Güreşe tesadüfen başladı, dünya şampiyonu oldu!

30.01.2018 - 11:16 | Son Güncellenme: 30.01.2018 - 11:16

Spor salonunun evine yakın olmasıyla spora başlayan ve burada tesadüfen güreş antrenörü ile tanışan Evin Demirhan, Polonya'da düzenlenen 23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazandı.

Evin Demirhan'ın açıklamalarının videosu

 

 

Tesadüfen başladı

Arkadaşları ile yaz tatilini değerlendirmek için 2010 yılında spor salonuna yazılan ve burada tanıştığı antrenörünün yönlendirmesiyle güreşe başlayan Evin Demirhan, katıldığı ilk organizasyonda şampiyon olunca bu branşa daha fazla ilgi duymaya başladı.

Milli sporcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesadüfen başladığı güreşte bu kadar kısa sürede başarılı olacağını tahmin etmediğini söyledi.

Başarılı olmak için çok yoğun çalıştığını dile getiren Evin, "Katıldığım ilk Türkiye Şampiyonası'nda birincilik elde ettim. Burada şampiyon olunca milli takım kamplarına davet edildim. Bu şekilde bana Avrupa ve dünya şampiyonlarının kapıları açılmış oldu." dedi.

"Tüylerim diken diken oldu"

Çalışmalarına antrenörleri eşliğinde devam ettiğini aktaran 22 yaşındaki güreşçi, şunları kaydetti:

"2010 yılında ilk defa Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda birinci oldum. 2017'de 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonası'nda ülkemizi 48 kiloda temsil ettim ve altın madalya kazandım. Antrenmanlarımız genellikle milli takım kamplarında devam ediyor. Şu an ENKA Spor Kulübündeyim. Bayrağımızı dalgalandırmak, İstiklal Marşı'mızı okutmak benim için tarifi imkansız bir duyguydu. Bütün dünya ülkeleri İstiklal Marşı'mızı ayakta dinledi. O an çok duygulandım. Tüylerim diken diken oldu. Hedefim 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda başarılı olmak."

Gürel: "Biz ona Siirt'in gülü diyoruz"

Kadın Güreş Milli Takımı Antrenörü Hakkı Gürel, Evin Demirhan'ın çok karakterli ve çalışkan bir sporcu olduğunu belirtti.

Evin Demirhan'ın antrenmanlarda çok disiplinli çalıştığını anlatan Gürel, şunları ifade etti:

"Evin'in ağzı var dili yok. Efendiliği, çalışkanlığı, azmi ve sabrı ile tüm sporculara örnek olacak bir karaktere sahip. Biz ona Siirt'in gülü diyoruz. Güzide sporcularımdan biri. Herkes şampiyon olabilir, ama herkes şampiyonluğu taşıyamaz. Önemli olan da şampiyon olmak değil onu taşıyabilmektir. Çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor. Ekstra idmanlar, çalışmalar yapıyor. Biz de elimizden geldiğince ona bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Başarı tesadüf değildir. Bu başarının sırrı çalışmadan geçer. Evin de hakkıyla çalıştığı için şampiyon oldu."

Spider Solitaire
4.2
Senin için hazırladığımız haberler