Türkiye, FIBA'nın Gürcistan maçı kararını CAS'a taşıdı

Orhan Gülek
06.09.2022 - 19:20 | Son Güncellenme: 06.09.2022 - 19:27

Türkiye Basketbol Federasyonu, 2022 Avrupa Şampiyonası A Grubu'nda Gürcistan'la oynanan maçının süresi için yapılan itirazın reddi için CAS'a başvurulacağını açıkladı.

Türkiye, FIBA'nın Gürcistan maçı kararını CAS'a taşıdı

AJANSSPOR - HABER

Türkiye Basketbol Federasyonu, Gürcistan maçındaki süre için yapılan itirazın reddi için CAS'a başvuru yapılacağını açıkladı. TBF'den konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

 

"Tüm haklarımızı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'ta arayacağız"

"FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası A Grubu'nda A Erkek Milli Takımımız, 4 Eylül 2022 Pazar günü organizasyonun ev sahiplerinden Gürcistan ile karşı karşıya gelmiş; Tiflis Arena'da oynanan müsabaka esnasında ve karşılaşmanın ardından soyunma odasına giden koridorlarda büyük bir arbede yaşanmıştı.

Bu olayın yanı sıra Gürcistan'dan Duda Sanadze'nin müsabakanın bitime 4 dakika 48 saniye kala milli oyuncumuz Furkan Korkmaz'a yaptığı faulün ardından oyunun durmasına rağmen maç saati, 4 dakika 26 saniyeden devam etmişti. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak; oluşan 22 saniyelik kayıp zaman için müsabaka sonunda yapmış olduğumuz kural hatası itirazının reddedilme kararını kınıyoruz.

Türkiye Basketbol Federasyonu olarak; 'Türkiye – Gürcistan karşılaşmasının 4. çeyreğinde bir zaman hatası yapıldığını ancak bu zaman kaybının sonucu kesin olarak değiştireceğini tespit edemediği' için itirazı reddeden FIBA'nın bu kararını kabul etmiyoruz. Alınan karar ile ilgili tüm haklarımızı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS'ta arayacağız.


Bizler ayrıca Milli Takımımızdaki sporcular ve teknik ekibimize güveniyor, Avrupa'da basketbolun yönetiminde söz sahibi olan FIBA'nın adil bir yönetim iklimi oluşturmadığı takdirde Avrupa basketbolunun bulunduğu noktadan daha da kötüye gideceğini düşünüyoruz."

Ne olmuştu?

A Milli Erkek Basketbol Takımı, FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'ndaki üçüncü maçında Gürcistan'a 88-83 yenildi. Karşılaşma sonrası A Milli Takım yetkilileri, oynatılmayan 22 saniyelik zaman için itirazda bulundu. Gürcistan maçında Duda Sanadze'nin bitime 4 dakika 48 saniye kala Furkan Korkmaz'a yaptığı faulün ardından oyun durmasına rağmen, karşılaşmaya bitime 4 dakika 26 saniyeden devam edilmişti.

İlgini Çekebilir
TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu: "FIBA her geçen gün bir çöküş yaşıyor"
Habere Git

"Hakemler izlemeye gitmedi"

Mücadelenin son periyoduna iyi başlayan taraf olan Türkiye, çeyreğe 4 sayı geride başlamasına rağmen farkı 1 sayıya kadar indirdi. Maçın bitimine 4:48 kala 3 sayılık Gürcistan üstünlüğü varken Sanadze, Furkan Korkmaz'a sert bir faul yaptı. Faulün ardından hakeme itiraz eden Gürcü basketbolcu, temsilcimize dönerek bir şeyler söyledi. 

Sanadze'nin söyledikleri Furkan Korkmaz'ı oldukça sinirlendirdi. Furkan'ın Sanadze'nin üzerine yürümesiyle ortalık karıştı. İtişmeler yaşanırken araya hakemler ve diğer oyuncular girdi. Sakin yapısı ile tanınan Furkan, hiç bu kadar öfkeli görüşmemişti. İki basketbolcunun da diskalifiye edilmesiyle sonuçlanan olayda maç saati akmaya devam etti.

Alperen Şengün'ün faul atışı için çizgiye geldiği sırada maç saatinde 4:26 yazıyordu. Tam 22 saniye kavga sırasında eridi. Ay-Yıldızlı taraf duruma itiraz etse de hakemler izlemeye gitmedi.

Peki CAS nedir?

CAS, Spor Tahkim Mahkemesi olarak bazı uyuşmazlıkların çözümü açısından yardımcı olan bir kurum olarak görev faaliyetlerini üstlenmektedir. Spora ilişkin bazı hukuk kurallarında görüş bildirilmesi konusunda yardımcı olan CAS, Uluslararası 1984 yılında Olimpiyat Komitesi olarak sporda oluşan uyuşmazlıkların çözümü için kurulan bir kurum olarak günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Senin için hazırladığımız haberler