TFF Eski Başkanı Kemal Ulusu'dan derbi açıklaması!

26 Nisan 2018 16:27- Son Güncelleme - 26 Nisan 2018 16:37
Google news abonelik

Türkiye Futbol Federasyonu Eski Başkanı Kemal Ulusu, Fenerbahçe – Beşiktaş derbisiyle ilgili verilen kararı değerlendirdi. Ulusu, verilen karar için çarpıcı sözler kullanırken, Türkiye’nin 2024 adaylığı hakkında da açıklamalar yaptı.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Kemal Ulusu’nun açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

"Mete Kalkavan'ın bırakması lazım"

"Mete Kalkavan'ın bırakması lazım"

Bir kere Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu kararı geç vermesini ben bir parça tenkit ediyorum. Bu işleri fazla uzatmamak lazım, uzattıkça biliyorsunuz her kafadan bir ses çıkıyor. Siyasiler de müdahale etti. Herkes kendi işine bakacak. Devlet Bahçeli'nin kararlarına TFF karışıyor mu? Karışmıyor. Ben şu açıdan değerlendirmek istiyorum. Şimdi burada madem hakem de suçlu bulundu. Avrupa'da bir ülkede olsa Mete Kalkavan'ın bırakması lazım. Sen maçı tatil ediyorsun, sahadan çıkıyorsun. Bu maçın normal sonucu 3-0 Beşiktaş'ın galip gelmesidir. Bütün dünyada bu böyle. Ama Türkiye'de bunun başka misalleri de var.

"MHK açıklama yapmalı"

"MHK açıklama yapmalı"

Öyle maçlar seyrettik ki Galatasaray'ın Fenerbahçe'nin maçlarında ne olaylar oldu, hakem maçı tatil etmedi. Ben Bünyamin Gezer'in bir maçını hatırlarım. Faciaydı yani. Bu standartlar Türkiye'de olmadığı müddetçe bunlar hep devam edecek. Bunların sebebi de şudur: Türkiye Futbol Federasyonu'muz maalesef güçlü olmuyor. Kulüplerin isteği üzerine TFF hareket etmek zorunda kalıyor. İş aslında en başından yanlış. Biz şimdi olaya gelelim. Hakem suçlu bulundu. Pekiyi şimdi MHK ne yapacak? Hakemler Derneği ne yapacak? Ben bunların tepkilerini bekliyorum. Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği var. Onun sayın başkanından beyan etmek istiyorum bir. Yusuf Namoğlu kardeşimizden bir beyanat bekliyorum iki. Üç, hakem daha konuşamaz Mete Kalkavan'ı daha konuşturmazlar. Esasında konuşması lazım.

"Siyasilerin karıştığını gösteriyor"

"Siyasilerin karıştığını gösteriyor"

Bir hakemin verdiği karar iptal oluyor ve seyircisiz oynanıyor. Niye seyircisiz oynanıyor? Demek ki seyircide bir suç var. Suç varsa bunun karşılığının da olması lazım. Neresinden bakarsanız bakın benim açımdan burada tamamen siyasi bir karar gibi gözüküyor. TFF de buna uymak zorunda gibi duruyor. Bu doğrudan doğruya bu işe tamamen siyasilerin karıştığını gösteriyor.

"Beşiktaş maça çıkmazsa ikinci bir dinamit koyar"

"Beşiktaş maça çıkmazsa ikinci bir dinamit koyar"

Bundan sonra bunlar yine böyle devam edecek. Şimdi şu var. Sayın Beşiktaş Başkanı Fikret Bey de divanı toplamış, toplantıdalarmış. Eğer bu maça çıkmama gibi bir karar alırlarsa ikinci bir dinamit koyarlar. Böyle bir şey olmaz. TFF'nin kararına saygılı olmak mecburiyetindedir. Yedek çıkar, protesto eder o ayrı. Ama çıkmamak diye bir şey katiyen olmaz. Ben divan üyelerinin de aksi bir fikri olacağını düşünmüyorum. Hepsi aklı selim sahibi insanlar. Bir de tam Beşiktaş şampiyonluğa giderken ağır bir ceza alması gündemi Beşiktaş'ın aleyhine çevirebilir. Dolayısıyla sakin kalıp Pazar günkü Galatasaray derbisine konsantre olmak gerekir.

"Standart kararlar yok"

"Standart kararlar yok"

Türkiye'de bu olaylar aynı şekilde devam edecektir. Seneye de olacaktır. Bir dahakine hükmen verilecektir. Yani standart kararlar yoktur. Bunlar Türk futbolunu maalesef kötü bir duruma düşürmektedir. Burada ben TFF'yi de suçlamıyorum. Dediğim gibi TFF tarafsız bir şekilde delegasyon seçmiş olsa bizim dönemimizde olduğu gibi siyasetten veya başka bir şeyden çekinmeden karar verirdi. Seçimle gelmiştir. Artık seçim diye bir şey yok biliyorsunuz. Adı seçim. Atamayla geliyor. Kulüpler seçiyor. Kulüplerin seçtiği bir başkan kulüplere nasıl karşı gelebilir? Çok yanlış şeyler oluyor.

"Futbolu futbol adamlarına bırakmak gerek"

"Futbolu futbol adamlarına bırakmak gerek"

Ben bunu hep dile getiriyorum. Son konuşmamda Sayın Cumhurbaşkanını, Sayın Başbakanı ve Meclis Başkanını göreve çağırdım. Dedim ki lütfen mecliste bizleri de alarak, bizler dışarda Futbol Federasyonu'nun çatısı altında bir kanun yapılır ve gönderirsin onu meclise meclis de onu onaylamak durumunda kalır. Futbolu futbol adamlarına bırakmazsanız olmaz. Gelecek sene yine bir başkasını arayacaksınız. Aklım selim sahibi olan kişiler futbolun içinde değil. Faydalanılmıyor bu tür insanlardan.

Bu olaylar 2024 adaylık sürecine etki eder mi?

Bu olaylar 2024 adaylık sürecine etki eder mi?

Tabii ki 2024’e ev sahipliği yapmamızı gönülden arzu ediyorum. Ülkemiz buna layık. Statlarımız pırıl pırıl. Ama şu son maç rakiplerimize öyle bir koz verdi ki… Yurtdışında sayfa sayfa bu maçtan olaylar gündeme getiriliyor. Bu maç çok kötü oldu. Büyük bir ihtimalle bize verileceğinden emindim ama şimdi endişelerim var. İnşallah korktuğum başımıza gelmez. İnşallah lehimize sonuçlanır. Futbolu çok seven bir ülkeyiz. Statlarımız çok güzel, o zamana kadar daha iyi olur. Aleyhimize olan şeyler; yol gidiş geliş gibi sorunlar da o zamana kadar çözülür. İnşallah millet olarak şampiyonayı bizim de ömrümüz yeterse hep beraber seyrederiz diye düşünüyorum. Şansımız bol olsun.

YASAL UYARI : BU HABER AJANSSPOR.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.