TFF seçimi öncesi son durum: "Tek aday olurum, yarışa girmem"

Özgür Koç
17.04.2024 - 11:22 | Son Güncellenme: 17.04.2024 - 11:48

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 18 Temmuz'da yapılacağı açıklanan seçimli genel kurulunda adı başkan adaylığı için geçen Mahmut Özgener'in tek aday olarak seçime girme şartı koyduğu ileri sürüldü. İşte detaylar...

TFF seçimi öncesi son durum: "Tek aday olurum, yarışa girmem"

AJANSSPOR - HABER

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 18 Temmuz'da yapılması planlanan mali genel kurulunu seçimli genel kurul olarak gerçekleştireceğini açıklamasının ardından Türk futbolunun bir numaralı gündemi TFF seçimi oldu.

Kulüpler Birliği seçimin Haziran'da yapılmasını istiyor

Süper Lig kulüplerinin büyük bir bölümü TFF'nin açıkladığı seçim tarihinin geç olduğunu belirterek seçimlerin öne çekilmesini istiyor. Kulüpler Birliği Vakfı dün seçim gündemiyle bir araya gelirken, Ali Koç toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Ülke futbolunun menfaati için seçimlerin en kısa zamanda yapılmasında hemfikiriz. 18 Temmuz’un uygun olmayacağını düşündüğümüz için haziran ayını önerdik. Diyalogla yapalım, imza ve diyalogla yapalım veya sadece imza ile yapalım gibi düşünceler var. Biz bu değişimin olabildiğince hızlı yapılmasını istiyoruz. Ama TFF bu yönde hareket etmezse, elimizde kalan ikinci alternatifi kullanmak üzere hazır bulunduracağız. İmza konusunda net bir sayı vermeyeceğim ama net şekilde söyleyeyim, 1,5 günde 100'e yakın imzaya geldik. Şu an imza verileceği sözünde bulunanlarla 200'e geliyor. İmza konusunda hiçbir sıkıntı yok." ifadelerini kullandı.

Büyükekşi aday olacak mı? Diğer adaylar kimler...

Ali Koç, mevcut başkan Mehmet Büykekşi'nin yeniden aday olup olmayacağıyla ilgili "Kulüpler adına konuşmayayım ama genel kanaat aday olmayacağı yönünde. Olmasının da yanlış olduğu yönünde. Olursa da Kulüpler Birliği destek vermeyecek." ifadelerini kullanırken, Servet Yardımcı'nın TFF başkanlığı için adaylığını açıklaması bekleniyor.

TFF Başkan adaylığı için İş insanı Cemil Kazancı, TFF eski başkanı Mahmut Özgener ve Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ öne çıkan diğer isimler olarak gösteriliyor. 

"Tek aday olurum, yarışa girmem"

Gazeteci Yağız Sabuncuoğlu'nun haberine göre; TFF seçimleri öncesi TFF başkan adaylığı için ismi geçen Mahmut Özgener ve Servet Yardımcı'da son durum şöyle:

MAHMUT ÖZGENER
• Yönetim Kurulumu ben belirlerim.
• Tek aday olurum, yarışa girmem. 

SERVET YARDIMCI
• Çok adaylı seçim olsun, ben her şekilde adayım, kim kazanırsa kazansın.

Mahmut Özgener kimdir?

Mahmut Özgener, 1963 yılında İzmir'de doğmuş bir iş insanı ve spor yöneticisidir. İlkokulu Gazi İlkokulu'nda, ortaokulu İzmir Saint Joseph Lisesi'nde ve liseyi İzmir Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama bölümünden mezun olmuştur.

İş hayatına tütün sektöründe başlayan Özgener, 1987'den beri bu alanda faaliyet göstermektedir. Ayrıca, otomotiv sektöründe de Vosmer Otomotiv firmasıyla aktif rol almaktadır. Özgener, 1999-2018 yılları arasında Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış ve birçok ihracatçı birliği ve meclis görevinde bulunmuştur.

Spor yöneticiliği kariyerine 1980'li yılların başında Altay altyapısında başlamış ve daha sonra Altay Spor Kulübü başkanlığı yapmıştır. 2004-2006 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenmiş ve sonrasında TFF Başkanlığına seçilmiştir. Özgener, TFF Başkanı Hasan Doğan'ın vefatının ardından vekaleten bu göreve gelmiş ve 2006'daki seçimleri kazanarak 2011 yılına kadar Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ayrıca, EXPO 2020 İzmir Adaylık sürecinde Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev almış ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği gibi önemli pozisyonlarda bulunmuştur. Mahmut Özgener, İngilizce ve Fransızca dillerini bilmekte olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Servet Yardımcı kimdir?

26 Aralık 1957'de Rize'de doğan Yardımcı, amatör olarak futbol oynadı. Bir dönem Çaykur Rizespor'da yöneticilik yaptı. İlk kez 2008 yılında, Hasan Doğan'ın listesinden Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kuruluna girdi. Mahmut Özgener döneminde Başkan Vekili oldu. Daha sonra Mehmet Ali Aydınlar yönetiminde yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam etti. 2012'de başlayan Yıldırım Demirören dönemiyle 1. Başkan Vekili oldu ve Nihat Özdemir yönetiminde de bu görevini sürdürdü. Yardımcı, TFF'nin FIFA ve UEFA ile ilişkilerini yürütmektedir.

2015 yılında UEFA Yönetim Kuruluna girmek için aday oldu ancak seçilmedi. 5 Nisan 2017'deki 41. UEFA Kongresinde yapılan seçimi kazanan Yardımcı, UEFA Yönetim Kuruluna girdi. 2021'de yeniden aday oldu ve tekrar seçildi.

Senin için hazırladığımız haberler