AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Türkiye'nin Bayern Münih'i Fenerbahçe'dir"

İlk Yayınlanma : 23 Nis 2020 - 12:04 / Son Güncelleme : 23 Nis 2020 - 12:17

Futbol kariyerinde daha önce Fenerbahçe forması giyen Ali Bilgin, Ajansspor'a çok özel açıklamalar yaptı. Fenerbahçe'de çalıştığı dönemde neler yaşadı? Birlikte çalıştığı teknik adamlar arasında en iyisi kimdi? Yeni teknik direktör konusunda fikri ne? Ali Bilgin'den dikkat çeken sözler.

"Türkiye'nin Bayern Münih'i Fenerbahçe'dir"

Fenerbahçe'de 2007-2010 yılları arasında forma giyen Ali Bilgin, Ajansspor İnstagram yayınına konuk oldu. Fenerbahçe'ye transfer süreci, birlikte çalıştığı en iyi teknik adam, unutamadığı anlar ve birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Bilgin, Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü kim olmalı sorusuna da yanıt verdi.

Ajansspor muhabiri Barış Şehirlioğlu'nun sorularını yanıtlayan Ali Bilgin, özellikle altyapılara önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. İşte o röportaj:

Ali Bilgin: "Antalyaspor'da istemediğimiz durumlarla karşılaştık"

-Fenerbahçe'ye nasıl transfer oldu?

"Antalyaspor'da oynuyordum 2006 sezonunda. Antalya'da iyi bir başlangıç yaptım. Takım olarak iyi giderken birden bire istemediğimiz durumlarla karşılaştık. Skor anlamında aslına çok şanssızlık yaşadık ve sonunu getiremedik. Oradan da Fenerbahçe'ye transfer oldum."

Ali Bilgin: "Zico daha babacan bir teknik adamdı"

-Çalıştığı teknik direktörlerin öne çıkan özellikleri neydi?

"3 sezon geçirdim Fenerbahçe'de. İlk olarak Zico vardı. Şampiyonlar ligi'nde çeyrek finale çıkarken Zico'nun büyük katkısı oldu. Aragones ve daum ile de çalıştım. Daum döneminde son saniyede Bursaspor'a kaçırdığımız şampiyonluk vardı. Zico daha babacan bir teknik adamdı. O idol olduğundan dolayı o başarıyı ondan yakaladığımızı düşünüyorum. Daum'da Alman disiplini vardı."

Ali Bilgin: "Türkiye'nin Bayern Münih'i Fenerbahçe"

-Fenerbahçe'yi Almanya'daki hangi takıma benzetiyor?

"Bayern Münih Almanya'nın en büyük takımı. Benim için de Fenerbahçe Türkiye'nin en büyük takımı. Bu söz aslında Daum'dan gelme. Daum Fenerbahçe'yi Türkiye'nin Bayern Münih'i olarak ifade ederdi. Orada oynadıktan sonra da kesinlikle katılıyorum. Seyirci olarak olsun, o zamanki ekonomi ve camia olarak olsun... Ailevi bir ortam vardı. Her zaman Fenerbahçe'de insanlara yardımcı olunuyor, oyuncusuna sahip çıkıyorlar. Bunlar önemli kriterlerdi."

Ali Bilgin: "Altyapıdan oyuncu çıkarmak önemli"

-Fenerbahçe'nin durumunu nasıl görüyor ve neler yapılmalı?

"Fenerbahçe'nin son 2 sezonu pek iyi geçmedi. Toparlanıp ileriye dönük hamleler yapılacaktır. Bu konuda altyapı çok önemli olacak. Dünyadaki büyük takımlara baktığımızda Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih. Bu kulüplerin altyapısından yetişmiş yetenekli oyuncular A takıma çıktıktan sonra zirve yaparak kulübü taşıdı. Müller, Ramos, Xavi, İniesta'yı örnek olarak alabiliriz. Bu oyuncular takım içinde aidiyeti kazandıktan sonra gelen oyunculara da aşıladı ve başarının gelmesini sağladılar. Türkiye'de takımlarımızın başta Fenerbahçe olmak üzere 2-3 tane altyapı oyuncusu çıkarması çok önemli. Altyapıdaki imkanlar, teknik adamlar ve oyuncuların değerli olduğunu hissetmesi son derece mühimdir.

Ali Bilgin: "Duyguyu tercümanla anlatamazsınız"

-Fenerbahçe nasıl bir teknik direktörle anlaşmalıdır?

"Ben yerli teknik adamdan yanayım. Oyuncuyla iletişim çok önemli. Duyguyu yansıtabilmek ve istediklerini anlatabilmek tercüman vasıtasıyla olmuyor. Bir yerde teknik adamsanız oranın dilini konuşmalısınız. Erol Bulut için olmayacak gibi bir durum görmüyorum. Ben onun Fenerbahçe'ye gelmesinden mutlu olurum. Vizyonlu genç bir teknik adam olduğunu çalışmalarıyla gösteriyor. Erol Bulut'un başarılı olabileceğini düşünüyorum."