TFF VAR Kayıtlarını Açıkladı! G.Saray ve Beşiktaş Maçlarında Hakem Hataları

Akın Ungan
03.01.2023 - 15:28 | Son Güncellenme: 03.01.2023 - 20:31

TFF, Sivasspor - Galatasaray ve Beşiktaş - Gaziantep FK maçının VAR kayıtlarını açıkladı. Sivas'ın iptal edilen golü ve N'Koudou-Kitsiou pozisyonu yayınlandı.

AJANSSPOR HABER

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında oynanan Sivasspor - Galatasaray ve 15. haftadaki Gaziantep FK - Beşiktaş maçlarında hakem kararları mücadelelere damga vurdu. Bunun üzerine bir araya gelen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), iki maçın VAR kayıtlarını yayınladı.

Önce golü verdi, sonra VAR'a gitti

Sivasspor - Galatasaray maçının 50. dakikasında sağ kanattan kullanılan serbest vuruşta Sabi'A'nın yaptığı orta Galatasaray ceza sahasında karambol yarattı. Ulvestad'ın vurduğu topu Muslera kurtardı. Ardından kale dibinde Robin Yalçın vurdu, Muslera bir kez daha çıkardı. Daha sonra topu yeniden önünde bulan Ulvestad kayarak vuruşunu yaptı ve top ağlara gitti. Maçın hakemi Erkan Özdamar, santrayı gösterdi. Fakat VAR'dan gelen uyarı üzerine pozisyonu izlemeye gitti.

Golü iptal etti, nedenini kimse anlamadı

VAR koltuğunda oturan Özgüç Türkalp'in tavsiyesi üzerine monitöre gelen Erkan Özdamar, 3 dakika pozisyonu inceledi. Uzun süren duraklamanın ardından Özdamar, Sivasspor'un golünü iptal etti. En direkt serbest vuruşu işaret eden Özdamar'ın bu kararı hangi gerekçeyle verdiği kimse tarafından anlaşılamadı.

İlgini Çekebilir
Fenerbahçe taraftarına şok! Galatasaray derbisinde cezalı duruma düştüler
Habere Git

VAR, çizgi çekmedi

2-1'lik Galatasaray galibiyeti ile sona eren karşılaşmanın ardından Özdamar'ın, Sivasspor golünün iptalini ofsayt nedeniyle verdiği kaydedildi. Fakat VAR, pozisyonu Özdamar'a sunarken ofsayt çizgisi çekemedi. Daha sonra golün ofsayt olmadığı, iptal kararının yanlış olduğu anlaşıldı.

TFF toplandı! Hakemlerin kaderi belli oldu

Maçın ardından bir araya gelen TFF, Erkan Özdamar ve Özgüç Türkalp'in geleceği hakkında bir toplantı yaptı. MHK'dan detaylı bir rapor isteyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sivasspor - Galatasaray maçında verdiği kararlarla Türk futbol gündemine yerleşen iki hakem hakkında karar verdi. Önemli hakem hatası tespit eden TFF, hatalı hakemler hakkında MHK'nın yaptırım uygulayacağını açıkladı.

VAR kayıtları açıklandı!

TFF, VAR kayıtlarını açıkladı. VAR ile hakem arasında yapılan konuşmalar, ses kayıtları ile yayıncı kuruluşta yayınlandı. TFF,  "Gaziantep FK - Beşiktaş ve Sivasspor - Galatasaray maçlarının VAR kayıtları incelendi ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin, önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir. Bu maçların VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir" ifadelerini kullandı.

İlgini Çekebilir
TFF yabancı hakemden önce yabancı harfleri getirdi!
Habere Git

N'Koudou - Kitsiou VAR konuşmaları

Atilla Karaoğlan: "İtiyor olarak gördüm, şiddet yok"

VAR: "Ama kafa vurduğunu görüyorum ben de"

Atilla Karaoğlan: "Şiddet var mı?"

VAR: "Var"

Atilla Karaoğlan: "Tamam geliyorum"

Atilla Karaoğlan: "Şiddet yok gibi görüyorum"

VAR: "Kafa attığını görüyorum ben de"

Atilla Karaoğlan: "Abi abartıyor ya, ben sarıda kalacağım"

VAR: "Karar senin"

Sivasspor'un iptal edilen golünde VAR konuşmaları

VAR: "Erkan, Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson'u itiyor"

Erkan Özdamar: "Evet abi, çok net. Robin Yalçın, Nelsson'a temas ediyor. Ofsayt var mı peki bana onu söyleyin"

VAR: "Evet, ofsayt var"

TFF açıkladı! "Hakemlerin önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir"

Türkiye Futbol Federasyonu konuyla ilgili açıklama yaptı. TFF, şu ifadeleri kullandı: "Son dönemde meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili kurulları ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. – Beşiktaş A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir"

"VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir"

Devam eden açıklamada, "Şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun kararıyla; söz konusu maçlardaki tartışılan pozisyonlara ait VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir" denildi.

TFF, "Göreve geldiğimiz ilk gün sözünü verdiğimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik müessesesinin de zarar görmemesi için maksimum hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Bazı hakemler tarafından yapılan hataların tüm futbol camiasına mal edilmesine de izin verilmeyecektir" dedi.

"Hatalı bulunan hakemler hakkında MHK gerekli yaptırımları uygulayacaktır"

Son olarak federasyon, "Bu iki maç ile ilgili hatalı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Kurulu gerekli yaptırımları uygulayacaktır" ifadelerini kullandı.

MHK açıkladı! O hakeme bundan sonra maç yok

Merkez Hakem Kurulu (MHK), önemli hatalarda bulunan hakemler hakkında karar verdi. Yapılan açıklamaya, "Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. - Beşiktaş A.Ş., Demir Grup Sivasspor – Galatasaray A.Ş. maçlarının hakemleri ve Demir Grup Sivaspor-Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemi ile ilgili olarak Merkez Hakem Kurulu gerekli incelemelerini gerçekleştirmiştir" denilerek başlandı.

MHK, "Demir Grup Sivasspor-Galatasaray A.Ş. maçında ofsayt gerekçesiyle golün iptal edildiği, bu kararın hatalı bir karar olduğu, ayrıca Gaziantep FK A.Ş. – Beşiktaş A.Ş. maçının hakeminin, VAR hakeminin izleme önerisine rağmen ihlali yapan oyuncuyu ihraç etmeyerek “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir" şeklinde açıklamaya devam etti.

Özgüç Türkalp'in hakemliği bitti, iki maçın hakemlerine uzun süre maç yok

Hakemler hakkında verilen karar ise "Demir Grup Sivasspor- Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemine bundan sonra görev verilmeyeceğini, söz konusu iki maçın hakemlerine ise uzun süre görev verilmeyeceğini kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız" ifadeleri ile açıklandı.

Senin için hazırladığımız haberler