TFF - Fatih Terim davasında bundan sonra neler olabilir? Alpay Köse açıkladı!

7 Mayıs 2018 14:27- Son Güncelleme - 7 Mayıs 2018 14:34
Google news abonelik

Türkiye Futbol Federasyonu ile Fatih Terim arasındaki tazminat davasında karar belli oldu. Mahkeme, 3,5 milyon Euroluk tazminat davasında Terim'i haklı buldu. TFF'nin Fatih Terim'e 9 milyon TL ödemesine karar verildi. Spor Hukuku Uzmanı Avukat Alpay Köse, dava ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Alpay Köse’nin açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

Mahkemenin verdiği karar sürpriz mi?

Son duruşmada yaşananlardan sonra açıkçası ben ibrenin Fatih Terim’e doğru döndüğünü düşünüyordum. TFF her ne kadar bazı haklı fesih yaptığına ilişkin iddialarda bulunsa da usulü olarak işlemleri gereği gibi yapmadıkları ortaya çıkmıştı. Bu da iş kanununun gerektirdiği şeyleri yapmadıkları, sadece sözleşme feshini bildirdikleri şeklindeydi. Bunlara uygun olarak işlem yapılmadı. Yani TFF’nin söyledikleriyle yaptıkları birbirine uymuyordu. Geçen celse ibre Terim’e bu yüzden döndü. Bu anlamda verilen karar da benim açımdan çok sürpriz bir karar olmadı.

Fatih Terim’in alacağında hakkaniyet indirimi

Tazminat kararı verilse bile belli bir indirim yapılacaktı. Medyaya yansıyan 9 milyon TL’ye baktığımızda düşündüğümden daha az bir indirim yapılmış. Fatih Terim sözleşmesinin son 1 yılındaydı. Belli bir süre geçtiği için mahkemeler bir indirimde bulunuyorlar. Benim düşüncemden daha az bir indirim yapılmış.

TFF- Terim davasında yeni gelişmeler olabilir mi?

Mahkeme gerekçeli kararı yazacak. O da minimum 1 ay sürer. Karar yazıldıktan sonra taraflar konuyu ihtilafa, karar çıkmazsa Yargıtay’a götürebilirler. Rakamın büyüklüğünden dolayı bunu söylüyorum. Temyiz aşaması devam edecek. Bu aşamada Terim’in avukatı konuyu icraya götürebilir. Bu durumda TFF parayı öder. TFF’nin, gerekçeli karardan 7 gün sonra ödemesi gerekiyor parayı. Ya da öder ya da icra dosyasına teminat yatırır. Temyiz konusunu bekler. Kesinleştiğinde Terim parasını alabilir. Temyiz aşaması dediğimiz zaman bu konu nereden bakarsanız 1-2 sene daha devam eder.

Ne olmuştu?

Fatih Terim, A Milli Takım'daki görevine son verildikten sonra sözleşmesindeki 3,5 milyon Euro'luk tazminatın ödenmemesi üzerine Türkiye Futbol Federasyonu’nu icraya vermişti. TFF’nin bu borca itiraz etmesi üzerine Fatih Terim itirazın iptali davası açmıştı. Terim ile TFF arasındaki dava karara bağlandı. 

Terim şu anda Galatasaray'ın başında

Öte yandan Türkiye Futbol Direktörü görevinin sona ermesinin ardından Fatih Terim, özdeşleştiği kulübü Galatasaray'a dönmüştü. Deneyimli teknik adamın çalıştırdığı Galatasaray, 32 haftayı 69 puanla zirvede tamamladı.