AjanssporAjansspor uygulamasını indir

TFF hakkında suç duyurusu! Avukatlardan 'yabancı' şikâyeti

Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 12 May 2021 - 16:13 / Son Güncelleme : 12 May 2021 - 18:23

Türkiye Futbol Federasyonu’nun İtalyan hukuk firmasıyla anlaşarak kulüplere de bu şirketi tavsiye etmesi çok tartışılmıştı. Ankara Barosu avukatları, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

TFF hakkında suç duyurusu! Avukatlardan 'yabancı' şikâyeti

AJANSSPOR-HABER

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Süper Lig kulüplerine yazdığı yazıda İtalyan Gallavotti Bernardini&Partners hukuk firmasından UEFA, FIFA ve CAS davaları için danışmanlık alındığı takdirde ücretin TFF tarafından karşılanacağını açıklaması avukatları harekete geçirdi. Ankara Barosu, TFF Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

 

 

İtalyan şirketle anlaştılar: Ücretsiz hukuki danışmanlık

Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği, 3 Mayıs 2021'de Süper Lig kulüplerine İtalyan GallavottiBernardini&Partners isimli hukuk firması ile 3 Mart 2022 tarihine kadar geçerli bir sözleşme imzalandığını bildirdi. Yazıda "Süper Lig Kulüplerinin FIFA ve UEFA talimat ve düzenlemeleri ile bu kurallara uygun hareket edilmesi konusunda yaşanan hukuki sıkıntılar ve kulüplerin yabancı futbolcu ve teknik adamlar ile imzaladıkları sözleşmelere ilişkin hukuki tavsiye ve danışmanlık alınarak ileride doğabilecek uyuşmazlıkların ve hak kayıplarının önlenmesi adına" böyle bir anlaşmanın yapıldığı bildirildi.  

Anlaşmaya göre ilgili firma, Süper Lig kulüplerine “hukuki danışmanlık” hizmeti vermesi halinde ücreti TFF tarafından karşılanacak.  FIFA, UEFA, CAS nezdinde davalarda bu firma tarafından temsil edilmek istenmesi halinde ise firma Süper Lig kulüplerine “indirimli” tarife uygulayacak.

 

Ankara Barosu harekete geçti

Bu açıklamanın ardından Ankara Barosu TFF'nin  yasaya ve talimatlara aykırı davrandığı gerekçesiyle harekete geçti. Baro, "5284 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun gereği, Türkiye’de futbolu “özerk” bir şekilde yönetmekle görevli olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun, kendisine bağlı kulüpleri belirli bir hukuk firması ile çalışmaya yönlendirmesi, teşvik etmesi ve aracılık yapması 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve Türkiye Futbol Federasyonu talimatlarına aykırıdır" diyerek suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusunda TFF'nin  kanunla ve bağlı olduğu FIFA Statüsü'ne göre kendisine verilen bir görevi kötüye kullanarak Avukatlık Kanunu’na aykırı şekilde yabancı hukuk firmasına haksız çıkar sağladığı iddia edildi.

 

Suç duyurusunda bulunulan isimler

Baro,  TFF Yönetim Kurulu üyelerinin Avukatlık Kanunu’nun 35,48 ve Türk Ceza kanunu’nun 257. Maddeleri uyarınca cezalandırılması için gerekli soruşturma yapılarak kamu davası açılmasını talep etti.  Ankara Barosu'nun suç duyurusunda şüpheli listesi olarak TFF Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin ismini verdi. Bu isimler şöyle: Nihat Özdemir, Servet Yardımcı, Mehmet Baykan, Erhan Kamışlı, Yılmaz Büyükaydın,  Ali Düşmez, Hamit Altıntop, Mustafa Çağlar,Hasan Y. Akıncıoğlu, Alkın Kalkavan, İsmail Erdem, Nuri Akın, Mustafa Hacıkerimoğlu, Selim Soydan.

 

 

Hapis cezası isteniyor

Ankara Barosu'nun başvurusunda, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve TFF'deki talimatlara da yer verildi. Avukatlık Kanunu Madde 48 şöyle: "Avukat veya iş sahibi tarafından vadolunan veya verilen bir ücret yahut da herhangi bir çıkar karşılığında avukata iş getirmeye aracılık edenler ve aracı kullanan avukatlar altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu eylemi yapanlar memur iseler, verilecek hapis cezası bir yıldan aşağı olamaz.”

 

Türk Ceza Kanunu’nun görevi kötüye kullanma başlıklı 257. maddesi ise şöyle: Madde 257- (1) “Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

 

TFF talimatları

Ankara Barosu'nun atıfta bulnduğu Türkiye Futbol Federasyonu Statüsünün 3. maddesi ise şöyle: Tarafsız davranma ve ayrımcılık yapmama
1. TFF, her konuda tarafsızdır.
2. Herhangi bir ülkeye, kişiye veya insan topluluğuna karşı türü ne olursa olsun ayrımcılık yapmak kesinlikle yasaktır ve ayrımcılık yapanların üyeliği askıya alınır veya sona erdirilir.”