AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Trabzonspor, İspanya'da gündem oldu!

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 30 Kas 2021 - 10:12 / Son Güncelleme : 30 Kas 2021 - 10:28

Trabzonspor'un Süper Lig'deki başarısı İspanya'da büyük bir gündem yarattı. İspanyol basınından MARCA; Trabzonspor'un başarısını yaptığı detaylı özel haberle okuyucularına sunadu.

Süper Lig'de 26 maçtır kaybetmeyen ve bu sezon şampiyonluk yolunda büyük avantaj yakalayan Trabzonspor'un başarısı, yurt dışında da geniş yer tutuyor.

Son olarak İspanya'nın en önde gelen basın kuruluşlarından MARCA, Trabzonspor'un başarısına geniş yer verdi. Gazetede yazılı olarak haber iki sayfa yayınlandı.

"Trabzonspor, eşsiz bir kulüp"

Jon Prada imzalı özel haberde Trabzonspor için, "Coğrafi konumu ve İstanbul'un egemenliğine karşı koyan asi karakteriyle Süper Lig'in lideri Trabzonspor, eşsiz bir kulüp" tanımlaması kullanıldı.

Fanatik'te yer alan habere göre; Trabzonspor'un başarısındaki en büyük pay sahibi olarak gördüğü Abdullah Avcı'nın görüşlerini alan MARCA, Avcı'nın ağzından yapılan şu açıklamaları paylaştı:

"Her şeyde doğru yöne ilerledik"

"Geldiğimde Trabzonspor, düşme hattına yakındı. Artıları ve eksileri inceleyip zor kararlar aldık. Ortam düzeldi, takımın enerjisi arttı ve her şeyde doğru yöne ilerledik. Benim için sahadaki organizasyon çok önemli. Uyumu sağlamak önemli olsa da felsefe anlamında da topa sahip olmalıyız ki bu konuda da Guardiola, önemli bir model"

"Sonuçlar bölge ekonomisini bile etkiliyor"

Taraftarlarla ilgili görüşlerini de aktaran Abdullah Avcı, "Trabzonspor, taraftarları kulüp için o kadar derin duygular besliyorlar ki bu her şeyi etkiliyor. Trabzon tutkudur. Taraftarların derin duyguları ile sonuçlar, bölge ekonomisini bile etkiliyor. Napoli, Boca Juniors gibi kulüplerdekine benzer bir his..." dedi.

Trabzon'un farklı bir şehir olduğunu aktaran MARCA, eşsiz bir tarihe ve coğrafi konuma sahip olduğuna vurgu yapıyor.

Trabzon'un farklı bir şehir olduğunu aktaran MARCA, eşsiz bir tarihe ve coğrafi konuma sahip olduğuna vurgu yapıyor.

"Trabzonspor bir devrimdir"

Trabzonspor'un başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun yer verilen görüşlerinde ise, "Oyuncularımız da halkımız gibi mücadeleci. Medeniyetlerin karışım noktası olmamız bizi konuksever kılıyor, karakterimize işleyen rekabetçi geni ruhlarımıza taşıyor. Trabzon böyledir. Başarı dışında hiçbir şey kabul edilemez. Türkiye'de İstanbul'un egemenliğini ilk kıran takımız. Trabzonspor bir devrimdir. Halkın kendini özdeşleştirdiği, güce karşı zaferi simgeleyen bir takımdır" ifadeleri yer aldı.

"2016'daki Hollanda ve İspanya modellerine bakıyoruz"

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun mükemmel bir İngilizce kullanımıyla planlarını aktardığını belirten MARCA, "Stratejimiz sürdürülebilir olmaktır. Geldğimde kulüp, iflasın eşiğindeydi. Ama rekabetçi olmaya devam ettik. 2019-20'de ikinci olduk ve kupayı kazandık ama maaşları 40 milyon Euro seviyesinden 15 milyon Euro'ya düşürdük. Oyunculara İstanbul kulüplerinin 5'te 1'i kadar ödeme yaptık. Mağazacılık gelirlerini %350 artırdık. Pandemi öncesi stadyumumuzdaki seyirci sayısı 30000 seviyesinden 40000'e yükseldi. Oyuncu gözlemlerimiz çok kapsamlı. Teknik ekibin hangi pozisyonların güçlendirilmesi gerekliliğine ilişkin tespitleri sonrası gözlemciler 4-5 seçenek sunuyorlar. Doğru fiyata doğru futbolcuyu arıyoruz ve yüksek fiyatlara satıyoruz. Açtığımız modern stadyumumuzun yanındaki akademide 10-19 yaş arası 600 oyuncuya eğitim veriyoruz. 2016'daki Hollanda ve İspanya modellerine bakıyoruz. Felsefemiz bu" ifadelerine yer verdi.

Yerel oyuncular kilit rolde

Trabzonspor'da 13 farklı milletten oyuncu yer alırken yerel oyuncuların kilit rolüne dikkat çekildi. Bu anlamda öne çıkan isimlerden Abdülkadir Ömür, "Biz bir aileyiz. Trabzon'da hepimiz zirveye çıkıp yeni bir lig şampiyonluğu hayal ediyoruz" dedi.

Milli oyunculardan bir diğeri Uğurcan Çakır da, "Kulübün taraftarı olan, akademide oynayan çocukların örnek aldığı kişileriz. Harika oyuncular geliyor ve biz de yerli oyuncular olarak onlarlayız. Hepimiz aynı amacın peşindeyiz" ifadelerini kullandı.

"Napoli'deki coşkunun aynısı var"

Trabzonspor'un Slovak yıldızı Marek Hamsik, "Trabzon'da Napoli'deki coşkunun aynısı var. Ligi kazanmak için büyük bir fırsatımız var. Daha erken ama kazanırsak kutlama inanılmaz olacak" dedi.

"Marek Hamsik de bu yüzden geldi"

Ahmet Ağaoğlu da gülerek bu konuya ilişkin, "Taraftarımızın tutkusu nedeniyle biz de Türkiye'nin Napoli'siyiz. Marek Hamsik de bu yüzden geldi" örneğini verdi.

"Karadeniz fırtınası şiddetle devam ediyor"

Son olarak ise Trabzonspor'un iç saha maçları bir partiye benzetildi. 61. dakikada artan tezahüratlar ve kazanılan maç sonunda dans edilmesi örnekleri verildi. Son cümle olarak ise, "Karadeniz fırtınası şiddetle devam ediyor" ifadesi kullanıldı.