AjanssporAjansspor uygulamasını indir

TFF, yabancı kuralında geri adım atacak mı?

İlk Yayınlanma : 06 Haz 2021 - 09:07 / Son Güncelleme : 06 Haz 2021 - 11:00

TFF yabancı futbolcu sayısıyla ilgili kararını bu yıl yürürlüğe koydu. Kulüpler Birliği kademeli azalan kurala karşı olsa da TFF geri adım atmayacak.

TFF, yabancı kuralında geri adım atacak mı?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, dün yabancı kuralı hakkında merakla beklenen yeni kararını açıkladı. Buna göre yeni sezonda 14 yabancıdan sadece 8’i sahada olabilecek. 2022-23’te kadroda 12, sahada 7 yabancı görev olacak. 2023-24’te ise hedeflenen rakama ulaşılacak. Yabancı sayısı 10’a inecek ve sadece 6 isim aynı anda forma giyebilecek. 

Kulüplerden anında tepki geldi

TFF'nin yeni yabancı kuralına Kulüpler Birliği, dün akşam yazılı bir açıklamayla derhal tepki verdi.

Kulüpler Birliği, TFF'nin yeni yabancı kuralına karşı çıktıklarını belirtirken açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

TFF'ye duyduğumuz güven zedelendi

"Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yabancı sayısı ve küme düşme statüsüyle alakalı açıklanan kararlar öncesinde; Kulüpler Birliği Vakfının görüşleri yönünde hareket edileceği tarafımıza bildirilmesine rağmen taleplerimizden tamamen farklı yönde kararların çıkmasını şaşkınlıkla karşılamaktayız. Bu olay, Türkiye Futbol Federasyonu'na duyduğumuz güven müessesini zedelemiştir. Kulüplerimizin olumsuz yaklaştığı, istişare edilenin tam tersi yönde alınan bu iki karar; kulüplerimiz tarafından kabul edilmemektedir."

Kulüpler Birliği acil koduyla toplandı

Kulüpler Birliği açıklamasının ardından acil kodu ile geçtiğimiz cuma günü toplandı ve pazartesi günü(yarın) toplantı yapacaklarını açıkladı. 

Yaşanan sürecin ardından yabancı kuralı konusu hakkında Milliyet'ten Attila Gökçe son bilgileri köşesine taşıdı. İşte Gökçe'nin aktardıkları...

TFF geri adım atmayacak

Türkiye Futbol Federasyonu, geçen yıl ertelenen yabancı futbolcu sayısıyla ilgili kararını, bu yıl yürürlüğe koydu. Yolculara uçuşun 1 saat ertelendiği duyurulduktan sonra, check-in için anons yapılmasından daha doğal ne olabilir. TFF, "Geçen yıl pandemi koşulları nedeniyle ertelenen uygulama, bu sezon başlayacaktır" diyor. Yolcuları uçağa çağırıyor.. Bunun neresi yanlış? Türkiye Kulüpler Birliği Vakfı itiraz ediyor, karşı çıkıyor. Dahası, kararı kabul etmediklerini açıklıyor. Ortada haksız ve yanlış bir tavır var. TFF geçen yıl bu kararı verdiğinde, kulüpler kadro planlaması için zaman bulamadıklarını, pandeminin olumsuz koşullarından etkilendiklerini öne sürerek “erteleme” istemişlerdi. TFF “anlayışlı” davrandı. Bir yıl erteledi. Süre dolunca 8 sahada + 6 kenarda (yedek kulübesi ya da tribün) 14 yabancı kararını duyurdu. Kulüpler kabul etmediklerini beyan ediyorlar. Kabul etmezlerse ne olacak? Ya TFF geri adım atacak, ya da aykırı hallerde usulsüz yabancı futbolcu oynattıkları için hükmen yenilgiye kadar uzanan yaptırımlar uygulayacak. TFF geri adım atar mı? Niyetleri olmadığını öğrendim. Yabancı futbolcu statüsü, yerli oyuncu yetiştirme, alt yapı sorunları, yerli oyuncuyu oynatmada teşvik ilkeleri her zaman tartışılabilir.

Kulüpler bu tartışma süreçlerini pek de katılım ve proje önermeden geride bırakmışlar, iş uygulamaya gelince erteleme istemişler, anlayış görmüşler. Erteleme süresi dolunca uygulamayı “kabul etmediklerini” ilan ediyorlar. Bunun adı istemezükçülüktür. Mızmızlıktır, mızıkçılıktır. Süper Lig’de geçen yıl yabancı oyuncu oynama ortalamalarına bakarsanız, ortada kıyamet koparılacak bir durum olmadığını görürsünüz. Takımlar zaten 8 yabancının çok uzağında değiller. 2021-22 sezonunda küçük dokunuşlarla en az üç yerli oyuncu oynatmanın hazırlığını yapmak, itirazdan daha tutarlı olacaktır. Kulüplerin TFF ile birlikte çözmeleri gereken daha büyük sorunlar var: Yayın gelirlerinin azalması, indirim dayatmaları… Transferde limit aşımı gibi.
İşleri hiç de kolay değil. Yeni zorluklar çıkarmasınlar!