Fenerbahçe ile TSYD Arasında Gazeteciyi Hedef Gösterme Tartışması

Akın Ungan
25.01.2023 - 16:02 | Son Güncellenme: 25.01.2023 - 16:17

Fenerbahçe Başkan Vekili Erol Bilecik isim vererek gazetecileri eleştirmesine TSYD tepki gösterdi. Bunun üzerine Fenerbahçe yazılı bir açıklama daha yapıp TSYD'ye cevap verdi.

AJANSSPOR HABER

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Galatasaray Spor Kulübü ile giriştiği demeç savaşları gazeteci örgütlerine de sıçradı. Fenerbahçe, Türkiye Spor Yazarları Derneği'ne (TSYD) de tepki gösterdi. TSYD'nin, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Erol Bilecik'in bazı gazetecilerin ismini vererek yaptığı açıklamaya tepki göstermesine de cevap geldi. Fenerbahçe açıklamasında, TSYD'nin savunduğu gazetecelerin mesleki ilkelerine uymadığını belirtti.

Fenerbahçe bazı gazetecilere "maşa" dedi

Gazeteciler için "maşa" gibi sert ifadeler kullanan Fenerbahçe'nin açıklamasında şöyle denildi: "Spor medyasında bazı kulüplerin maşası olup rakipleri, başkanları, yöneticileri, sporcuları hedef alan, iftira ve hakaretler eden gazeteci görünümlü profilleri desteklediğini açıklayan Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin açıklamasını takip ettik. İçinde 'Sırf sizin istediğiniz gibi konuşmadıkları için gazetecileri hedef göstermek kimsenin hakkı değildir' gibi ironik bir cümle de içeren bu açıklamayı dikkate almadığımızı kendilerine iletiyoruz"

"Gazetecilikle taban tabana zıtlar"

Gazeteciliğin temel görevinin gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmak olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu profiller ile bugün geldiği vahim durumu yok sayan TSYD’ye, gazetecilik mesleğinin temel ilkelerini hatırlatıyor; açıklamaya konu bu profillerden bazılarının gazetecilikle nasıl taban tabana zıt durumda olduklarını, gazetecilikle ilgilerinin hangi seviyede olduğunu aşağıda yer alan birkaç örnek ile kamuoyunun dikkatine sunuyoruz" denildi.

İlgini Çekebilir
Büyükekşi uyarmıştı, Bilecik dinlemedi! Şimdi ceza kapıda
Habere Git

Sarı lacivertli kulüp, söz konusu gazetecilerin bazı sosyal medya paylaşımlarına yer verdi. Açıklamada, son olarak "Bu vesileyle bu kutsal mesleği tarafsız duruşla, emekle, fedakarca yapan tüm basın mensuplarına duyduğumuz sonsuz saygıyı da vurgulamak istiyoruz" denildi.

TSYD: "Gazeteciler hedef gösteriliyor"

TSYD de yaptığı yazılı açıklamayla Erol Bilecik'e tepki gösterdi. TSYD'nin açıklaması da şöyle: "Fenerbahçe Başkanvekili Erol Bilecik, Fenerbahçe TV'de yaptığı açıklamada spor yazarı üyelerimiz Gökhan Dinç, Haluk Yürekli, Nevzat Dindar ve Ali Naci Küçük'ü hedef göstermiştir. Gazeteci yorum yapabilir, eleştiride bulunabilir. Bunlar mesleğin gereğidir. Sırf sizin istediğiniz gibi konuşmadıkları için gazetecileri hedef göstermek kimsenin hakkı değildir. Fenerbahçe Başkanvekili Erol Bilecik'e ortamı daha da germeme adına bir spor yöneticisine yakışır şekilde konuşması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, kendisini şiddetle kınıyoruz"

Erol Bilecik gazetecilerin ismini verdi

Fenerbahçe Başkanvekili Erol Bilecik, 24 Ocak 2023'te FBTV'de yaptığı açıklamada, "Baktığımız zaman Gökhan Dinç, Haluk Yürekli, Nevzat Dindar, Ali Naci Küçük... Bu isimlerin kendilerine biraz daha çekidüzen vermelerinde bence fayda var. Herkes bu isimleri fazlasıyla biliyorlar. Bu anlamda siz görevinizi daha dürüst, daha vicdanlı, yani akşam yatarken rahat ve vicdanlı şekilde uyumanız ve sabah da bu şekilde uyanmanız gerekir diye düşünüyorum" dedi.

İlgini Çekebilir
Tartışma sürüyor! Fenerbahçe, Galatasaray'a cevap verdi
Habere Git

Gazetecilerden tepki: "Başımıza bir şey gelirse"

Erol Bilecik'in bu açıklamasından sonra bahsi geçen gazeteciler cevap verdi. Gökhan Dinç, bu sözlere tepki göstererek, sokakta başına bir şeyin gelmesi halinde sorumlusunun Bilecik olacağını söyledi.

Bir diğer ismi geçen Nevzat Dindar da "Gazetecileri hedef gösteriyorsunuz. Başımıza bir şey gelse hesabını kim verecek?" diye konuştu. Haluk Yürekli ise "Erol Bilecik'in söyledikleri satın alınamadığımızın göstergesidir! Başarısızlıkları örtmek için hep bir düşman yarattınız" dedi.

Senin için hazırladığımız haberler