Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, Türkiye'nin hedefini açıkladı

Orhan Gülek
11.12.2022 - 23:12 | Son Güncellenme: 11.12.2022 - 23:21

Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, Türkiye'de yüzme sporunun hızla geliştiğini belirterek, güzel bir ivme kazandığını dile getirdi. İşte detaylar

Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, Türkiye'nin hedefini açıkladı

AJANSSPOR - HABER

Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, son zamanlarda ülkemizin yüzme sporundaki başarılarıyla ilgili TRTSpor'a konuştu. 

Erkan Yalçın, AA'ya yaptığı açıklamada, Kısa Kulvar Dünya Şampiyonası'nın 13-18 Aralık'ta Avustralya'nın Melbourne kentinde düzenleneceğini söyledi. Yalçın, organizasyonda Türkiye'yi "taçlandırmayı" hedeflediklerini belirtti.

"Tüm imkanlar sağlanıyor"

Yalçın, Kısa Kulvar Dünya Şampiyonası'ndaki olimpik kadrodaki sporculara "kayda değer" imkanlar sağladıklarını ve bunu artık "sistem olarak" diğer federasyonların da uygulamaya başladığını dile getirdi.

Olimpik havuzdaki sporcuların neye ihtiyacı varsa terapi, psikolojik destek, fitness, yarışmaya kadar bütün imkanların sağlandığını vurgulayan Erkan Yalçın, "Öncesinde zaten kamplarına da gittiler, yarışlarını da yaptılar. Hazırlanmaları gereken noktalarda gerçekten hazırlıklarını yaptılar." ifadelerini kullandı.

"Milli takım gayet iyi gidiyor"

Yüzme sporunun diğer branşlardan zor olduğunu ifade eden Yalçın, "2022'nin son yarışında ülkemizi en güzel şekilde taçlandırmaya devam etmek istiyoruz. Hazırlıklarımız, milli takım gayet iyi gidiyor. Bir aile gibi uyum içinde ülkemize yakışır şekilde hareket ediyorlar. Avustralya'da çok sayıda yarı final, final ve madalya hedefimiz vardır. Yüzme gerçekten zordur." dedi.

"Son söz onlarındır"

Sporcuların madalya kazanacaklarından emin olduğunu ifade eden Yalçın, "O atlama taşına çıktığınız zaman farklı oluyorsunuz. O anki psikolojiyi biz bilmiyoruz. Çocuklarımız ellerinden gelini en iyi şekilde yapacaktır. Antrenörlerimizin onları profesyonel şekilde hazırladıklarını yerinde gördüm. Son söz onlarındır. Bizi mutlu edeceklerini düşünüyorum." dedi.

İlgini Çekebilir
Bodrum’da yüzme şöleni
Habere Git

"Başarılar devam edecek"

Yalçın, Peru'da düzenlenen dünya gençler şampiyonasında milli sporcuların bir ilki gerçekleştirerek Türkiye'yi madalyayla taçlandırdığını, Merve Tuncel'in "altın kız, en kıymetli sporcu" seçildiğini, yüzmedeki bu başarıların devam edeceğini söyledi.

"Tarihte ilkleri yapmaya devam ediyorlar""

"Asıl hedefimiz ve gayemiz milletimize yakışır şekilde yüzmeyi ihya ve inşa noktasında ne yapmamız gerekiyorsa bunları yapıyoruz." diyen Yalçın, "Bunlar devam edecek. Güzel bir ivme kazandı, burası aile oldu. Her şeyden daha önemlisi burada kendi insanımıza güvenmekti inanmaktı. Onlara bu imkanları verdiğiniz zaman sonucunda böyle başarıların çıkacağına inanıyorduk ve inandığımız noktadayız. Tarihte ilkleri yapmaya devam ediyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

"Yüzmede gidebileceğiniz son nokta olimpiyatlardır"

Son olarak Paris olimpiyatlarında hedeflerine ulaşmak istediklerini ifade eden Yalçın, "Biz de federasyon olarak kurumsal anlamda gelişiyoruz. Memleketimize, milletimize hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Her şekilde burada bir kurumsallık var. Bakanlık ve Cumhurbaşkanımızın bize verdiği destekler ve milletimizden aldığımız cesaret bizi bu noktalara taşıyor. 2022 yılı bizim için güzel geçti. Önümüzde Paris olimpiyatları var. Yüzmede gidebileceğiniz son nokta olimpiyatlardır. Öncekinde 9 sporcu, 17 kota, 2 davetle ülkemizi temsil ettik amacımız aynı sayıyı koruyarak yarı final ve final hedefli olmaktır." dedi.

Senin için hazırladığımız haberler