TGF Başkanı Eroğlu'ndan Dünya Güreş Şampiyonası Açıklaması

Akın Ungan
21.09.2022 - 17:31 | Son Güncellenme: 21.09.2022 - 17:36

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, “2022 yılında Dünya Güreş Şampiyonası'na damgamızı vurduk. Türk güreş tarihinde ilkler oldu” dedi. İşte detaylar.

TGF Başkanı Eroğlu'ndan Dünya Güreş Şampiyonası Açıklaması

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Sırbistan’ın Belgrad kentinde düzenlenen Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda güreş milli takımının elde ettiği başarılardan dolayı Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Şeref Eroğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu.

"Türk güreş tarihinde ilkler oldu"

TGF Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette Destici ve Eroğlu’nun yanı sıra parti ve federasyondan yetkililer yer aldı. TGF Başkanı Eroğlu, 1957 yılından bu yana ilk defa bir şampiyonada 4 altın madalya alıntını belirterek, "Grekoromen güreşte takım halinde dünya şampiyonu olduk. En son 2009 yılında olmuştuk. 2022 yılında dünya güreş şampiyonasına Türk güreşi olarak eskiden olduğu gibi yeniden damgamızı vurduk. Türk güreş tarihinde ilkler oldu." ifadelerini kullandı.

Eroğlu, "Rıza Kayaalp 130 kilo grekoromende 5’inci kere dünya şampiyonu oldu ve Türk güreş tarihinde bir ilke imza attı. 5’inci dünya şampiyonluğuyla bütün rekorları kırdı. Ayrıca kadınlar güreşte ilk defa bir kadın sporcumuz 2 defa dünya şampiyonu oldu. Yasemin Adar 2’nci defa dünya şampiyonu olmuş oldu. Yasemin Adar hem TGF yönetim kurulu üyesi, hem kadınlardan sorumlu asbaşkanı hem de sporcu. Bu da dünya güreş tarihinde eşi benzeri olmayan bir başarı" dedi.

"Söz verdiler, Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazandıracaklar"

Şampiyonada elde edilen başarıları sıralayan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "82 kiloda Burhan Akbudak ilk defa büyükler dünya şampiyonu oldu. Taha Akgül 3’üncü defa dünya şampiyonu oldu. Onun dışında 3 tane bronz madalyamız var. Daha önce dünya şampiyonasında hiç madalya almayan pırıl pırıl gençlerimiz var. Ufak tefek nüanslarla şampiyonluğu kaybettiler ama bize söz verdiler, 2023 dünya şampiyonasında bize altın kazandıracaklar."
2022 yılının Türk güreşi için hayırlı bir yıl olduğunu belirten Eroğlu, emeği olan herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

"Türk milletini gururlandırdılar"

Güreşe ilgili olduğunu ve yakından takip ettiğini kaydeden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Eroğlu göreve geldikten sonra güreşte büyük başarılar elde edildiğini söyledi. Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stilde şampiyon olan Türk milli takımını tebrik eden Destici, “Rıza Kayaalp kardeşimiz, 5’inci defa dünya şampiyonu olarak bir rekor kırdı. Yine grekoromende Burhan Akbudak da ilk şampiyonluğunu kazandı. Yasemin Adar’ın da 2’nci şampiyonluğu oldu. Taha Akgül de bizim evladımız, Sivas’ın yiğidosu. Tüm sporcularımızla yakından görüşüyoruz. Gerçekten bizi gururlandırdılar. Türk milletini gururlandırdılar. Türkiye Cumhuriyeti devletini onurlandırdılar, Ay-Yıldızlı bayrağımızı orada 4 kere göndere çektirdiler. İstiklal Marşı’mızı okuttular. Her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Rowing Challenge
3.5
Senin için hazırladığımız haberler