Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu'nun basın toplantısı yapıldı

Ajansspor
25.10.2023 - 16:00 | Son Güncellenme: 25.10.2023 - 16:00

Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu'nun basın toplantısı yapıldı

Türkiye İş Bankası 45. İstanbul Maratonu'nun basın toplantısı yapıldı

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Türkiye İş Bankası'nın isim sponsorluğunda 5 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek 45. İstanbul Maratonu'nun basın toplantısı yapıldı.

Hilton İstanbul Bosphorus'ta gerçekleştirilen toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur ve Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, maratonun en eski sporlardan biri olduğunu belirterek, "Maraton, felsefesi ve değerleri sayesinde uzun zamandır sporun bir parçası. Bu yarışı izlemeyi çok seviyoruz. Bu İstanbul Maratonu'nu da konuştuğumuzda her zaman Halit Kıvanç'ı ve Kenan Onuk'u anarım. Sporun her branşını kurallarıyla beraber anlatmaları çok değerliydi çünkü maraton, uzun bir spor. Değerli isimlerimiz de bu sporu anlatırken maratonun kurallarını, değerlerini ve felsefesini çok güzel bir şekilde anlatırlardı. Maratonu izlerken sporcuların yüzündeki o ifadeler, izleyicilere çok şey anlatıyor. Atletlerin bakışları, azimleri ve kararlılıkları bu sporu daha özel hale getiriyor." diye konuştu.

İmamoğlu, Cumhuriyet ile İstanbul Maratonu'nun çok güzel özdeşleştiğini belirterek, "Bu organizasyonun '100 Yılın Koşusu' sloganıyla hayata geçmesi çok önemli olacak. Maratonda fiziksel dayanıklılık kadar zihinsel dayanıklılık da önemli. Uzun mesafeler geride bırakılırken aşılması gereken zorluklar, kişinin sabrını ve iradesini test eder. İnsanların yaşamı da bir maratondur. Kurumların uzun vadeli planları, maratona çok benzer. Dayanıklı olmak esastır. Yeni bir ülke kurulurken gösterilen iradenin ve dayanıklılığın ne kadar önemli olduğunu bugün çok daha iyi anlıyoruz. Vatanımıza göz dikenlere karşı gösterilen iradenin ne kadar eşsiz olduğunu ve aşılan zorlukların ne kadar büyük olduğunu görüyoruz ve bundan gurur duymalıyız." ifadelerini kullandı.

- Çintimar: "Düzenlediğimiz organizasyonlarda madalya alan taraf olmak istiyoruz"

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ise bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek, "1976 yılında başlayıp, çeşitli sponsorlarla devam eden bu organizasyon, şimdi İş Bankası'nın desteğiyle devam edecek. Cumhuriyetimizin en büyük organizasyonlarından biri olan ve pandemide de kesintiye uğramayan bu organizasyonu yapmak çok değerli." değerlendirmesinde bulundu.

Çintimar, 2024 Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası'nın Antalya'da yapılacağını hatırlatarak, "Düzenlediğimiz organizasyonlarda madalya alan taraf olmak istiyoruz. Şu ana kadar paralimpik ve normal sporcularımızda 6 kotamız var. Yıl sonu itibarıyla 25 kota almayı amaçlıyoruz. Olimpiyatlarda bizim bugüne kadar 3 madalyamız var. İnşallah Paris 2024'te bu 3 madalyanın üzerine çıkıp, eksik olan altın madalyayı da kazanırız. Ayrıca federasyon olarak aldığımız karara göre artık devşirme sporcu yarıştırmayacağız." şeklinde görüş belirtti.

- Onur: "İstanbul Maratonu, yurt dışında pandeminin durduramadığı tek yarış olarak adlandırılıyor"

Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, bu koşuda birçok farklı heyecanı yaşadıklarını belirterek, "Cumhuriyetimizin 100. yılına koşarak tanıklık ediyor olmamız çok önemli. Pandemi dahil 45 kere ertelenmeden yapılan başka bir etkinlik daha dünyada bulunmuyor. Bunu başaran bir ekibin içinde yer almak beni gururlandırıyor. İstanbul Maratonu, yurt dışında pandeminin durduramadığı tek yarış olarak adlandırılıyor. '100 Yılın Koşusu' temasıyla anılacak koşu, bu sene 45. kez 45 bin kişiyle koşuluyor olacak. Bütün İstanbul halkı, bu heyecanın ve gururun bir parçası olacak." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'in çok özel bir maratona sahip olduğunu aktaran Onur, şunları kaydetti:

"Geçen 45 yılda maraton öyle bir hale geldi ki bu etkinlik artık sadece bir spor etkinliği değil, aynı zamanda büyük bir sosyal sorumluluk mecrası oldu. Uluslararası bilinirlik ve markaların ilgisi maratonumuzun başarısını arttırıyor. Yabancı sporcu sayısında ise geçen seneye göre yüzde 26'lık artış var. Bu durum da uluslararası alanda maratonumuzu çok iyi anlattığımız anlamına geliyor. Türk sporcu sayısındaki artış da bizi gururlandırıyor. 2019'dan bu yana Türk sporcularındaki artış, yüzde 42 oldu. Maraton koşan kadın sporculardaki artış da yüzde 111 oldu."

Renay Onur, bütün parkurların 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde başlayacağını da sözlerine ekledi.

- Aran: "Sadece bu yıl değil, bir sonraki yıl için de bu organizasyona sponsor oluyoruz"

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ise bu organizasyona sponsor oldukları için büyük gurur duyduklarını söyleyerek, "Cumhuriyetimizin Mustafa Kemal Atatürk'ün istediği gibi büyük bir şeref, saadet, huzur ve refah içinde kutlanması için bu etkinliğe sponsor oluyoruz. Sadece bu yıl değil, bir sonraki yıl için de bu organizasyona sponsor olacağız çünkü bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılı ve gelecek sene de bankamızın 100. yılı. Cumhuriyet ile aynı yaşta bir kurum olarak Atatürk'ün isteklerini yerine getirmek zorundayız. İstanbul Maratonu, bizde şu anda coşkuyu temsil ediyorsa, tüm insanları birleştirmeyi amaçlıyorsa, yardımseverliğin adresi olmuşsa ve sağlıklı bir yaşamı ifade ediyorsa bu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, Türkiye Atletizm Federasyonunun ve Spor İstanbul'un sayesinde. Böyle prestijli bir projeden dolayı onlara teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Senin için hazırladığımız haberler