• Diğerleri

Türkiye koronavirüs önlemlerini sıklaştırdı

27 Mart 2020 00:05- Son Güncelleme - 27 Mart 2020 00:05
Türkiye koronavirüs önlemlerini sıklaştırdı

İç İşleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine koronovirüs tedbirleri kapsamında ek bir genelge daha gönderdi.

Tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye'nin de ana gündemi haline gelen koronavirüs salgını, ülkemizi bir dizi önlem almaya itiyor. İç İşleri Bakanlığı'nın düzenlediği, koronavirüs tedbirlerini içeren genelge, 81 il valiliğine dağıtıldı.

Genelgede valilik ve kaymakamlıklarca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi yer aldı. Zorunlu hallerde ise olağanüstü toplantılara izin verilecek.

Bu genelgede devletin tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve insanların hayatlarını tehdit etmesini engellemek için umuma açık iş yerlerinin faaliyetlerinin durdurulması, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile dernek ve vakıfların toplantılarının, eğitim/hizmet içi faaliyetlerinin geçici süreliğine ertelenmesi başta olmak üzere bir çok tedbir alındığı, bu tedbirler kapsamında uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarla paylaşıldığı ifade edildi.

Vatandaşın can güvenliğini korumak adına uygulanması gereken tedbirler sıralandı

Valilik ve kaymakamlıklarca 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri hükmü uyarınca büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayı toplantılarının ertelenmesi sağlanmalı.

Bu süreçte mahalli idarelerin görevlerinin aksamaması için meclisin toplanmasının çok zorunlu olduğu hallerde ilgili mevzuatı çerçevesinde olağanüstü toplantı yapılmasına gerekli sağlık tedbirler alınarak izin verilecek.

Stuttgart - Hannover 96 (5-1) - Maç Özeti - Bundesliga 2018/19