Türkiye İtalya maçı sonrası Stefan Kuntz'tan mağlubiyet yorumu

29.03.2022 - 23:38 | Son Güncellenme: 30.03.2022 - 00:59

2022 Dünya Kupası'na katılma hakkı elde edemeyen Türkiye, hazırlık maçında son Avrupa Şampiyonu İtalya'ya 3-2 mağlup oldu. Maç sonu Stefan Kuntz değerlendirmede bulundu

AJANSSPOR - HABER

2022 Dünya Kupası'na katılma hakkı elde edemeyen A Milli Futbol Takımı, hazırlık maçında son Avrupa şampiyonu İtalya'yı konuk etti. Millilerimiz gibi Dünya Kupası'na katılamayan İtalya, 1-0 yenik duruma düştüğü maçta Türkiye'yi 3-2 mağlup etti.

Karşılaşma sonrası A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, açıklamalarda bulundu.

"Üzgünüz"

Maç sonu açıklama yapan Alman teknik adam, şu ifadeleri kullandı:

"İki maç kaybettik, bundan dolayı üzgünüz ama dersler çıkartacağımız maçlar oldu. Salih açısından konuşursak mutluyum. Herkes performansı durumunda hangi konumda olduğunu gördü ve neleri geliştirmesi gerektiğini anladı. Bizim için temel kriter, performans."

"Oyuncularımız  geliştirmeleri gerekenleri biliyor"

Konya taraftarına teşekkür eden Kuntz "Portekiz ile İtalya maçında pas kalitesi ve topa ilk dokunuşu geliştirmemiz gerekeni gördük. Oyuncularımız neyi geliştirmesi gerekini biliyor. İtalya'yı tebrik ederim, Konya'daki taraftarlarımıza da teşekkür ediyorum. Oyuncularımız  geliştirmeleri gerekenleri biliyor. Portekiz maçındaki ağır başlangıcın aksine bugün hızlı bir başlangıç yaptık." dedi.

"Bireysel kalitemizi yükseltmeliyiz"

Yenilen gollerden dolayı mutsuz olduğunu söyleyen Kuntz "Yediğimiz goller beni üzdü. Biri frikik, biri bireysel hata, biri de doğru şekilde savunamamaktan kaynaklı. Bu goller, üçlü veya dörtlü savunma oynadığımızdan dolayı kaynaklanmadı. Bireysel kalitemizi yükseltmemiz gerektiğini gördük.  Donnarumma inanılmaz goller çıkardı. Portekiz maçına nazaran bu maçta daha çok fırsat yarattık." dedi.

"Belki de Donnarumma 4 yıl önce böyle hatalar yapıyordu"

Milli takım kalecilerinin çok yetenekli olduğunu dile getiren Alman teknik adam "Donnarumma 3-4 sene önce böyle goller yiyordu. Yetenekli oyuncularımıza destek olmamız gerekiyor. Çok yetenekli kalecilerimiz var. Ersin, U21'deydi. Genç yeteneklerimize, oyuncularımıza zarar vermeyelim. Ricam bu.  Bir sürü genç oyuncum var ve yaptıkları hatalardan dolayı hiçbirini yargılamayacağım." ifadelerini kullandı.

"Bu düzeyde o faulü yaparsanız, golle sonuçlanabilir"

Karşılaşmada milli futbolcumuz Hakan Çalhanoğlu'nu hatalı görüp görmediğiyle ilgili gelen soruya da  Kuntz, şu cevabı verdi:

"Hakan Çalhanoğlu'nun nasıl bir hatasını gördünüz? Ceza sahası içindeki göreviyle ilgili konuşuyoruz. Hata şurada, rakip kalemizden uzaklaşmaya başlamışken, faul yaptık ve rakibe frikik kazandırdık. Bu düzeyde o faulü yaparsanız, golle sonuçlanabilir. Böyle gol yediğimizde, biz de oyuncularımızın bireysel kalitesini geliştirmesi gerektiğini söyleriz. Bir sonraki maçta böyle gol yemezsek, oyuncularımızın bireysel kalitelerini geliştirdiklerini söyleriz."

"Taraftarların duygusallığı harika"

Öte yandan A milli takıma neden getirildiğini de açıklayan Kuntz "Türk futbolunda taraftarların duygusallığı tabii ki harika. Öte yandan da tuttukları takımlardaki oyuncuların milli takıma seçilmesi yönündeki yorumları ve TFF'ye yaptığı baskılar... Ben, biraz da bu yüzden bu göreve getirildiğimi düşünüyorum." dedi.

"Yorumu silip 'O kadar da kötü bir Türk takımı izlemedik." dedi"

Sosyal medyadan kendisine mesajlar geldiğini söyleyen Alman teknik adam "Bugün bana bir eleştiri getiriyorsunuz, cevap veriyorum ancak bu yüz yüze yapılan eleştirilerle sosyal medya aynı olmuyor çünkü sosyal medyada insanlar kendilerini gizleyebiliyorlar. Portekiz maçında sosyal medyadan bir mesaj geldi bana. İlk 11 tavsiyesi verdi. Kadro açıklandıktan sonra 'Aptalca kadro çıkardın. Futbolu bilmiyorsun' dedi. Maç bitti. Bu arkadaşımız maçtan sonra yorumu silip 'O kadar da kötü bir Türk takımı izlemedik." dedi. Bu tür sosyal medyadaki eleştirilerini anlıyorum ama ciddiye almıyorum! Genç oyuncuların kötü maçları oluyor. İyi oynayınca müthiş yorumlar, kötü oynayınca çok kötü yorumlar genç oyuncuların gelişimine olumsuz etkileri ile karşı karşıya geliyoruz. Oyuncuların sosyal medya hesaplarını kapatacak durumla bile karşılaşabiliyoruz." dedi.

Senin için hazırladığımız haberler