AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Türkiye Güreş Federasyonu’ndan İsmail Balaban’a çağrı, “Çekil…

Ajansspor Editör
Ramazan Dengiz
İlk Yayınlanma : 05 Nis 2021 - 19:38 / Son Güncelleme : 05 Nis 2021 - 19:53

Güreş haberleri... Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı Süreyya Yoğurtçu, Survivor Ünlüler Gönüllüler yarışmasında boy gösteren başpehlivan İsmail Balaban'ın yarışmadan çekilmesi gerektiğini, Survivor ortamının Balaban için uygun bir yer olmadığını söyledi. İşte detaylar...

Türkiye Güreş Federasyonu’ndan İsmail Balaban’a çağrı, “Çekil…

AJANSSPOR - HABER

Kariyeri boyunca 9 kez derece elde etmiş güreşçi İsmail Balaban için Türkiye Güreş Federasyonu'ndan ikinci bir çağrı geldi. Federasyonun Asbaşkanı Süreyya Yoğurtçu, sporcunun Survivor'dan çekilmesini; Survivor'daki ortamın Balaban için uygun olmadığını, güreş kültüründen çıkan bireyler için uygun olmayacağını söyledi. 

Süreyya Yoğurtçu, "Survivordan çekilmeli..."

Türkiye Güreş Federasyonu, Survivor Ünlüler takımı yarışmacısı İsmail Balaban'a ikinci kez çağrıda bulundu. Bu kez yağlı güreşten sorumlu Asbaşkan Süreyya Yoğurtçu, Balaban'ın Survivor'dan çekilmesi adına şöyle konuştu, "İsmail Balaban, bir Peygamber ve ata sporu olan yağlı güreş yapmaktadır. 660 yıllık bir geçmişe sahip olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri bizim kültürümüzün bir parçasıdır ve ata sporumuzdur. Yağlı güreşler, içinde sevgi, saygı ve hoşgörüyü barındırır. Bu değerler bir güreşçi için her zaman kazanmaktan daha önemlidir. O yarışma ortamının, bu kültürle yetişen Başpehlivanımız İsmail Balaban'a ait bir yer olmadığını düşünüyorum."

"Er meydanlarına dönmeli..."

Yoğurtçu, "Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreşten Sorumlu Asbaşkanı olarak İsmail Balaban'a o yarışmadan çekilmesi ve asıl yeri olan er meydanlarına dönmesi çağrısında bulunuyorum. Yaşananlar karşısında üzülen tüm Türk halkının da benimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Gönüllüler takımından Reşat ile yarışan İsmail Balaban, yarışı kazandıktan sonra Reşat'ı kastederek "Hamsi tavayı çok severim." şeklinde bir çıkışta bulunmuştu. Uğurtan Dora ise, İsmail Balaban'ın bu çıkışına "Soytarı. Zenne gibi oynarsın işte." cevabını verdi. Dora'nın bu cevabı üzerine ikili arasında gerilim arttı ve İsmail Balaban, "Bana zenne diyemezsin" dedi. Oyunun sonuna doğru İsmail, Reşat'tan özür dilese de ne Reşat İsmail'in özrünü kabul etti ne de Dora; aynı nezaketi İsmail için gösterdi. 

Federasyondan bildiri yayımlandı

Türkiye Güreş Federasyonu, Uğurtan'ın güreşçi İsmail Balaban'a verdiği cevabın ahlaki olmadığını savunup bir bildiri yayımladı. Bildiride, "Survivor 2021’de Ünlüler Takımı’nda mücadele eden Başpehlivan İsmail Balaban önceki gün karşı takım oyuncularıyla gerginlik yaşamış, gönüllüler takımından Uğurtan Dora ünlü sporcu için çirkin ifadeler kullanmıştır. Bu ifadeleri Türkiye Güreş Federasyonu olarak kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.