Formula 1'in podyumunda 'gazlı içecek' krizi

Son dakika spor haberleri... Mercedes Formula 1 takımının patron ve CEO’su Toto Wolff, Lewis Hamilton’ın kazandığı Türkiye Grand Prix’sinde, kutlamalar esnasında kendilerine şampanya yerine gazoz verildiğini söyledi.
16 Kasım 2020 00:36- Son Güncelleme - 16 Kasım 2020 00:54
Google news abonelik

Türkiye Grand Prix’sinde, kutlamalar esnasında şampanya yerine gazoz verilmesi tartışmaya neden oldu. Mercedes Formula 1 takımının CEO’su Toto Wolff'un kutlamalarda gazoz verildiğini söylemesinden sonra birçok kişi sosyal medyadan eleştirilerde bulundu. Tartışmaya Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur da katıldı.

Mercedes Formula 1 takımının CEO’su Toto Wolff İstanbul’da koşulan ve takımın Britanyalı pilotu Lewis Hamilton’ın kazandığı Türkiye Grand Prix’sinde, kutlamalar esnasında kendilerine gazoz verildiğini söyledi.  Wolff, daha sonra Sky Sports’a yaptığı açıklamada ''Birlikte eve gideceğiz ve (kutlamada) az önce podyumda gördüğümüz gazozdan farklı şeyler olacak''  diye konuştu.

Wolff'un bu açıklamasının ardından sosyal medyada eleştiriler başladı. kutlamada şampanya verilmemesini eleştiren bazı sosyal medya kullanıcıları,  İstanbul Park Yönetimi'nin "Ramazan'da formula olmaz" sözünü de hatırlattı.

''Rezil olan bu saçma yaklaşımdır''

Tartışmalara Twitter üzerinden açıklama yapan Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur da katıldı. Cesir yaptığı paylaşımda şunları söyledi: 

"Podyumda gazlı içecek meselesini de 'rezalet' olarak niteleyen bazı çevreler bilsin ki asıl rezil olan bu saçma yaklaşımdır. Formula 1 çoğunluğu müslüman olan ülkelerde kendisi böyle bir hassasiyet gözetiyor. Malezya, BAE, Bahreyn... Aynı durum bu ülkelerde de oldu/oluyor. Sadece F1 değil, birçok spor dalında şampanyalı kutlamalarda oldukça hassas davranılıyor. İnanç hassasiyeti had safhada oluyor. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Bayern Ribéry’nin, City Mahrez’in, geçen yıl da Liverpool Salah ve Mane’nin bu hassasiyetine önem vermişti. Bu durum yıllardır böyle. Olayın bir de alkollü içecek reklamı yasağı da söz konusu. Tüm dünyanın yıllardır yaşadığı ve artık aştığı bir olay bu.''

Daha sonra bir paylaşım daha yapan Cesur, ''Sen kalk yüzmilyonlarca dolarlık organizasyonu getir, şehri tüm dünyaya farklı bir konseptle tanıt, harika bir yarış düzenle, 2 milyar izleyiciye ulaş, adamlar şişenin içindeki içeceğinin alkolsüz olduğuna takılsın. Neyse... Türkiye için çalışmaya devam'' dedi.