AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Trabzonspor'un kaderi iki hafta sonra belli olacak

İlk Yayınlanma : 16 Tem 2020 - 13:27 / Son Güncelleme : 16 Tem 2020 - 13:32

Son dakika Trabzonspor haberi... Uluslararası Spor Tahkim Kurulu (CAS), UEFA tarafından Avrupa'dan 1 yıl men edilen Trabzonspor ile ilgili kararını 2 hafta sonra açıklayacak.

Trabzonspor'un kaderi iki hafta sonra belli olacak

UEFA tarafından 1 yıl Avrupa kupalarından men edilen Trabzonspor'un Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) açtığı dava bugün görüldü.

Korona virüs nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleşen duruşmaya Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, hukuk işleri sorumlusu Eda Lermi Zorer, bordo-mavili kulübün görevlendirdiği İsviçre’deki Hukuk Bürosu Avukatları ile birlikte Trabzonspor profesyonelleri katıldı.

Koronavirüs nedeniyle video konferans yoluyla yapılan duruşma ilk bölümü sona ererken; Trabzonspor kurmayları duruşmanın ikinci bölümünde savunmasını sürdürüyor.

CAS’ta görülen davanın bugün TSİ 18.00’de sona ereceği belirtilirken; kararın ise iki hafta sonra verileceği bildirildi.

Trabzonspor neden ceza aldı?

UEFA Kulüp Mali Kontrol Komitesi tarafından, 20 Mayıs 2016 tarihinde imzaladığı uzlaşma anlaşmasının gerektirdiği şekilde başabaş kurallarına uyumlu davranmadığı için 5 Temmuz 2019'da yaptırım uygulanan bordo mavili kulüp, bu tarihte 2020-21 ve 2021-22 sezonlarında ya da hak kazanacağı 1 UEFA kulüp yarışmasından men cezası almıştı.

Ceza 3 Haziran'da duyuruldu

Ancak, UEFA Kulüp Mali Kontrol Komitesi karara, Trabzonspor AŞ.'nin 2019 mali yılı için finansal sonuçlara ilişkin belirlenen hedeflere ulaşması halinde bu yaptırımın uygulanmayacağı şartını da düşmüştü.

Geçen süre zarfında konuyu tekrar değerlendiren UEFA Kulüp Mali Kontrol Komitesi, 3 Haziran'da Trabzonspor AŞ.'nin 2019 mali yılı için belirlenen hedefi karşılayamadığı gerekçesiyle daha önce belirlenen cezanın uygulanması kararını vermişti.

İki kritik konu vardı

UEFA tarafından Trabzonspor A.Ş.'ye yapılan bildirimde başabaş noktasını bozan iki kritik konu netlik kazanmıştı. Buna göre eski başkan Muharrem Usta'nın kulüp hesaplarında görülen alacağı ile yine daha önce devletle yapılan vergi yapılandırmasının UEFA heyetinin dikkatini çekmesi alınan kararda etkin rol oynamıştı.

UEFA'nın ilgili komitesi, her iki konunun da kulüp üzerinde belirlenen başabaş noktasını olumsuz etkileyen yükümlülükler olarak görüldüğünü ve bunların ikna edici bir şekilde çözümlenmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Usta alacaklarından vazgeçti

Öte yandan UEFA’nın verdiği cezanın önemli bir maddesini ise alacakları oluşturan eski başkan Muharrem Usta, cezanın kalkması için gerekli olan muvafakatnameyi vermişti.

Trabzonspor'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Kulübümüz ile eski başkanlarımızdan Sayın Muharrem Usta arasında yapılan görüşmeler uzlaşmayla sonuçlanmıştır. Sayın Muharrem Usta geçmişe dönük alacaklarının 38 milyon 438 bin 477 TL‘lik kısmını kulübümüze bağışlamıştır" ifadesi kullanılmıştı.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.