'Trabzonspor'un Avrupa bileti' Beşiktaş'a pahalıya patladı!

Finansal Fair Play Kriterleri'ne uyamadığı için Avrupa kupalarına katılamayan Trabzonspor, yerini Beşiktaş'a devretmişti. Beşiktaş, hem Şampiyonlar Ligi, hem de UEFA Avrupa Ligi'ne ön elemelerde veda etti. Kartal, böylece bu kupalardan gelecek gelirden de oldu. İşte detaylar...
25 Eylül 2020 00:38- Son Güncelleme - 25 Eylül 2020 08:49
Google news abonelik

AJANSSPOR - DETAY HABER

Trabzonspor, UEFA'dan Finansal Fair Play Kriterleri'ne uyamadığı için bu sezon hak ettiği halde Şampiyonlar Ligi ön elemesine gidemedi.

Trabzonspor'un bu bileti Süper Ligi 3. bitiren Beşiktaş'ın oldu. Özellikle pandemi nedeniyle ara verilen ligin yeniden başladığı son 8 haftalık süreçte Beşiktaş gerilerden gelip Sivasspor'u geçerek ligi üçüncü bitirdi. O gün için Beşiktaş camia olarak Şampiyonlar Ligi gruplarının hayallerini de kurmaya başladı.

İki ayrı ön eleme de hüsran

Ancak evdeki hesap çarşıya hiç ama hiç uymadı. Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ne gidebilmesi için üç tur geçmesi gerekiyordu. Ve siyah beyazlılar daha 3. turda PAOK'a 3-1 yenilerek havlu attı. Artık yola Avrupa Ligi'nde devam edecekti ama orada da gruplar için üç ön eleme bekliyordu.

Aynı senaryo tekrarlandı ve Beşiktaş, İstanbul'da 1-1'in sonucundan penaltılara giden turda Rio Ave'ya kaybetti ve Avrupa defterini kaybetti.

Sergen Yalçın demişti!

Teknik direktör Sergen Yalçın, Avrupa Ligi'nde 3 ön eleme maçı oynayacak olmalarına tepki göstererek, "Keşke ligi 4. bitirseydik, böylece gruplara direkt katılırdık" dedi. Yalçın'ın bu sözleri o gün tepki gördü. Ancak ekonomik olarak Yalçın'ın açıklaması teyit edilmişe benziyor.

Zira Beşiktaş, ligi 4. bitirip Avrupa Ligi'ne doğrudan gitseydi en az 10 milyon Euro'luk bir gelirin de sahibi olacaktı. Beşiktaş, geçen sezon Avrupa Ligi gruplarına doğrudan gitmiş ve sadece 1 galibiyet alarak elense de yaklaşık 8.2 milyon Euro kazandı. Bu gelirin içinde katılım payı ve yayın havuzu geliri de bulunuyordu.

Siyah beyazlılar bu sezon da aynı performansı sağlasaydı yaklaşık 10 milyon Euro kazanacaktı. Elbette daha çok galibiyet veya gruptan çıkma halinde bu gelir daha da yükselecekti.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 8