AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Türk futbolunun sorunları mercek altında! Terim, Öztürk ve Altıntop anlattı...

İlk Yayınlanma : 12 Tem 2020 - 16:25 / Son Güncelleme : 12 Tem 2020 - 16:41

New York Times, Türk futbolunun analiz etti ve öne çıkan bazı isimlerin görüşlerine başvurdu. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk, Türkiye Futbol Federasyonu yöneticisi Hamit Altıntop sorunları anlattı.

Türk futbolunun sorunları mercek altında! Terim, Öztürk ve Altıntop anlattı...

DIŞ HABER-AJANSSPOR

Süper Lig'de sona doğru yaklaşılırken, dikkat çeken bir analiz New York Times'tan geldi. Analizde, büyük kulüplerin son durumu, mali açıdan yaşanan sıkıntılara yer verildi. Söz konusu analizde, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, sarı-kırmızılı takımda scout şefi olarak görev yapan Emre Utkucan, Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk ve Türkiye Futbol Federasyonu yöneticilerinden Hamit Altıntop'un fikirleri de yer aldı. Neler söylediler? İşte yanıtı...

Büyüklerin yaşadığı düşüş...

'Boğaziçi'nde korku ve nefret' isimli analiz-haberi Rory Smith kaleme aldı. Smith, Türk futbolunda 'büyük' olarak nitelendirilen kulüplerin düşüş yaşadığını ve artık Avrupa'nın devleriyle mücadele etmekte zorlandığını ifade etti.

"Kadıköy'deki yenilgi sadece kaybedilen bir 3 puan değil"

Fenerbahçe'de yaşanan teknik direktör değişimine değinen Smith, "Fenerbahçe her şeyin ötesinde bu yüzyılda ilk defa derbide Galatasaray'a kendi sahasında kaybetti. Taraftarlar için acı verici bir mağlubiyet oldu. Şampiyonluk umutları ise uzun süre önce kaybolmuştu. Bu yenilgi, Şampiyonlar Ligi'ne katılma şansını da yok etti. Kulüp, vasatlıklarla mücadele ediyor. Bu yenilgi sadece bir 3 puan kaybı değil. Aynı zamanda bir endişe söz konusu" yorumunda bulundu. 

Büyük kulüpler için Golyat, Başakşehir için Davut benzetmesi...

Şampiyonluk yarışını Eski Ahit'te geçen mitolojik hikayenin kahramanlarıyla tasvir eden gazeteci, büyük kulüpleri Golyat olarak tanımladı. Smith, "Bitime 3 hafta kala Türk futbolunun Golyatları bir kenara çekilmiş vaziyette. Hatta gelecek sezon Devler Ligi'nde olamayacaklar. Şampiyonluğu bir Davut kazanacak. Muhtemelen de avantajlı olan Başakşehir ipi göğüsleyecek. İlk şampiyonluklarına çok yakınlar. Onlarla zirve yarışında olan Trabzonspor ise İstanbul dışında kalan tek büyük kulüp" görüşünde. 

"Asırlık futbol kaleleri bir bir yarıştan düştü"

Ayrıca analiz-haberde Fenerbahçe'nin şampiyonluk yarışında geride kalmasının ardından Beşiktaş'ın da daha sonra umudunu yitirdiğine dikkat çekildi. Galatasaray'ın ise ezeli rakibi Fenerbahçe'yi yenmesine ve uzun bir süre sonra deplasmanda kazanmasına karşın son haftalarda yarışın gerisinde kaldığına yer verildi. Haberde, "Asırlık futbol kaleleri, yarıştan birbir düştü. Aslında temelleri uzun süredir sallanıyordu" denildi.

Koronavirüsün Türk futboluna etkileri

Tüm dünyayı sarsan koronavirüsün Türkiye'de futbola olan etkilerini değerlendiren gazeteci, "Avrupa'daki hemen hemen tüm ligler durdu. Galatasaray, Türk Telekom Stadı'nda oynanan Beşiktaş derbisinde stadı zahmetli de olsa dezenfekte etti. Aslında Türkiye, Mart ayına kadar futbola devam etmeyi planlıyordu. Vakalar çıktıktan sonra futbolcular liglerin devam etmesinden rahatsız oldu. Ülkenin Spor Bakanı maçların devam edeceğini söyledi. Hafta sonunda maçlar taraftarlar olmadan devam etti. Koronavirüs olmadan önce bile Türk futbolu borçlarla boğuşuyordu. 2.6 milyar kadar borçları vardı. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzospor'un ciddi borçları var. Borçların büyük bir kısmı ödenmemiş vergiler olsa da Türk lirasının değer kaybı söz konusu. 4 büyüklerin tamamı, son yıllarda Finansal Fair Play kıskacında" ifadelerini kullandı. 

Süper Lig'e 'yaşlı takım' yakıştırması...

Yıllarca büyük kulüplerin transfer konusunda hatalar yaptığı, yüksek fiyatlara oyuncular alındığı ve Süper Lig'in en yüksek yaş ortalamasına sahip ligi olduğu belirtilirken, Yıldırım Demirören'in Türkiye Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde kullandığı, 'Bu durum artık sürdürülebilir değil' ifadesi de analizde yer aldı. 

Ali Şafak Öztürk'ün görüşleri yer aldı

Öte yandan Smith, Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk'ün görüşünü de paylaştı.Öztürk, "Büyük kulüplerin finansal durumu, Türkiye'deki mücadeleyi dengeledi. Bu sayede Başakşehir öne çıkma fırsatı yakaladı" diyor. 

Fatih Terim: "Avrupa takımlarıyla her geçen gün açılıyor"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in ise "Avrupa takımlarıyla Türk kulüpleri arasındaki makas her geçen gün açılıyor. Süper Lig ise daha dengeli bir lig haline geldi" görüşüne yer verildi. 

Ali Şafak Öztürk'ün Bankalar Birliği yorumu

Bu arada Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma ile ilgili olarak da Ali Şafak Öztürk'ün, "Bankaların müdahalesi bir problemi çözdü ama başka problemleri beraberinde geldi. Her kulüp için finansal düzenlemeler farklılık gösteriyor. Sistemin yeterince açık olmadığı tartışılıyor" sözleri dikkati çekiyor. 

Türk kulüplerinin seçim sistemi...

Smith'in analizinde, Ali Şafak Öztürk'ün, "Bu şehirden kazandıklarımı tekrar bu şehre verebilmek daha kolay olurdu. Özel girişimcileri bu kulübe alamıyoruz" sözleri yer alırken, gelirler artmadan maliyetlerin düşürülmesiyle ligin kalitesinin de değişebileceği ifade edildi. Bu noktada Ali Şafak Öztürk, "Bu şekilde ligde oyunun kalitesi düşecek. Ardından kulüplerin dengeleri de değişebilir" görüşü ortaya konuldu. 

Hamit Altıntop'tan 'günü kurtarma' eleştirisi

Öte yandan analiz-haberde kulüplerde seçimi kazanmanın tek yolunun başarılı bir takım kurmaktan geçtiği ve yöneticilerin ve başkanların tekrar seçilebilmek için kısa vadeli çözümlere yöneldiği aktarıldı. Bu konuda ise futbolculuk döneminde Real Madrid, Bayern Münih ve Galatasaray'da oynayan, şimdilerde ise Türkiye Futbol Federasyonu yöneticisi olan Hamit Altıntop'un görüşleri soruldu. Altıntop, "Başkanlar, kendilerini taraftarlara hediye vermek zorunda hissediyor" diyerek durumu açıklıyor.

Fatih Terim: "Başarısızlığa neden bulmanın en kolay yolu hocayı göndermek"

Ve Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim... Türk futbolunu inceleyen haberde Fatih Terim'in, "Bir futbol takımı başarısız olduğunda öncelikle teknik direktörden vazgeçiliyor. Başarısızlığa neden bulmak için en kolay yol bu" ifadeleri göze çarpıyor.

Emre Utkucan'ın sıra dışı hikayesi...

Galatasaray scout şefi Emre Utkucan'ın hikayesi de yine analizde göze çarpan notlardan biri. Daha önce 8 yıl bir televizyon kanalında çalışan Utkucan, 'Bir gece, Fatih Terim yorumlarımı dinlemiş. Oyunu görme şeklimi, oyuncuları analiz etme stilimi ve bilgi dağarcığıma hayran kalmış. Bu yüzden beni kulübün tesisine davet etti' diyor. Bunun sadece Fatih Terim tarafından yapılabileceği de yine analizde göze çarpan cümlelerden biri. 

'Türkiye potansiyeline rağmen oyuncu yetiştirmede Avrupa'dan geride'

Smith, '80 milyon nüfusa sahip bir ülke olsa da Türkiye, büyük oranda genç nüfusa rağmen kendi yıldızlarını yetiştirme konusunda Avrupa'dan geride' yorumunu yaptı. Bu noktada yine Hamit Altıntop'un görüşleri yer alıyor. 

Hamit Altıntop'un Türk futbolu adına eleştirisi

Altıntop, "Çok büyük bir potansiyelimiz var. Fakat; doğru bir sistemimiz yok. Yönetimlerin öncelikli dertleri takımlar ve alınan skorlar. Genç oyunculara bazı şeyleri vermeyi unutuyoruz. Burada ilk ihtiyaç, genç oyunculara eğitim verecek antrenörler. Düzenli şekilde paralarını alamıyorlar" dedi. Ayrıca Altıntop'un buradaki sorunları düzeltmek için gönüllü bir şekilde federasyondaki görevine başladığı belirtildi.

Hamit Altıntop: "Doğru eğitim ve çocuklarımıza güven duymak şart"

"Eğer paran yoksa, altyapıdan farklı bir işte çalışmak gerekiyor. Kulüpler bunu anlamalı. Bunu değiştirmenin en iyi yolu, doğru eğitimi ve vermek ve sonra kendi çocuklarımıza güven duymak" sözleri de Hamit Altıntop'a ait.

Fatih Terim: "Çözüm bulamazsak, finansal kriz devam eder"

Galatasaray'ın halen görevde olan efsane teknik direktörü Fatih Terim'in doğru adımlar atılması yönündeki önerisi de yine Smith tarafından yapılan analizde yer alıyor. Terim, "Doğru ve kalıcı çözümler bulmadığımız sürece, finansal kriz devam eder" ifadelerini kullanıyor.