Tugay Kerimoğlu'ndan penaltı yorumu: "Eğer Trabzonspor maçındaki karar doğruysa..."

8 Mart 2020 21:08- Son Güncelleme - 8 Mart 2020 22:35
Google news abonelik

beIN Sports yorumcuları Önder Özen ve Tugay Kerimoğlu, Sivasspor ile Galatasaray arasında oynanan ve 2-2'lik beraberlikle sonuçlanan müsabakayı değerlendirdi.

Özen ve Kerimoğlu'nun konuşmalarından Ajansspor'un derledikleri şöyle:

Önder Özen:

90 dakikanın bütüne baktığımda üstünlük zaman zaman el değiştirdi. Ama büyük oranda da Galatasaray'da kaldı. Son şampiyon gibi oynamasını bekliyoruz. Bu sezon da favori ekip haline geldi. Sahada hatalar oldu. Sivasspor'un 10 dakikası hariç, rakibi sıkıştırmak istediler. Üstünlük küçük küçük el değiştirse de Galatasaray karşısında Sivasspor çekildi. Bu, rakibe 'gel' demek.

Donk, Lemina, Feghouli ve Falcao'yu iyi buldum. Seri ikinci yarıda biraz daha öne çıktı. Lemina biraz geride kaldı. Belki sakatlık etkisi olabilir. Donk'u önceki haftalara göre baktığımızda son 3 maçın en etkili oyuncularından biri olarak gördüm. Stoper, orta saha... Uygun bir sertlikte oynuyor. Maçı da öyle bitirdi. Onyekuru ise etkisiz bir maç oynadı.

Sivasspor'u daha yüksek enerjili bekliyordum. İlk 10 dakikada oynadılar ama ikinci devrenin ortalarında bir ara Galatasaray iç saha gibi oynadı. Sivasspor onu kabullendi. Sivasspor için de geriye düşmek kolay değil. Cılız bir 0-0 yerine dolu dolu bir 2-2 izledik.

Galatasaray da Sivasspor da birbiriyle oynayacağı maça zor maç olarak bakar. Galatasaray'ın oyun standardı bu sezon, ortalamanın üzerinde. İç sahada dış saha olarak baktığımda böyle. Sezonun ilk devresinde Galatasaray hiçbir şey oynamadı. Ama ikinci devre öyle değil. Lemina'nın stoperlere ne kadar yakın olduğunu görüyoruz.

Penaltı kararı doğru!

Penaltı kararı doğru!

2 sene öncesine gidince deplasman fobisi konuşuluyordu. Deplasman sorunu vardı. Ama bakıyorsun Kadıköy'de kazanıyorsunuz. En zor deplasmanda da yine kaybetmeden dönüyorsunuz. Sivasspor ilk 10 dakika oyun kurdurmadı. 1-0'dan sonra sakin, soğukkanlı kalabilmek, kendi oyun pratiğine devam edebilmek kolay değil. Galatasaray oyun üstünlüğünü aldı. Bu kalan maçlarda ihtiyacı olan şey. Değişen skorlara karşı sakin kalabilen, panik yapmadan yoluna devam edebilen takımlar. Bu çok önemli.

Yarışta Trabzonspor var. Ne kadar sakin Galatasaray? Pekiyi, Sivasspor ne kadar sakin? Ya da Başakşehir... Yükü taşıyabilme anlamında Galatasaray avantajlı gibi görünebiliyor.


Sivasspor öndeyken harika değildi. Sivasspor beraberliği ve önde olmayı kaldıramıyor. Bu sonuçlarda şampiyonluk yükü ağır geliyor. Şampiyonluk lafı 2 ton büyük geliyor. Sivasspor'un en iyi oynadığı bölüm 0-0 ve 1-2 gerideyken. Haksızlık etmeyelim bu kadro bu kadar. Galatasaray en iyi oyununu gerideyken oynadı. Şampiyon yapacak durum budur. Maçın adamı Donk. Puan kayıpları doğal olarak olacak. Sivasspor bir Şampiyonlar Ligi vizesi alabilir. Feghouli'nin performansında santraforların etkisi çok önemli. Geçen sezon Diagne'nin ve bu sezon Falcao'nun gelişi onun performansını arttırıyor. Feghouli'nin İspanya'daki enerjisi daha yüksekti ancak şimdi daha tecrübeli. Enerjisini yayarak oynuyor. Falcao işi sahipleniyor. Falcao bir şampiyon. Bunlar şampiyon sporcular ve her şeyi istiyorlar.

Galatasaray sadece Onyekuru'nun hızını değil oyunun da hızını arttırdı. Oyun topu 3 kerede önüne alan Luyindama'dan Donk'a evrildi. Donk şampiyon olacak ekiplerdeki oyuncuların tüm özelliklerine sahip. Donk bazı şeyleri kaybederek öğrendi ve olgunlaştı. Büyük takımların stoperleri artık kafası yukarda ve oyuna girebilen oyuncular. Bu stoper de Donk. Penaltı pozisyonu çok karmaşık. Foulün yapıldığı bölge ceza sahası içi bu sebepten karar doğru.

Tugay Kerimoğlu:

Tugay Kerimoğlu:

10 dakikalık bir periyot, 1-0'lık skor... Sivasspor'un baskılı bir oyunu vardı. Galatasaray top sahip oldu. Oyunun genelini düşünmek gerek. İkinci yarıda her iki takım da 1 puanı istedi. Galatasaray kazanmak için uğraştı. Riskler de aldı ama 1 puana razı gibiydi iki takım. Sivasspor geniş boşlukları iyi değerlendiremedi. Kazanamıyorsan kaybetme. 1 puan çok önemli. Ligde çok fazla bir fark yok. Sezon sonuna kadar keyifli bir süreç izleyeceğiz.

İstatistikler üzerinden yorum yaparsak, iki mücadelelerde Galatasaray önde. Sivasspor koşan, mücadele eden bir takım. İkinci özelliği de disiplin. Sivasspor bu açıdan düşük görünüyor. Sakin kalabilmek önemli. Ne oynadığınız önemli. Bu oyunu doğru oynarsanız sonuç elde edersiniz. Diğer türlü hep eksi yazar.

Trabzonspor maçına gönderme!

Rıza Hoca oyunu Mariano üzerinden kurmuş. Bu duruma karşıdan bir tepki geldi. Kimse artık iyi oyun beklemiyor. Önemli olan 3 puan. Burada panik her şeyi mahvedebilir. Sivasspor'un bu gece ders alacağı çok şey var. Yurt dışında oynayacaksanız bu dersleri almalısınız. Hedefler konusunda bunlara dikkat etmeniz lazım. 2 yarı arasında oyuncu grubu farkı var. 2 göbek formda, arkası formda ve önde çok özel bir santrafor var. Bu oyun anlayışında herkes oynar. Feghouli kontrol-pas oyununu çok iyi oynuyor. Lemine ve Seri'nin 2. yarıda yaptıkları ortada. Bu ikili tam anlamıyla oturdu. Saha içinde çok uyumlular ancak öndeki oyuncuların kalitesi bu iki oyuncunun formunu yükseltiyor.

İyi stoperler artık oyunu okuyabilmleli. Donk stoper bölgesinde oyunun tamamını görebiliyor. Orta saha oyuncuları oyunun tamamını görmeli. Donk bu özelliğe sahip. Pozisyon kesinlikle foul ancak burada önemli olan içeride mi? Yoksa dışarıda mı? Trabzonspor maçındaki karar doğruysa bu da doğru.

Böyle pozisyon yok! İki kişi boş kaleye topu gönderemedi