TFF - Fatih Terim davası kimin lehine gidiyor? Alpay Köse değerlendirdi!

7 Mart 2018 15:45- Son Güncelleme - 7 Mart 2018 15:45
Google news abonelik

Spor Hukukçusu Alpay Köse, Beşiktaş forması giyen Ricardo Quaresma’ya verilen cezanın yanı sıra TFF – Fatih Terim davası hakkında değerlendirmelerde bulundu. Quaresma’nın cezasının onanacağını düşündüğünü söyleyen Köse, Terim davasında ise deneyimli teknik adamın bir avantaj yakalamış olabileceğini dile getirdi.

Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Alpay Köse’nin açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

5 maç ceza fazla bir ceza mı?

Quaresma için PFDK kırmızı kart ve sonrası hareketini saldırı olarak değerlendirmişti ve 10-20 maç arası bir ceza söz konusuydu. Ama sonrasında toplamda 5 maçlık bir ceza verildi. Bu durumda PFDK'nın eleştirilmesi gerekiyor. Çünkü kararın gerekçesini detaylı açıklamamışlar.

Tahrik konusu

Bu 2 harekete baktığımızda minimum 6 maç ceza verilmesi lazım. Ama tahrik indiriminde bulunulmuş ve bu sebeple ortaya 5 maçlık bir ceza ortaya çıkmış durumda. İki tarafın birbirine yaptıkları genelde karşılık şiddet olarak nitelendiriliyor ama ikinci hareket yine karşılıklı şiddet olarak değerlendirilmiş.

Quaresma’nın cezası onanır mı?

Tahkim Kurulu, bu konuda ya indirim yapacak ya da aynen onaylıyor. Bence ceza aynı şekilde onaylanacaktır. Beşiktaş bazı oyuncuları şikayet etmiş ama bir oyuncunun ceza alması için oyuncuların sevk edilmiş olması gerekiyor. Beşiktaş'ın Fenerbahçeli futbolcuları şikayet etmesiyle bir cezalandırma olmuyor. Hukuk kurulu dediğimiz zaman aklınıza bağımsız bir kurul gelmesin, TFF'nin tamamen güdümünde olduklarını söyleyebiliriz. Bence Beşiktaş'ın şikayetiyle bir sevk olmayacaktır ama bence bu oyuncular Beşiktaş'ın şikayetine gerek kalmadan sevk edilmeliydiler.

TFF - Terim davasındaki öngörüleri

Fatih Terim'in duruşmasında yaşananlara baktığımızda, TFF işten çıkartırken haklı bir fesih yapmamış ve uygun bir ayrılık olmamış gibi gözüküyor. Böyle olursa dava Fatih Terim lehine gelişecektir düşüncesindeyim. İlerleyen duruşmalarda bilirkişi inceleyecektir ve kısa süre içinde dava sonraki celselerde sonuçlanacaktır.

YASAL UYARI : BU HABER AJANSSPOR.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ…