• Diğerleri

TFF toplantısında başkanlar krizi!

2 Haziran 2020 17:12- Son Güncelleme - 2 Haziran 2020 17:18
Google news abonelik

ERDAL CÖMERT / AJANSSPOR ÖZEL

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği ile bir toplantı yaptı. Ancak toplantıda büyük bir kriz yaşandı.

TFF, hak mahrumiyeti cezası aldıkları gerekçesiyle TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Derneği ve Adana Demirspor Kulübü Başkanı Murat Sancak ve Fatih Karagümrük Kulübü Başkanı Süleyman Hurma'yı toplantıya çağırmadı. Bu durum her iki başkanın yanı sıra, diğer kulüp başkanlarını da rahatsız etti. Böylece hak mahrumiyeti cezası alan başkanlar statta maç izleyebilirken, TFF ile toplantıya alınmadı.

Genel sekreter Kardaş aradı

Ajansspor'un ulaştığı bilgilere göre TFF Genel Sekerteri Kadir Kardaş, Sancak ve Hurma'yı arayarak, aldıkları hak mahrumiyeti cezası nedeniyle toplantıya katılamayacaklarını ve bu nedenle gelmemelerini istedi. İki başkan da kendilerini ilgilendiren birçok konunun masaya yatırılacağı toplantıya, koronavirüs nedeniyle oluşan olağanüstü durumun gözardı edilerek, ceza gerekçesiyle çağrılmamalarına tepki gösterdi.

Sancak ve Hurma'ya konulan bu ambargoya diğer bazı kulüpler de tepki gösterdi. Toplantıya bazı başkanlar, katılmayarak yerlerine yardımcılarını gönderdi.

Neden ceza almışlardı?

Neden ceza almışlardı?

Adana Demirspor Kulübü Başkanı Murat Sancak, Menemenspor maçında hakeme gösterdiği tepkiden ötürü geçen 421 gün hak mahrumiyeti cezası almış ve Tahkim Kurulu da söz konusu cezayı 24 Ekim 2019 tarihinde onaylamıştı.

Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma ise Altay maçında hakeme yönelik hareketleri nedeniyle 255 gün ceza almıştı. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun 19 Mart'ta verdiği bu karar, pandemi nedeniyle tüm toplantılara ara verildiği için Tahkim Kurul tarafından henüz onaylanmış değil.

Cezalılar kupa törenine katılabiliyor

TFF, Sancak ve Hurma'yı ceza gerekçesiyle toplantıya almazken, hak mahrumiyeti alan başkan ve yöneticilerin kupa törenlerine katılmalarına ise izin veriyor. Talimatta yapılan değişiklikten sonra başkan ve yöneticiler, hak mahrumiyeti cezası alsalar dahi, şayet takımları bir kupa kazanırsa, saha içindeki törene katılabiliyor. Aynı şekilde yapılan değişiklikle, hak mahrumiyeti cezası alan başkanlar, protokol tribünü haricinde stadın herhangi bir yerinde maç izleyebiliyor. Ekim 2019'dan önce bu cezayı alan başkanlar stada giremiyordu.

Kendi kalesine öyle bir gol attı ki...