AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Domenec Torrent ile Galatasaray'ın oyun sistemi nasıl olacak?

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 11 Oca 2022 - 14:37 / Son Güncelleme : 12 Oca 2022 - 00:34

Galatasaray haberleri... Galatasaray'ın anlaşmaya vardığı Domenec Torrent kimdir, nasıl bir oyun anlayışına sahip? İşte 59 yaşındaki teknik adamın kariyeri.

Mert ELAM - AJANSSPOR

Galatasaray’da Fatih Terim döneminin sona ermesinin hemen ardından yeni teknik direktör de belli oldu. 10 yıl boyunca Pep Guardiola’nın yardımcılığını üstlenen Domenec Torrent bundan sonra sarı kırmızılıları çalıştıracak. Peki 59 yaşındaki teknik adam nasıl bir kariyere sahip? Birinci adam olduğu New York City ve Flamengo maceralarında neler yaşadı? Nasıl bir oyun anlayışına sahip? Kısaca göz atalım. 

Futbol dünyasında “Guardiola’nın yardımcısı” olarak nam salan Torrent aslında uzun yıllar teknik adamlık yapmış bir isim. Verdiği bir röportajda Guardiola’nın yardımcısı olmadan önce 15 yıl boyunca birinci adam olduğunu ifade eden İspanyol, genelde alt lig takımlarında görev almış. 2007’de ise Barcelona B’nin başına geçen Guardiola’dan aldığı teklifle ikinci adamlık macerası başlıyor. Barcelona, Bayern Münih ve Manchester City dönemlerinde hep onun yanında. City Football Group’un (CFG) takımlarından New York City FC’den gelen teklifle ise tekrar birinci adamlığa geçiş yapıyor.  

New York City’de yaşadığı sorunlar! 

New York City’de Patrick Vieira’nın yerine yarı sezonda göreve başlıyor. Görevde kaldığı 1.5 yılda takımı iki kez Play-Off'lara sokmayı başarıyor, hatta 5 yıllık kulüp tarihinin en yüksek puan ortalamasını tutturuyor. İkinci sezonunun sonunda görevini bırakmasının iki nedeni var. Torrent, ABD basınına verdiği röportajda bu iki nedeni şöyle açıklıyor. Birincisi kendisine tam olarak güvenilmemesi. CFG’nin üst düzey bir yöneticisinin maçları izlemeye gelmeye başlamasını bir sinyal olarak değerlendiren Torrent, sportif direktör Claudio Reyna’nın da yakın arkadaşı Giovani van Bronckhorst’u göreve getirmeye hazırlandığı haberini almış. Haziran 2019’da ayrılmayı kafaya koyan Torrent kurmaylarıyla yaptığı toplantıda sezonu bitirme kararı alıyor ve sezon bitiminde de görevden ayrılıyor. Bu arada Torrent görevden ayrıldıktan sonra da Reyna, Austin FC’nin sportif direktörlüğüne getiriliyor. Van Bronckhorst ise Çin’e gidiyor. 

Ayrılmasındaki ikinci etken transfer konusu

Ayrılmasındaki ikinci etken transfer konusundaki sıkıntılar. Takımın yıldız ismi David Villa’nın Vissel Kobe’ye transferi sonrası golcü arayışlarına giren New York City FC süreci bir türlü tamamlayamıyor. Torrent’in istediği isimler ikna edilemiyor ve kulübün listesinin dokuzuncu sırasındaki Heber ancak sezonun beşinci haftasında transfer ediliyor. Bu durum ipleri kopma noktasına getiriyor. 

Flamengo’dan gönderilmesinin nedeni... 

New York City macerası sonrası Avrupa’ya dönmenin hesaplarını yapan Torrent bu sefer Brezilya Serie A ekiplerinden Flamengo’dan teklif aldı. Burada yaklaşık 3.5 ay görevde kalabildi. Birçoklarına göre kulübün onu bu kadar erken göndermesi büyük bir sürprizdi. Zira o dönem Flamengo ligde liderin bir puan gerisinde üçüncü sırada bulunuyordu. Copa Libertadores’te grubu 15 puanla lider bitirip turu geçmiş ve yerel kupada da son sekize kalınmıştı. Onun sonunu getiren ligde üst üste aldığı 4-1'lik Sao Paulo ve 4-0'lık Atletico Mineiro yenilgileri oldu. Copa Libertadores gruplarında kaybedilen tek maçın da 5-0 olması soru işaretleri doğurmuştu. Taraftarın yoğun protestolarına dayanamayan yönetim 3.5 ay geçmeden onun görevine son verdi.  

Fatih Terim’in ardından zorlu bir misyon üstlenecek

Torrent’in şanssızlıklarından biri de Jorge Jesus’un ardından göreve gelmesi oldu. Jesus’la 40 yıl sonra Copa Libertadores’i kazanan takım, ligde de mutlu sona ulaşmıştı. Seviye bu kadar yükselince yaşanan hayal kırıklığı da bir o kadar yüksek oldu. Şimdi ise kulüp efsanesi Fatih Terim’in ardından yine zorlu bir misyon üstlenecek. 

“Biz Avrupalılar böyle şeylere alışkın değiliz”

Deneyimli teknik adam daha sonrasında Brezilya’dan Globo Esporte’ye verdiği röportajda o dönem yaşadıklarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Brezilyalıların sürekli teknik adam değiştirdiğine dikkat çeken Torrent böyle bir durumda bir sistem oturtmanın imkansızlığından bahsetti ve ekledi: “Biz Avrupalılar böyle şeylere alışkın değiliz” Torrent teknik adamlık ve yardımcı antrenörlük dönemlerinde sadece Flamengo ile sezonu tamamlayamadı. Kendisinin teknik adam kıyımıyla ünlü ligimizde ne yapacağı soru işareti.  

Aynı röportajdan dikkat çeken bir diğer kısım ise Torrent’in Flamengo’daki problemin kulüp içerisinde olduğunu söylemesi. Fenerbahçe’nin eski sportif direktörü Damien Comolli de benzer bir duruma işaret etmişti. Flamengo’da kendisini istemeyen yöneticiler olduğunu söyleyen 59 yaşındaki teknik adam, bu durumun işleri zorlaştırdığını ifade etti.  

Oyun stili! 

10 yıl boyunca Guardiola’nın yardımcılığını yapan birisinin oyun anlayışının ne olacağını tahmin etmek güç değil. Torrent topa sahip olarak oynamayı tercih eden bir teknik adam. Futbolcularından ön alanda yoğun pres talep eden İspanyol, savunma çizgisini de orta sahaya yakın tutmak istiyor. Genelde geride beklemenin makbul olduğu Brezilya’da bu anlayışı pek rağbet görmemişti.