AjanssporAjansspor uygulamasını indir

TFF Yayın İhalesini Bitirmedi Kulüpler Transferde Çıkmaza Girdi

Ajansspor Editör
Akın Ungan
İlk Yayınlanma : 14 May 2022 - 11:09 / Son Güncelleme : 14 May 2022 - 18:41

Süper Lig yaz transfer dönemi 1 ay sonra açılacak. Ancak yayın ihalesi sonuçlanmadığından, kulüpler transfer bütçesi için doğru planlama yapamıyor. TFF, ihaleyi tamamen unuttu, seçime odaklandı.

AJANSSPOR HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Lig Yayın İhalesi hakkında hiçbir açıklama yapmıyor. Mevcut sezon gelecek hafta sona erecek. Yeni sezonun başlamasına ise 2.5 ay kadar süre var. Ancak transfer sezonu daha önce açılacağı için aslında hepi topu bir aylık bir süre var. Geçen sezon yaz transfer dönemi 17 Haziran'da başlamıştı.

İhale komisyon dağıldı!

Transfer planı yapabilmek için yayın gelirlerinin belli olması lazım. Çünkü kulüplerin en büyük gelir kalemi maç yayın parası. Ne var ki TFF, yeni dönem yayın ihalesini tabir caizse yüzüne gözüne bulaştırdı. İhale komisyonu dağıldı, gitti. Yayın gelirlerinin ne olacağını bilmeyen kulüpler, kara düzen misali hesap, kitap yaparak yeni sezon transfer planlaması hazırlamaya çalışıyor.

6 ay önce bitirilmesi şartı vardı

TFF Ana Statüsü'ne göre yayın ihalesinin yeni sezonun başlamasından 6 ay önce sonuçlandırılması gerekiyordu. Fakat bu süre çoktan aşıldı. Saran Group, üzerine düşeni yaparak, 5 teklifi imzalayıp gönderdiği halde TFF bir cevap vermedi. İhale fiilen akamete uğramış durumda. TFF, mevcut yayıncı ile ihalesiz devam etmek isterse bunun için Rekabet Kurulu'ndan onay alması gerekiyor.

Rekabet Kurulu izni lazım

Bugünkü ekonomik koşullarda eli zayıf olan kulüpler, beINSports ile devam edilse bile anlaşmanın sadece 1 yıl uzatılmasını talep ediyor. Fakat yayıncı kuruluş ise 2 yıldan aşağı uzatmaya yanaşmıyor. Kulüpler yıllık 3 milyar TL civarında bir gelir arzuluyor ama bu rakamın oluşması da mümkün görünmüyor. Göztepe'nin sahibi Mehmet Sepil, dün yaptığı basın toplantısında yayın gelirinin yıllık 3 milyon Euro'ya gerilediğini söyledi!

TFF ihaleye değil seçime odaklandı

Nihat Özdemir'in istifası sonrası TFF Başkanlık koltuğuna vekaleten Servet Yardımcı oturdu. Olağanüstü seçim 17 Haziran'da yapılacak. 1 yıllığına gelecek olan kişinin kim olacağı belirsizliğini koruyor. Seçim nedeniyle de yayın ihalesinde süreç tıkanmışa benziyor. Olan da önünü göremeyen kulüplere oluyor. Türk futbolu şu sıralar başı boş, sahipsiz denilse yeridir.

Bitmiş ligin fikstrü bile belirsiz!

Şampiyonu ve küme düşeni belli ligin fikstürü bile belirsizliğini koruyor. Kıran kırana bir şampiyonluk mücadelesine sahne olan Premier Lig'in gelecek haftaki maç programı belliyken, bizim ununu eleyip, eleğini asmış Süper Lig'in son hafta programı henüz belli değil! Böylesine bir aymazlıkla karşı karşıyayız yani!