır. Dörder rekât kılınırken ise yatsının ilk sünneti gibi kılınır. Teravih tamamlandıktan sonra Vitir namazı kılınır.

Futbol tarihinin en erken penaltısı! 11 saniye...