Türkiye Masa Tenisi, Akdeniz Oyunları'na Damga Vurdu

İsa Kethüda
10.12.2022 - 17:26 | Son Güncellenme: 10.12.2022 - 17:30

Türkiye Masa Tenisi U13 Milli Takımı, 6-9 Aralık tarihleri arasında İtalya’da düzenlenen Akdeniz Kupası’nda takım halinde şampiyonluğa ulaştı. İşte detaylar.

Türkiye Masa Tenisi U13 Milli Takımı, 6-9 Aralık tarihlerinde oynanan Akdeniz Kupası’ndan büyük bir başarıya imza attı. İtalya Biella’da yapılan oyunlarda Türk sporcular takım şampiyonluğuna ulaştı. 

Kenan Eren Kahraman ve Buse Koçak’ın takımı 3. oldu

Karışık kategoride Görkem Öçal ve Nil Başaran’dan oluşan Türk Milli Takımı şampiyon oldu. Türk Milli Takımı'nın yine karışıklarda Kenan Eren Kahraman ve Buse Koçak’tan oluşan takımı ise üçüncülük elde etti.

Ferdilerde Nil Başaran şampiyonluğu göğüslerken Kenan Eren Kahraman ise üçüncü oldu.

Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisinin tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de orta-üst sınıf mensuplarının eğlenceli vakit geçirmek için günlük eşyalarla oynamaya başladığı oyun için zamanla ticari masa tenisi malzemeleri satılmaya başlanmıştır. Oynarken çıkan sese ithafen pinpon olarak da adlandırılan bu eğlenceli spor, 1988 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları itibariyle olimpiyat sporları arasında yerini almıştır. Önceleri, çoğunlukla Avrupa’da yaygın olarak oynanan masa tenisi günümüzde en çok Kore ve Çin gibi Asya ülkelerinde popülerdir. Oyunda amaç, bir raket aracılığıyla topa vurarak rakibin tarafına göndermek, topu karşı tarafta sektirmek ve rakibin topa vuramamasını veya topu kurallara uygun şekilde sizin tarafınıza gönderememesini sağlamaktır.

Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi tek veya çift olarak (birer kişilik veya ikişer kişilik taraflar) oynanabilir. Oyun her zaman bir tarafın servis atışı yapmasıyla başlar. İlk olarak bir yazı tura atılır ve bunu kazanan kişi kimin servis atacağını, kimin ilk karşılamayı yapacağına karar verme hakkını kazanır. Servis atacak kişi topu avcu açık şekilde tutar, havaya atar ve raketiyle vurarak filenin diğer tarafında topun sekmesini sağlar. Topun kendi tarafınızda masaya değeceği tek atış, servis atışıdır. Bunun dışında her zaman top rakibinizin tarafına düşmelidir. Her iki sayıda, sayıyı kimin yaptığına bakılmaksızın, servis yapan taraf değişir.

Masa tenisi oynarken topu rakibinizin tarafına geçirdiğinizde, eğer rakibiniz karşılık veremezse puan kazanırsınız. Rakibiniz karşılık verdiğinde fakat top sizin tarafınıza geçmediğinde, fileye takıldığında veya rakibiniz top sekmeden topa vurduğunda yine puan kazanırsınız. Rakibinizin her hatası için kazandığınız puan 1’dir. Puan kazanmak için taraflar, topa güçlü bir şekilde vurabilir ve böylece rakibin karşılık verememesini sağlayabilirler.

Kurallara göre masa tenisinde oyunu kazanmak için taraflardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Fakat oyun skoru 10-10 ise kazanmak için rakibinizle aranızda 2 puan fark oluşturmanız gerekir. Her oyun sonunda rakipler sahada taraf değiştirmelidir. Kesin bir kural olmamakla ve her müsabakada değişebileceği gibi tekli oyunlarda genelde 7 oyun, çiftlilerde ise 5 oyun oynanır ve en fazla kazanan taraf maçın galibi ilan edilir.

Senin için hazırladığımız haberler