AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Trabzonspor'un borcu açıklandı! Yönetim ibra edildi...

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 30 Haz 2021 - 13:41 / Son Güncelleme : 30 Haz 2021 - 16:20

Trabzonspor haberleri... Trabzonspor Olağan Mali Genel Kurulu'nda kulübün net borcunun 1 milyar 91 milyon 490 bin 668 lira olduğu açıklandı. İşte detaylar.

AJANSSPOR-HABER

Trabzonspor Olağan Mali Genel Kurulu'nda kulübün net borcunun 1 milyar 91 milyon 490 bin 668 lira olduğu açıklandı.

İbra edildi

Trabzonspor yönetimi mali açıdan oy birliğiyle ibra edildi.

"Bu Eskişehirspor'un sorunu"

Eskişehirspor'a imza vermeme durumu ile ilgili konuşan Başkan Ahmet Ağaoğlu, "Bugün hepimizin ortak kanaatı olan bir eylemin içerisinde bulunan bir kulüp (Eskişehirspor) 310 bin Euro ödeyip de transfer penceresini açamıyorsa bu onların sorunu. Bu o gün hayatını kaybeden Mustafa’nın davasıdır. Bu konuda tavrımız duruşumuz nettir" dedi. 

23 milyon Euro'yu kabul etmedim

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, kaleci Uğurcan Çakır'ın satılmasının gündemde olmasına ilişkin, "Biri 'Satmayalım', bir diğeri de 'Fiyatını buldun mu satılmalı' diyor. Abdülkadir Ömür için Manchester City 23 milyon verdiğinde satmadım, hata yaptım. Ben o hatayı bir defa yaparım." dedi.

Bordo-mavili kulübün olağan mali genel kurulu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kulüp başkanı Ağaoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu genel kurulda, eski başkan Ahmet Celal Ataman, divan başkanı Ali Sürmen ile üyeler de yer aldı.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç başkanlığında divan başkanlığı oluşturulmasının ardından genel kurul, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.


Daha sonra Trabzonspor Kulübü Genel Müdürü Sinan Zengin, idari ve mali raporlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Pandeminin bulunduğu dönemde kulübün faaliyetlerinin gerçekleştiğine dikkati çeken Zengin, sportif anlamda da Ziraat Türkiye Kupası'nı ve Süper Kupa'yı müzelerine getirdiklerini belirtti.


Borç 1 milyar 91 milyon 490 bin 668 lira


Zengin, kulübün konsolide net borcunu 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla 1 milyar 91 milyon 490 bin 668 lira olarak açıkladı.
Genel kurulda daha sonra idari ve mali raporlar görüşüldü. Denetim kurulu raporunun okunmasının ardından yönetimin idari ve mali ibrası oy birliğiyle kabul edildi.

Genel kurulda daha önce 10 bin 689 kişinin üyelikten çıkarıldığı, toplam üye sayısının 13 bin 187 üyenin bulunduğu açıklandı.

Ağaoğlu, üyelere seslendi

Bordo-mavili kulübün başkanı Ahmet Ağaoğlu, genel kurul üyelerine seslendi.


Ağaoğlu, yapılan her eleştiriyi kabullenmeleri gerektiğini belirterek, "Başkaları gibi otel lobilerinde eleştiren camialarından değiliz. Eleştirilerimizi yaparken kişi özelinde kulüp başkanlık mevkiinin saygısını muhafaza edelim. Ne şekilde olursa olsun eleştirilerin başımın üzerinde yeri var." dedi.

"Spor yasası 20-21 sene oldu, hala çıkmıyor"

Kulübün en önemli organının genel kurul olduğunu ifade eden Ağaoğlu, "Genel kurul onay vermiş yönetimler yürümüş. İlk icraatımız, 'Yüzde 50 üstü harcamadan başkan ve yönetim kurulu sorumludur' maddesini tüzüğe eklemek oldu. Spor yasası 20-21 sene oldu, hala çıkmıyor. Büyük sıkıntılar var, 20 senedir bu yasanın çıkmaması için ayak direyen kulüpler Türk futbolunun lokomotifleridir. Biz bu maddeyi tüzüğümüze eklediğimizde 'Ayağınıza sıktınız.' denildi." diye konuştu.

Oyunculara ödenen ücretler ve imza paraları...

A takım net maaşının zaman içerisinde düşürüldüğünü de sunumla anlatan Ağaoğlu, şöyle devam etti:


"A takım net maaşları 2017-18 sezonunda 40 milyon Euro, 2018-19 sezonunda 18,9 milyon Euro, 2019-20 sezonunda 20 milyon Euro ve 2020-21 sezonunda 19 milyon 500 bin Euro olarak oluştu. İmza parasıyla ilgili eleştiriler var. İmza parası nedir; futbolda bir oyuncuyu transfer ederken, futbolcunun kulübüyle sözleşmesi var ise bonservis ödüyorsunuz ya da bonservisi elindeyse imza parası talep ediyor. Oyunculara toplam 2 milyon 183 bin Euro yıllık imza ücreti ödenecek. Trabzonspor'un ne gizlisi ne de saklısı var, yaptığınız zaman da suçtur. 3 yıllık faaliyetlerimizde oyuncu satışlarından 42 milyon Euro transfer geliri, bonservis gideri 20 milyon Euro'ydu. Bir oyuncunun 3 yıllık maliyeti 22 milyon avroydu. Nasıl bu noktaya geldik?"

"900 milyon lira ana para borcu bulunmaktadır"

Ağaoğlu, Bankalar Birliği ile yapılan yapılandırma konusunda da şunları kaydetti:


"Özellikle diğer 3 kulübümüzün gündeminde olan bir durumdu, faizleri dahi ödemediklerini ifade ettiler. Bunun üzerine yeni model devreye sokuldu. 2 sene ana para faiz ödemesiz, önümüzdeki seneden sonra 3-4-5. senelerde ana para faiz ödemesi koşuluyla borçlar yeniden yapılandırıldı. Trabzonspor'un 1 milyar liralık borcu, 900 milyon lira ana para borcu bulunmaktadır. Bunlar Trabzonspor'un rahatlıkla ödeyebileceği paralar. Ama tabii ki aynı mali disiplini devam ettirdikçe olacak bunlar. Bunun sorumluluğu genel kuruldan geçiyor."

Avrupa'dan men cezası

Ağaoğlu, Avrupa Kupası'na katılamamalarının UEFA ile Muharrem Usta döneminde yapılan, finansal fair-play anlaşmasına uyulmamasından kaynaklandığını, kendilerinin kısa süre içerisinde yaptıkları çalışmalara karşın bu cezanın kalkmadığını anlatarak, şunları söyledi:


"Bir UEFA yöneticisinin, bir profesyonelin kendi ağzından itirafıdır. 'Bu doğrultuda Trabzonspor Kulübü'nün üzerine gidilmesi ve bir an önce sonlandırılması konusunda Türkiye'den de baskı olduğunu ifade etti. Ben bu isimleri de veririm, sıkıntı yok. UEFA orada, bizim karşımızda çok sert durdu. Yapmış olduğumuz sermaye artırımı için 2016–17-18 sürecini kapsamıyor dediler, vergi affı için 2016'da FFP Komitesi'ndeki sorumlu profesyonel eğer vergi affını yaparsanız biz bunu kabul ederiz demesine rağmen yine aynı yöneticinin var olduğu kurul bu kez yapmış olduğumuz vergi affını gerçekçi bulmayarak kabul etmedi. Muharrem Usta'nın bağışlamış olduğu paraya sıra gelmedi."

"Bize men cezası verdiler ve tarih de çok manidardır"

"Bize men cezası verdiler ve tarih de çok manidardır." ifadesini kullanan Ağaoğlu, "Disiplin Kurulu'nun o cezayı vermesi, pandemi sürecinin bitip de Göztepe ve Fenerbahçe, Alanyaspor maçlarımızın hemen öncesine denk geliyor. CAS'ın vermiş olduğu karar da Türkiye Kupası finalini oynadıktan sonra geldi. CAS da bu kararı onayladı, yaşanan olay bu. Kimin üzerine gidilecekse hep beraber gidilsin. Kulüp başkanı olarak benim bir sorumluluğum varsa ben bunun hesabını vermeye hazırım. Burada bizim bir ihmalimiz olduğu söyleniyorsa ben bunun akşama kadar hesabını veririm." şeklinde konuştu.

Eskişehirspor'dan alacak konusu

Konuşma yapan bazı genel kurul üyelerinin Eskişehirspor Kulübünün transfer yasağını kaldırmak için talep ettiği borçsuzluk imzasının verilmemesi yönündeki talepleriyle ilgili de konuşan Ağaoğlu, şunları söyledi:


"2010-2011 sezonu Eskişehirspor meselesi var. Bu kulüp, bu takım şampiyonlukları kaybettiği zaman hayatta olanların değil, canlarını kaybedenlerin haklarını kim kime helal edecek? Trabzonspor Kulübü'yle alakalı olarak birtakım tasarrufların içerisinde bulunan insanlar keserin ve sapın bir gün döneceğini bilerek tasarrufta bulunacaklar. Bu tür bir eylemin içerisinde bulunan bir kulüp 310 bin avroyu ödeyemiyorsa bu onların sorunu. Bunlarla ilgili olarak her taraftan aramayan kalmadı. Bu iş 310 bin avroluk alacak verecek işi değildir, bu iş prensip işidir. O gün hayatını kaybeden Mustafa'nın davasıdır bu, Ahmet Ağaoğlu'nun davası değildir. Bu konuda tavrımız nettir."

Genel kurulda daha sonra idari ve mali raporlar görüşüldü. Denetim kurulu raporunun okunmasının ardından yönetimin idari ve mali ibrası oy birliği ile kabul edildi.


Eski başkanlardan Muharrem Usta ile kulüp arasında yapılan sulh ve ibra protokolü de genel kurul onayına sunularak kabul edildi.


Kulübe bağlı şirketlerden Bordo Mavi Enerji AŞ uhdesine alınan, İstanbul'un Bakırköy ilçesindeki üzerinde akaryakıt istasyonu bulunan arsanın, yürütülen gelir yaratma çalışmaları kapsamında yasal uygulamalar nedeni ile hisse devir yoluyla devredilmesi hakkında genel kurula bilgi verilerek onaya sunuldu.

Teşekkür konuşmasında Abdulkadir Ömür ve Uğurcan sözleri

Başkan Ahmet Ağaoğlu'nun, teşekkür konusunda ise kaleci Uğurcan Çakır ile Abdülkadir Ömür sözleri adeta damga vurdu.


Ağaoğlu, Uğurcan Çakır'ı kendisini pazarlamadığını, oyuncunun kendi yeteneğiyle kendi pazarını oluşturduğunu belirterek, "Biri 'Satmayalım', bir diğeri de 'Fiyatını buldun mu satılmalı' diyor. Göreve geldiğimiz zaman Uğurcan 3. kaleciydi. Önündeki kalecilerin bir. tanesi 2,5 milyon, diğeri 1,5 milyon avro alıyordu. Bırakın bedelini biz ödeyelim. Abdülkadir Ömür için Manchester City 23 milyon verdiğinde satmadım, hata yaptım. Ben o hatayı bir defa yaparım. Eleştirilere, katılanlara, yönetime onay veren herkese teşekkür ederim." dedi.